Jump to content



Αγορά οθόνης TFT 19'' κ άνω


morph

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από οφθαλμαπατη

Κοιτα φιλε μου και την L788 ,ειναι αρκετα φθηνοτερη απο την 797 με παραπλησιες επιδοσεις πλην του οτι εχει χρονο αποκρισης 25ms και καποιες μικροδιαφορες στα ρυθμιστικα.

Βάζουμε κ αυτήν στη λίστα, λοιπόν. Ελπίζω να τη δώ από κοντά... Μου φαίνεται όμως οτι είναι αρκετά ίδια με την 768, που αναφέραμε παραπάνω, με μόνη -ίσως- διαφορά τα 2 DVI (που εμένα δε μου χρειάζονται)

@soki

Αν πάρω Dell θα πάρω την 2405fpw κοντά στα 970 αλλά 24'' !!! Το πρόβλημμα είναι οτι θέλω να τη δώ πριν, οπωσδήποτε.

@Iannis

Samsung 930B

Δεν βρήκα αυτή στο site, 930MP. Μήπως έχεις κάποιο link?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είδα σήμερα τις ΕΙΖΟ :jump: :jump: :jump:

και ξετρελάθηκα. CG18 k 797 κέρδισαν με διαφορά τις εντυπώσεις για τη δουλειά που τις θέλω. Ο άνθρωπος ΠΟΛΥ εξυπηρετικότατος μου τις έβαλε, δοκίμασα δικά μου αρχεία κλπ.

(Επίσης είδα και τις 768, 788, 887 αλλά η διαφορά με τις άλλες αρκετά εμφανής)

Είμαι σε ένα δίλλημα:

CG18 είναι το πιο επαγγελματικό μοντέλο, με hardware calibration και ρυθμισμένες μια προς μια με το χέρι από το εργοστάσιο. Από την άλλη η 797 έχει καλυτερο χρόνο απόκρησης, ελαφρός καλύτερη φωτεινότητα και contrast ratio.

Συγκεκριμένα:

***CG18 (18'')***

Brighness: 250 cd/m_²

Contrast ratio: 400:1

Resp. time: 40ms

***L797 (19'')***

Brighness: 280 cd/m_²

Contrast ratio: 450:1

Resp. time: 20ms

Υπάρχει περίπτωση η CG18 να είναι καλύτερη σε κάτι από την 797? Γίνεται λόγος οτι μερικά monitor 25 είναι καλύετρα από 16αρια. Σαν χρλωματα κ δυνατότηες ρυθμίσεων είναι σχεδόν ίδια κατάσταση. Ο πωλητής μου είπε οτι οι CG18άρες είναι από τα τελευταία κομάτια και τα δίνουν σε καλή τιμή.

Σημείωση: η σειρά CG απευθύνεται σε γραφίστες κλπ με έμφαση στη ποιότητα χρώματος κ πράγματι μου έδειξε το φάσμα και είναι ίδιο σχεδόν με CRT!!! Από την άλλη και η 797 έχει, λέει το ίδιο panel κ δυνατότηες ρυθμίσεων και διαφορές στα χρώματα ήταν ελάχιστες.

Τι λέτε να προτιμήσω; σύμφωνα με τον τίτλο ή σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά και την χρονολογία του μοντέλου; (πιο καινούριο το L797)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, η συζήτηση γύρω από τις TFT έχει εξελιχθεί σε πραγματικό πανεπιστήμιο. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά που μας ενημερώνουν τόσο αναλυτικά. Έχω όμως ένα εξαιρετικά σημαντικό δίλημμα. Εκδίδω το περιοδικό Υποβρύχιο (καμμία σχέση με το Υποβρύχιο ψάρεμα πάντως) και θέλω να πάρω στο γραφίστα μου, μια ΤFT της προκοπής γιατί δουλεύει σε μια 19 CRT Hitachi που έχω εδώ και 5 χρόνια. Έχω καταλήξει στην LG 1920 για λόγους που έχουν αναλυθεί κατά κόρον και σε άλλα topic. To πρόβλημα ωστόσο είναι ότι τα χρώματα στις TFT δεν έχουν την πιστότητα των CRT και αναρωτιέμαι αν πρέπει να αγοράσω μια ΕΙΖΟ CRT καλύτερα. Φίλος γραφίστας που αγόρασε την LG 1915 κάνει συνεχώς εκτυπώσεις γιατί άλλα χρώματα βλέπει στο κέντρο και άλλα στην άκρη της TFT και γενικά το έχει μετανιώσει. Ωστόσο η 1920 έχει ως γνωστόν άλλο πάνελ από τη 1915 και έκανε τη λάθος αγορά. Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει τη 1920σε κανένα μαγαζί στη βιτρίνα ούτως ώστε να μπορέσω να έχω σαφή άποψη για το αν λέει η συγκεκριμένη αγορά για την περίπτωσή μου.

:help:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για γραφιστική (ανάλογη περίπτωση με τη δική μου) μάλλον καλύτερα να κοιτάξεις σε κάτι καλύτερο και (δυστοιχώς) ακριβότερο. Εγώ αγόρασα την ΕΙΖΟ CG18 τελικά, γιατί η 797 δεν είχε έρθει μέχρι τότε που μιλούσαμε...

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και, με κατάλληλες ρυθμίσεις τυπώνει σχεδόν ό,τι βλέπω. Το να κάνεις συνέχει ακτυπώσεις δεν είναι καθόλου παραγωγικό αυτό. Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Αν θές να περιμένεις, θα έρθει η 797 (λίγο πιο ακριβή από την CG18). Να υπολογίζεις πάνω από 1000.

Τις ΕΙΖΟ μπορείς να τις δείς στην αντιπροσωπεία Microtec. Με ένα τηλ. (κάπου το αναφέρω πιό πάνω) θα κανονίσεις συνάντηση. Ο άνθρωπος εκεί είναι πολύ εξυπηρετικός, θα σου τις βάλει δίπλα-δίπλα κ μπορείς να τις δείς κ με δικό σου αρχείο. Εχεις 0 pixel εγκύηση.

Συνοψίζοντας: Αν θές TFT προτίμησε τις ΕΙΖΟ που αναφέρω παραπάνω (ρυθμίσεις RGB-CMY*). Για οικονομικότερη λύση κ πολύ καλή απόδωση: CRT.

*Γιατί οι ρυθμίσεις CMY είναι σημαντικές;

Οι εκτυπωτές και τα τυπογραφεία χρησιμοποιούν τα Cyan, Magenta, Yellow, blacK (CMYK) ώς διαχωρισμούς. Επειδή είναι PostScrip, χρισιμοποιούν τα ποσοστά για να ξέρουν τί μελάνι θα χρησιομοποιήσουν κ πόσο ακριβώς. Αν ζητήσεις από τον τυπογράφο να σου δώσει δείγμα CMYK, μπορείς να ρυθμίσεις την οθόνη ακριβώς ώστε να σου δείχνει αυτό που τυπώνει το τυπογραφείο ή ο laser ptinter ή ο inkjet (αν είναι PostScript).

Στους inkjet (που δεν είναι PostScript) τα πράγματα είναι διαφορετικά. Παρά του ότι χρησιμοποιούν κύρίως CMYK (αλλά κ άλλα χρώματα) χρησιμοποιούν πορτόκολο RGB. Ετσι, εσύ μπορεί να βάλεις στο πρόγραμμα Cyan 40%, Magenta 30% αλλά να σου εκτυπώσει κάτι τελείως διαφορετικό. Μπορεί να βάλεις Magenta 100% και, αν προσέξεις, να διαπιστώεις προσμίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το περιοδικό είναι δωρεάν και το στέλνουμε και επίσης δωρεάν στους συνδρομητές μας. Είναι ποικίλης ύλης με συνεντεύξεις, μουσική κλπ. Νομίζω ότι γραφιστικά θα σε ενδιαφέρει σίγουρα. Στείλε τη διεύθυνσή σου με ένα mailάκι αν θες!

Link to comment
Share on other sites

@soki

Αν πάρω Dell θα πάρω την 2405fpw κοντά στα 970 αλλά 24'' !!! Το πρόβλημμα είναι οτι θέλω να τη δώ πριν, οπωσδήποτε.

@Iannis

Samsung 930B

Δεν βρήκα αυτή στο site, 930MP. Μήπως έχεις κάποιο link?

ΕΔΩ

http://www.marketingsamsung.com/docs/brocs/930b_datasheet.pdf

Εσκασε μυτη στη φετινή CeBit2005

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.