Jump to content



Αγορά οθόνης TFT 19'' κ άνω


morph

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας για αγορά TFT οθόνης 19'' ή μεγαλύτερη.

Η κύρια (κ πιο απαιτητική) χρήση της θα είναι για για DTP και γραφικά. Σπανιότερα για καμία ταινιούλα, αλλά καθόλου παιχνίδια. Δηλ. χρειάζομαι μια οθόνη με πολύ καλά χρώματα, σχετικά καλό χρόνο απόκρισης, χωρίς το τελευταίο να είναι και κύριος παράγοντας.

Χαρακτηριστικά που είναι επίσης πολύ σημαντικά για μένα, είναι να έχει DVI και να ρυθμίζεται το ύψος. Φυσικά, θα πρέπει η απεικόνιση να είναι πολύ καθαρή και με λεπτομέρειες, για DTP κ γραφικά.

Στη 17 που έχω, τα γράμματα στα Menu είναι πολύ μικρά κ με δυσκολεύουν, οπότε μια 19αρα με την ίδια ανάλυση θα ήταν φαντάζομαι καλύτερα. Είναι όμως όντως καλύτερα ή θα παρουσιάζει άλλα προβλήματα;

Το ίδιο πρόβλημα σκέφτομαι πως θα υπάρχει και με τις 20, όπου η ανάλυση 1600χ1200 θα τα δείχνει «ψείρες»

***Στις 19 ***

Sony SDM-X93

φαίνεται να έχει όλα αυτά που θέλω άλλα σε ένα sony center στην Αγγλία μου φάνηκαν μουντά τα χρώματά της, σε σχέση με την Χ73 που έχω και με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Αυτή δείνει ως τύπο οθόνης: a-Si TFT / MVA / IPS (άντε βγάλε άκρη)

---Χαρακτηριστικά---

Λόγος αντίθεσης (μέγ.) 600:1

Χρώμα οθόνης (Mio) 16.77

Τύπος οθόνης a-Si TFT / MVA / IPS

Φωτεινότητα (cd/m²) 300

Χρόνος απόκρισης οθόνης υγρών κρυστάλλων (LCD)

Χρόνος απενεργοποίησης (sec) 0.01

Χρόνος ενεργοποίησης (sec) 0.015

Συνολικός χρόνος απόκρισης (sec) 0.025

Τιμή: 707

Sony SDM-HX93

...αλλά δεν ρυθμίζεται το ύψος. Φαίνεται καλύτερη από την Χ93

---Χαρακτηριστικά---

Λόγος αντίθεσης (μέγ.) 800:1

Χρώμα οθόνης (Mio) 16.7

Τύπος οθόνης MVA

Φωτεινότητα (cd/m²) 450

Χρόνος απόκρισης οθόνης υγρών κρυστάλλων (LCD)

Χρόνος απενεργοποίησης (sec) 0.01

Χρόνος ενεργοποίησης (sec) 0.015

Συνολικός χρόνος απόκρισης (sec) 0.025

Τιμή: 825

LG 1980Q

Για χαρακτηριστικά,

εδώ

Τι Panel φοράει αυτή;

...αλλά 16.2μ χρώματα, άρα dithering method, άρα μειονέκτημα :(

LG L1920P

Brightness : 300 cd/m2

Contrast Ratio : 700 : 1

Viewing Angle : 170/170 (H/V)

Response Time : 25 ms

Display Colors : 16.8M

Eizo L768

Αν και δεν το πολυβλέπω, γιατί νομίζω είναι πολύ ακριβή για αυτά που προσφαίρει, αλλά μπορεί κάποιος να έχει αντίθετη γνώμη, οπότε θα ήθελα να την ακούσω.

Viewing Angles (H, V) 178°, 178° (at contrast ratio of 10:1)

Brightness / Contrast 250 cd/m2 / 1000:1

Response Time 25 ms (typical)

Active Display Size (H, V) 376 × 301 mm / 14.8 × 11.9"

Display Colors 16.77 million from a palette of 1.06 billion

NEC 1980Sxi

Panel Technology S-IPS TFT <-- Μήπως αυτό δεν είναι κ τόσο καλό για γραφικά κλπ

Contrast Ratio (typ.) 500:1

Brightness (typ.) [cd/m2] 270

Response Time (typ.) [msec] 25 (13 white / black; 12 black / white)

Colours [million] 16.77

Dell 1905FP

Οι DELL τι Panel έχουν?

Luminance (Brightness): 250 CD/m ²(typ)

Contrast Ratio: 800 to 1 (typ)

Response Time 20ms

--------------

Τις 20'' τις αφήνουμε γιατί θα θέλω μεγεθυντικό φακό να δώ τα menu

***Στις 21''***

NEC 2180UX

Σε αυτό το άρθρο * εδώ * λέει ότι είναι από τις πολύ καλές?? Ας δούμε κ χαρακτηριστικά:

Panel Technology SA-SuperFine TFT

Screen Size [inch/cm] 21.3/54

Contrast Ratio (typ.) 500:1

Brightness (typ.) [cd/m2] 250

Response Time (typ.) [msec] 20 (11 white / black; 9 black / white)

Colours [million] 16.77

(από τo .pdf file)

Eizo L997

Brightness / Contrast 250 cd/m2 / 550:1

Response Time 30 ms (typical)

Display Colors 16.77 million from a palette of 1.06 billion

*** Η Εξαίρεση !!! ***

DELL 2405

Resolution: 1920x1200

Response time: 16ms

Brightness: 500cd/m

Contrast Ratio 1000:1

αυτή δε δίνει καμια πληροφορία για τη ρύθμιση του ύψους και κυρίως για το τί panel χρησιμοποιεί. Πολύ καλή τιμή αλλά για τη δουλειά που τη θέλω θα έχει την κατάλληλη ποιότητα; Μήπως θα τα δείχνει "ψείρες";. Αν ξέρει κανείς, ας πεί.

Συζήτηση σχετικά με αυτή την οθόνη - ευκαιρία στο thread: http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=13510

-----------------------------------

Αυτά τα λίγα... :p

Αν θέλει κάποιος άλλος οθόνη, μπορεί να ξεκινήσει από αυτόν τον... συνοπτικό οδηγό :whistling

Link to comment
Share on other sites

αν θες ακουσε με...

την κανω 11χρονια την δουλεια αυτη :p

ΜΗΝ παρεις TFT....

καθε πραμα στο ειδος του...

δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση το χρωμα που θα δεις να ειναι το σωστο... και δεν μιλαω για μια πλακατη ματζεντα... μιλαω για πιο συνθετο χρωμα...

τωρα θα βγουν οι αλλοι και θα πουν...

μα η tft ειναι το μισο μεγεθος

μα η tft ειναι το μισο βαρος

μα η tft ειναι εχει τη μιση καταλαλωση

μα η tft δε σε κουραζει

ολα αυτα ειναι σωστοτατα...

απλως το ειδος αυτο οθονων ΔΕΝ κανει για DTP

πες μου εστω και 1 μαγαζι που να εχει tft και να κανει dtp...

αυτα με την προοπτικη οτι θα κανεις dtp και οχι μενου απο πιτσαριες.... :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο για το οτι οι CRT έχουν καλύτερες επιδόσεις κ χρωματική απόδωση. Ο κυριότερος λόγος που θα επιμέινω στις TFT είναι καθαρά θέμα υγείας. Από τότε που έχω TFT μπορώ να κάθομαι από το πρωί μέχρι το βράδυ και όταν σηκώνομαι να αισθάνομαι μια χαρά, σαν να κοιτούσα έξω από το παράθυρο. Με τις CRT κ πολύωρη εργασία τα μάτια θα διαμαρτυριθούν συντομότερα.

’λλωστε, με την SONY x73 που έχω - η οποία δεν είναι κ η καλύτερη πιθανώς - έχω κατφέρει να μου δείχνει χρώματα πολύ κοντά σε αυτά που τυπώνω, τόσο στον εκτυπωτή (laser CMYK όσο και σε τυπογραφία). Γενικά δεν είναι και τόοοσο χάλια.

Βέβαια, όπως λές, έκαστος στο είδος του - σε κανένα γραφείο που κάνουν ψηφιακή επεξεργασία φωτογραφίας δεν έχω δει TFT, απλώς εγώ συμβιβάζομαι για λόγους υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Zarra.

Για dtp CRT και μονο

Εαν πας TFT τοτε δες την κορυφαία SAMSUNG 193P

Διάβασε review αλλα μην αγοράσεις τίποτα εαν δεν το δεις να παιζει κανονικά σε καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπάρχουν TFT για τετοιες δουλειες -> http://www.eizo.com/products/graphics/cg220/index.asp

το θέμα είναι ποιος τις πληρώνει -> 7 χιλιαρικάκια

οπότε όπως σωστά σου είπανε πας για CRT που είναι κάτι δοκιμασμένο και οικονομικό

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από antonisk7

Αν και υπάρχουν TFT για τετοιες δουλειες -> http://www.eizo.com/products/graphics/cg220/index.asp

το θέμα είναι ποιος τις πληρώνει -> 7 χιλιαρικάκια

Κάπως πολλά :toomuchne

Αλλά για CRT δεν το βλέπω... ΠΡοτιμώ την υγεία των ματιών απο τη σωστή απεικόνηση. Απλώς κοιτάω με ποια TFT θα κάνω το μικρότερο συμβιβασμο (όχι όμως κ με 7000!!! ) μέχρι 1200 το ΜΕΓΙΣΤΟ!

---------

Παρεπιπτοντως, πώς μπορώ να δω τη μέγιστη ανάλυση της κάρτας μου, αναξέρτητα από το πόσο αντέχει η τωρινή μου οθόνη; (δεν βρήσκω το κουτάκι οπυ λέει enable only resolutions this display can support ή κάπως έτσι)

----------

Είμαι μεταξύ EIZO L997 (ή L768 me 943)

κ dell 2405fpw λόγω μεγέθους κ τιμής.

Μιάς και με βάζεται σε σκέψεις όμως θα κοιτάξω κ για CRT, προφανώς από 21'' κ πάνω... Αντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε και την SAMSUNG 213T (21.3'') η οποία βγαίνει ~1.050 (τελική), είναι μεγάλη και έχει καλά χρώματα

μόνο της μειονέκτημα το RT το οποίο όμως δεν νομίζω ότι είναι το ζητούμενο στην περίπτωσή σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph [Χθες, στις 23:59]

Την είδα, με 1100 τελική. Τσουχτερή τιμή, αλλά ωραία χρώματα.

Samsung h ΕΙΖΟ? (βέβαια στις ίδιες διαστάσεις πόσο θα κάνει η ΕΙΖΟ είναι άλλο θέμα, αλλά...)

ΕΙΖΟ χαλαρά...Αν και πανάκριβες είναι κορυφαίες.Aνάλογα με τα χρήματα που δίνεις,αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο όγκος και η ακτινοβολία το πόβλημμα, με τη CRT. H ανάγκη για σωστή απεικόνηση δεν είναι τόσο μεγάλη (τουλάχιστον ακόξμη) για να κάνω τόση θυσία σε χώρο κ ακτινοβολία.

Ωστόσο, επειδή θα το ψαξω αύριο, έχεις υπ' όψιν σου κάποια συγκεκριμένη να προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς na δείς και για LaCie, μαζί με hardware calibrator.

'Εχει το www.applestore.gr (πρέπει να είναι κάτω αυτή την ώρα)

Οι LaCie προτείνονται για DTP, ειδικά οι CRT. Για τις TFT τους δεν έχω ακούσει τίποτα, αλλα απευθύνονται στο ίδιο κοινό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από -sPi-

Μπορείς na δείς και για LaCie, μαζί με hardware calibrator.

'Εχει το www.applestore.gr (πρέπει να είναι κάτω αυτή την ώρα)

Οι LaCie προτείνονται για DTP, ειδικά οι CRT. Για τις TFT τους δεν έχω ακούσει τίποτα, αλλα απευθύνονται στο ίδιο κοινό.

Οι Lacie έχουν χάλια πολιτική σε σχέση με τα καμμένα pixel. γι αυτό κ μόνο το λόγο...μακριά. Επειπλέον η αντιπροσωπία της Apple στην Ελλάδα φημίζεται για την προκλητική της αδιαφορία στον πελάτη. Αν κάτι προκύψει, οι τελευταίοι που μπορείς να περιμένεις εξυπηρέτηση (κ αφού βάλεις τις φωνές ώστε να σε ακούσουν 7-8 τετράγωνα) είναι αυτοί και πάλι ΑΝ σε εξυπηρετήσουν.

το οτι έχουν το ίδιο κοινό, βέβαια είναι ενα +. Ομως οθόνες με παρόμοιες δυνατότητες έχει και η ΕΙΖΟ, στη σειρά CG (και με τα αντίστοιχα βεβαια)

@sa1901

Ευχαριστώ για το link :T:

-------------------------------------

Πήρα τηλ . την αντιπροσωπία της ΕΙΖΟ (micro-tec) και μου πρότειναν, για τη δουλειά που τη θέλω τις: L797 και CG19 (κ οι δυο 19'').

Μάλιστα, μπορώ να πάω να τις δώ κ με κάποιο δικό μου αρχείο :jump:

Κ οι 2 έχουν το ίδιο panel (αλλά δεν ήξερε να μου πεί πιο ακριβώς). Η L797 έχει τη δυνατότητα να ρυθμίζει 6 χρώματα (RGB + CMY).

H cg19 έχει τη δυνατότητα του hardware calibration, με το φωτόμετρο (όπως οι LaCie)

Επειδή, όμως τα είναι πολλά, θα δώ κ την L768. Από εγκύηση δίνουν 0 pixel (οπως κ η LG).

Αν μπορέσω, θα πάω αύριο να τις δεί ο μάτης μου :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εχω την L768 (PVA Samsung panel) και μπορω να πω οτι ειναι απλα εκπληκτικη!!! Οτιδηποτε αλλο ειναι περιτο ;)

Στην περιπτωση σου βεβαια αφου κανεις γραφικα και εχεις αναγκη απο «φυσικα χρωματα» και οχι ωραια στο ματι «ψευτικα», ισως θα ηταν καλυτερα μια S-IPS (οπως οι LaCie, καποιες LG, καποιες Nec κτλ.).

Το DTP που αναφερεις, τι σημαινει;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.