Jump to content



Προτάσεις για low budget backup σύστημα σκληρών(raid,icybox) etc


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα την τεχνογνωσία σας για τη χρήση σκληρών δίσκων ως backup.

Μεχρι τώρα έχω 2 εξωτερικούς υσβ 3.0 -1 τερα και 0,7- αλλα επείδη ο 1 τερα άρχισε να μου κάνει κάτι μπλιπ φοβήθηκα και αντέγραψα πολλα απο αυτά στον 0,7 .
Τώρα όμως είμαι χωρις αποθηκευτικό χώρο αν κατεβάσω πράγματα στον 200άρι ssd
που έχω στο  laptop.Βρήκα αυτή την προσφορά στο e-shop και σκέφτομαι μήπως τη χάσω.
109 ευρώ για 4 τβ 3,5 ίντσες εξωτερικός υσβ 3.0.
http://www.e-shop.gr/exoterikos-skliros-intenso-6031512-4tb-memory-center-35-usb30-p-PER.340342
Σκέφτομαι να πάρω 2 και να κάνω raid 1 σε icybox.Ειμαι όμως αρχάριος σε αυτά και δεν γνωρίζω περιορισμους και λεπτομέρειες.Κατα την άποψη σας ποιο ειναι το καλύτερο budget-value for money για backup αλλα να έχω και μια σιγουρια οτι δεν θα χάσω τα δεδομένα?
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το σύστημα για φωτογράφιση γάμων.

Μπορώ να πάρω τους ιντένσο και να τους ξεκοιλιάσω χωρίς να χάσω την εγγύηση?Κάτι διάβαζα για raid 5 αλλα δεν κατάλαβα τι είναι...
Παρακάλω έχετε να μου προτείνετε κάτι για low budget διατάξεις hard disk-icy box -cable or wi -fi...απο συγκεκριμένα προιόντα που έχετε πάρει ή εχετε δει σε φίλους....?
Ευχαριστω πολύ και αναμένω άμεσα προτάσεις γιατι η προσφορα λήγει σάββατο...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

πάνω που ήμουν έτοιμος να ανοίξω νέο θέμα, ποιά είναι η ποιο οικονομική λύση για home storage-backup?

δεν με νοιάζει τόσο η υψηλή χωρητικότητα δίσκων αλλά η ασφάλεια. Τι προτείνετε ως λύση? φθηνό nas? mini server/pc? εξωτερικούς δίσκους? δεν θέλω να ξεφύγω πάνω από 150- max 200 euro!

 

sry για το highjack :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.