Jump to content



Windows 10 BSOD problems and more....


Recommended Posts

Σας χαιρετώ παίδες,

μετά το update σε hardware της υπογραφής και,εγκατάσταση Win 10 pro έφαγα την BSOD με το σχετικό χαμπέρι:

Kernel_security_check_failure.

και όχι μόνο,λίγο πιο πριν είχα "αρπάξει" μια bsod με κάποιο χαμπέρι επίσης,για κάτι που αφορά το spooler κτλπ...αλλά το άφησα γιατί περιμένω κι άλλα παρόμοια bsod..;)

Αύριο,θα πακετάρω τις μνήμες για έλεγχο ή αντικατάσταση με άλλη φίρμα....ddr3 στα 1600 mhz....

Η αποψή μου ό,τι αυτές,ευθύνονται για το χάλι αυτό...και όχι κάποιοι drivers ή hardware!!

Τώρα,όσον αφορά memtest και παρόμοια καλούδια τσεκαρίσματος των μνημών είναι μπαρούφες,επίσης από το event viewer δεν έβγαλα άκρη γιατί το "φαινόμενο"  bsod δεν 

επεξηγούνταν καταλλήλως......όπως κοφεύει και η Microsoft...:hehe:

Είδομεν....:hehe:

Σας ακούω με σεβασμό για λύση.....

 

 
 
 
 
Έγινε επεξεργασία από athlon=greek
Link to comment
Share on other sites

Μπαρούφες το memtest? Σαν να υπερβάλεις ή μου φαίνεται? Συνήθως αυτό το σφάλμα είναι software με περισσότερες πιθανότητες σχετικά με drivers και αφού αφορά τα 10 διόλου απίθανο δεν μου φαίνεται.

 

Γιατί δεν κάνεις το εξής? Βάλε 7 ή 8.1 για κάμποσες μέρες. Αν σου βγάλει BDOD τότε ναι μπορεί να είναι hardware problem. Πρώτα κράτα φυσικά ένα image των 10 για να μην τα στήνεις όλα πάλι από την αρχή. Αν πάλι δεν σου βγάλει BSOD απορρίπτεται το σενάριο με τις μνήμες.

 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

1. Το Memtest+ δεν είναι 100% αξιόπιστο. Έχει τύχει να μη μου βγάζει λάθη και τρέχοντας το Memory Test των Windows, να βγάλει

2. Το Memtest+ θέλει αρκετές ώρες για να βεβαιωθείς ότι θα βγάλει σωστό αποτέλεσμα, αντίθετα με των Windows που φτάνει ένα pass

3. Το BSOD δίνει πάντα πληροφορίες για το τι συμβαίνει, αρκεί να ξέρεις να τις διαβάσεις

4. Το minidump επίσης βοηθάει, πάλι αν έχεις το κατάλληλο εργαλείο αν το ανοίξεις

5. Συνήθως, αν παίρνεις διαφορετικά μηνύματα, είναι μνήμες, αντίθετα, αν παίρνεις το ίδιο, είναι driver ή hardware

6. Κάποιες φορές φταίει το τροφοδοτικό. Άσχετα με την ισχύ του κι ότι δουλεύει, υπάρχουν ασυμβατότητες και είναι δύσκολο να τις βρεις

7. Η Microsoft πάντως, δεν κοφεύει, έχει αναλυτικό οδηγό εδώ και κάποιοι ανεξάρτητοι, εδώ

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γράψε αν θες αναλυτικά κ μην πετάς ξερές πληροφορίες... άκυρες μεταξύ τους... 

 

τι είναι το caused by μπλα μπλα μπλα και πού κόλλαγε το bios update;

Επίσης έβαλες πάλι 10άρια ή έχεις άλλα windows; Είσαι από format; Στο έχει ξανακάνει; 

Μια ταπεινή γνώμη, είναι πως είναι καθαρά θέμα driver.. έχεις κάποια περίεργη συσκευή; Στο έχει ξανακάνει; 

Τα windows είναι "καλά"; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα 2 causes είναι από το πρόγραμμα bluescreenview το οποίο αναλύει τις conflicts που δίνουν οι BSOD.

Τώρα ,μου έδωσε BSOD και στις τρείς εκδόσεις windows x64 πάντα από καθαρή εγκατάσταση χωρίς τα σχετικά updates,το σύστημα είναι της υπογραφής  μου.

Oι ποιο παράξενες συσκευές είναι ένας pickit3 programmer pic controller,επίσης ένας Κ150 programmer για pic controller,τέλος ένας progrmmer avr για controller της Atmel,τα οποία αναγνωρίστηκαν από τα win 10 pro x64.Χρησιμοποιώ ένα SDR usb stick για λήψη ραδιοφώνου συνδεμένο με μια εξωτερική κεραία ground plane diy από εμένα,με το συνοδευτικό software SDRSharp χωρίς θέμα.....από ό,τι θυμάμαι τι στιγμή που όριζα ως πηγή την asus xonar dg μέσα από τις ρυθμίσεις audio του SDRSharp μου "πέταξε" BSOD.Έτσι υπέθεσα ό,τι ήταν ένα απο τα conflicts που προκαλόυσαν το εν λόγω θέμα..

Έκανα το βράδυ update το τελευταίο bios του mobo της asrock και,το πρεσσάρω να δώ αν θα ξανά μου δώσει BSOD ξανά.Μεχρί στιγμής είμαι "καθαρός":hehe:...

Το update έγινε αν υπάρχει θέμα με τις ddr3 το υπέθεσα εγώ,έτσι και αλλιώς θα έκανα update.Δοκίμασα μέσα από το bios να βάλω και auto αλλά και σαν επιλογή 1600mhz "ξερή" το διάυλο των ddr3 μήπως ήταν αιτία των conflicts που έδιναν τα παραπάνω 2 causes...

Tα "παράθυρα" μου δεν είναι καλά κλαψ κλαψ.....:(

Αυτά Delijohn...

Έγινε επεξεργασία από athlon=greek
Link to comment
Share on other sites

Το bluescreenview το υπέθεσα, αλλά δε μπορούμε να μυρίζουμε τα νύχια μας. :) Επίσης οι bsod με το ntoskrnl είναι δείγματα προβλήματος με memory leak ή/και drivers. Βλέπεις μπορεί κάτι να αναγνωρίζεται σωστά, αλλά ο driver να μην είναι καλά/σωστά γραμμένος κ να δημιουργεί πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς το πρεσάρεις... μα καλό θα ήταν, να αφήσεις αποσυνδεδεμένες τις έξτρα συσκευές, ώστε να δεις αν έφταιγαν αυτές. Π.χ. αφού λες ότι και η κάρτα ήχου είχε θέμα με το usb για τη λήψη ραδιοφώνου, άσε το λίγο εκτός αν μπορείς. Υποθέτω το ότι ενώ το'χεις κ παίζει ραδιόφωνο, κάποια στιγμή "σκάει"... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Delijohn said:

Το bluescreenview το υπέθεσα, αλλά δε μπορούμε να μυρίζουμε τα νύχια μας. :) Επίσης οι bsod με το ntoskrnl είναι δείγματα προβλήματος με memory leak ή/και drivers. Βλέπεις μπορεί κάτι να αναγνωρίζεται σωστά, αλλά ο driver να μην είναι καλά/σωστά γραμμένος κ να δημιουργεί πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς το πρεσάρεις... μα καλό θα ήταν, να αφήσεις αποσυνδεδεμένες τις έξτρα συσκευές, ώστε να δεις αν έφταιγαν αυτές. Π.χ. αφού λες ότι και η κάρτα ήχου είχε θέμα με το usb για τη λήψη ραδιοφώνου, άσε το λίγο εκτός αν μπορείς. Υποθέτω το ότι ενώ το'χεις κ παίζει ραδιόφωνο, κάποια στιγμή ""σκάει"... 

"πρεσσάρω" εννοώ όλα "ανοικτά" καθώς εγκαθηστώ δύο προγράμματα την ίδια στιγμή κτλπ...

μέχρι στιγμής δεν έχω BSOD....

ευχαριστώ για τις συμβουλές σου delijohn

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το άφησα να περάσει καιρός πριν το ανεβάσω παίδες και έχουμε:

μετά το update και,τη στιγμή που κατέβαζα τα τελευταία updates των Win 10 κάνοντας ένα σωρό εργασίες στον υπολογιστή μου,δλδ έπαιζε μουσική,σχεδιάζα σε cad πρόγραμμα,παράλληλα αντέγραφα κάποια αρχεία...εκεί έφαγα μια χλέμπα BSOD με σχετικό μήνυμα: critical_process_died...που σημάινει κατά την microsoft τα εξής:

The CRITICAL_PROCESS_DIED bug check has a value of 0x000000EF. This indicates that a critical system process died.

Έκτοτε είμαι "καθαρός"....

Υ.Γ

στην επιλογή μέσα από το bios που αφορούν τις μνήμες η επιλογή λειτουργίας τούς είναι καρφωτή 1600mhz και όχι Auto...

αυταααααά

Έγινε επεξεργασία από athlon=greek
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε να μιλάμε για hardware failure.. μήπως μπορείς να μας ανεβάσεις κάπου το memory dump;;;

Θα το βρεις εδώ: C:\Windows\Minidump\[SOME_FILE_NAME].

Αν είναι πολλά, διάλεξε το τελευταίο.. (αν έχει να κάνει με την bsod που λες). Σίγουρα κάποιος driver συσκευής σου, δημιουργεί πρόβλημα... 

Link to comment
Share on other sites

Αν έτρεξες το ccleaner με τσεκαρισμένο το memory dumps (γιατί εξ ορισμού είναι απενεργοποιημένο) τότε καθάρισες και τα dumps. Την επόμενη φορά που θα ξανά έχεις BSOD θα δημιουργηθούν και πάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Αν έτρεξες το ccleaner με τσεκαρισμένο το memory dumps (γιατί εξ ορισμού είναι απενεργοποιημένο) τότε καθάρισες και τα dumps. Την επόμενη φορά που θα ξανά έχεις BSOD θα δημιουργηθούν και πάλι.

το έχω κάνει αυτό με τικαρισμένη την επιλογή σε δαύτο,ευχαριστώ:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.