Jump to content



Βοήθεια στην επιλογή σχολής πληροφορικής


GreekPupil

Recommended Posts

Γεια Σας

Φέτος δινω επιτέλους πανελλήνιες και θέλω να περάσω πληροφορική 

Με ενδιαφέρει τόσο το hardware (ηλεκτρονική, μικροηλεκτρονικη, πλακετες κλπ) όσο το software (προγραμματισμος κρυπτογραφια κλπ)

Με μια ματιά κατέληξα ότι θέλω να περάσω στο ΕΚΠΑ μιας και είναι πολύ καλό απ ότι λένε..σε περίπτωση που δεν πιάσω τα μορια(είμαι οριακά) σκέφτομαι ασοεε ή χαροκοπειο.. Ασοεε δεν πολυψηνομαι διότι δεν βρήκα μαθήματα για ηλεκτρονική κλπ..χαροκοπειο κοίταξα το πρόγραμμα σπουδών και μου φαίνεται πολύ ωραίο και μου ταιριάζει απόλυτα κιόλας 

Διάβασα όμως σε ένα θέμα από δω πως δεν είναι καλό το χαροκοπειο.. Μπορείτε να μου αναφέρετε τους λόγους;επίσης αν έχετε καμία αλλη σχολή να μου προτείνετε δεκτή(όχι πολυτεχνειο..δεν μπορώ να τα πιάσω και θέλω αθηνα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος fuz10n έγραψε:

δες μηχανικος ηλεκτρονικων υπολογιστικων συστηματων ΤΕΙ πειραια. εχει πανω κατω ολα οσα αναφερεις.

Δεν θέλω ΤΕΙ μου χουν πει να προτιμήσω ΑΕΙ 

Link to comment
Share on other sites

Α.Τ.Ε.Ι.Θ. Τμήμα Hλεκτρονικών Μηχανικών

Απο εδώ αποφοίτησα εγώ, για να παρεις μια ματια τι γινεται στα τει:

1.  πολυ καλα εξοπλισμενα εργαστηρια (καλύτερα απο α.ε.ι. και πανεπιστήμια).

2.  καθηγητες δεν θα σου συγκρίνω, γιατι παντου τα ιδια θα βρεις.

3.  ο ηλεκτρονικός έχει πολλές επιλογές για ειδικότητα (π.χ. ιατρικα μηχανηματα, μικρουπολογιστες (προγραμματισμος),  τηλεπικοινωνίες, Η/Υ, Σ.Α.Ε, ραδιοτηλεοπτικη παραγωγη, και πολλα αλλα) πρακτικα οτι λειτουργει με ρευμα :p

4.  σχετικα λιγοι φοιτητες, οποτε πιο αμεσοτητα με τους καθηγητες

5.  μαθαινεις να χρησιμοποιείς  μηχανηματα που δεν θα τα βρεις ευκολα αλλου (ειδικα σε πανεπιστημια)

6.  ωραιες επιλογες πρακτικης σε μεγαλες εταιριες (και κατασκευης)

 

παντως να ξερεις οτι και να επιλεξεις η σχολη θα σου δωσει κατευθυντηριες γραμμες και το 20% τον γνωσεων που θα χρειαστεις για να βγεις στην αγορα εργασιας (η οτι εχει απομεινει πλεον στην αγορα εργασιας), το υπολοιπο 80% θα πρεπει να το αποκτησεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή άποψη: αν σε ενδιαφέρει το hardware τότε μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις προς Τ.Ε.Ι.. Έχουν σαφώς περισσότερα εργαστήρια από ό,τι τα Πανεπιστήμια... 

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος cna έγραψε:

Μια μικρή άποψη: αν σε ενδιαφέρει το hardware τότε μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις προς Τ.Ε.Ι.. Έχουν σαφώς περισσότερα εργαστήρια από ό,τι τα Πανεπιστήμια... 

Λες ε; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Τα Πανεπιστήμια έχουν σαφώς θεωρητικό προσανατολισμό, γι' αυτό και δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με το hardware στην πράξη (εκτός μια - δυο σχολές οι οποίες είναι εκτός Αθηνών). Από την άλλη εάν θέλει κανείς να ασχοληθεί με την έρευνα γύρω από το hardware ούτως ή άλλως θα αναγκαστεί να κάνει μεταπτυχιακό πάνω στο θέμα, το οποίο πλέον μπορεί να το κάνει και στο Τ.Ε.Ι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Τα Πανεπιστήμια έχουν σαφώς θεωρητικό προσανατολισμό, γι' αυτό και δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με το hardware στην πράξη (εκτός μια - δυο σχολές οι οποίες είναι εκτός Αθηνών). Από την άλλη εάν θέλει κανείς να ασχοληθεί με την έρευνα γύρω από το hardware ούτως ή άλλως θα αναγκαστεί να κάνει μεταπτυχιακό πάνω στο θέμα, το οποίο πλέον μπορεί να το κάνει και στο Τ.Ε.Ι..

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν.. Για μεταπτυχιακό στην μικροηλεκτρονικη.. Το έχει στο ΕΚΠΑ.. Σε περίπτωση που δεν περάσω εκπα και περάσω πχ ασοεε ή χαροκοπειο θα με δεχτούν στο τμήμα μεταπτυχιακου;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ο καθένας μπορεί να επιλέξει όποιο μεταπτυχιακό θέλει (πχ φίλος μου πολιτικός μηχανικός έχει κάνει μεταπτυχιακό στην διοίκηση επιχειρήσεων). Απλώς ξεκινάς με ιδιαίτερα χαμηλό θεωρητικό υπόβαθρο, το οποίο θα σε δυσκολέψει στην απόκτηση του τίτλου. Ίσως δηλαδή χρειαστείς έξι μήνες ή έναν χρόνο επιπλέον σε σχέση με όσους προέρχονται από σχολές πληροφορικής. 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι το "υπέροχα" είναι ειρωνικό. :) Μπες λίγο να δεις τα προγράμματα σπουδών της κάθε σχολής και θα διαπιστώσεις το χάος που χωρίζει την κάθε σχολή, ειδικά στα μαθηματικά που αποτελούν και την βάση της πληροφορικής...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση γιατί δεν διαβάζεις "τρελά" τώρα ώστε να μπεις απευθείας σε σχολή που θα σου αρέσει; Πίστεψέ με, μπορεί να συναντήσεις διάφορα άλλα εμπόδια εάν περάσεις σε σχολή που δεν σου κινεί το ενδιαφέρον. Πχ μπορεί να χρειαστεί να πιέσεις τον εαυτό σου για να κάτσεις απλά να ασχοληθείς με την σχολή, πόσω δε μάλλον για να την βγάλεις και με καλό βαθμό (που είναι μια από τις προϋποθέσεις που συνήθως τίθενται για την εισαγωγή σε κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών).

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

Σε αυτήν την περίπτωση γιατί δεν διαβάζεις "τρελά" τώρα ώστε να μπεις απευθείας σε σχολή που θα σου αρέσει; Πίστεψέ με, μπορεί να συναντήσεις διάφορα άλλα εμπόδια εάν περάσεις σε σχολή που δεν σου κινεί το ενδιαφέρον. Πχ μπορεί να χρειαστεί να πιέσεις τον εαυτό σου για να κάτσεις απλά να ασχοληθείς με την σχολή, πόσω δε μάλλον για να την βγάλεις και με καλό βαθμό (που είναι μια από τις προϋποθέσεις που συνήθως τίθενται για την εισαγωγή σε κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών).

Έχω ξεκινήσει καλό διάβασμα.. Απλά θέλω να χω και εναλλακτικές 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Έχε το πάντως κατά νου αυτό που σου είπα γιατί πραγματικά έχει καταστραφεί πολύς κόσμος από λάθος επιλογή στο μηχανογραφικό. Φρόντισε οι σχολές που θα επιλέξεις να σε ενδιαφέρουν έστω και λίγο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος cna έγραψε:

ΟΚ! Έχε το πάντως κατά νου αυτό που σου είπα γιατί πραγματικά έχει καταστραφεί πολύς κόσμος από λάθος επιλογή στο μηχανογραφικό. Φρόντισε οι σχολές που θα επιλέξεις να σε ενδιαφέρουν έστω και λίγο...

Εννοείται σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.