Jump to content



σετάρισμα ipad


Recommended Posts

Καλημέρα

 

κληρονόμησα ένα ipad 3 32gb πρόσφατα, και καθότι η πρώτη iσυσκευή που έχω στα χέρια μου, έχω απορίες:

 

α. Μπορώ να του περνάω αρχεία (pdf & video) από τον υπολογιστή, χωρίς να εγκαταστήσω το itunes;

 

β. έχουμε κάποιες "βασικές" εφαρμογές να προτείνουμε;

 

γ. οποιοδήποτε βασικό tip'n'trick καλοδεχούμενο

 

Αυτά για αρχή. Στη συνέχεια, όλο και κάτι ακόμα θα βρω να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

α. Όχι από όσο γνωρίζω. Βάλε το iTunes όμως έτσι κι αλλιώς, αν θέλεις να έχεις backup. Η εναλλακτική, iCloud, κοστίζει αρκετά για να τη χρησιμοποιήσει κάποιος που γνωρίζει

    1. Τα αρχεία που ανεβάζεις, είναι διαθέσιμα για συγκεκριμένη εφαρμογή. Στην αρχή θα σου σπάσει τα νεύρα, αλλά όταν πλέον κατασταλάξεις με ποιά θα βλέπεις videos πχ, δε θα αποτελεί πλέον πρόβλημα

    2. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο cloud ενδεχομένως έχεις (iCloud, Google Drive, MS OneDrive, κλπ). Εγώ πχ έχω όλες μου τις συνταγές εκεί

    3. Το backup του είναι σε άλλο επίπεδο. Κολλάει σε κάτι; Backup, reset, restore και είναι όπως το άφησες, έχοντας ακόμα και τα tabs στους browsers ανοικτά. Μία φορά να σου χρειαστεί, θα το λατρέψεις

 

β. Εκτός από τις γνωστές που θα έχεις στο android, βάζεις το Apps Gone Free. Τις περισσότερες επί πληρωμή τις έχω κατεβάσει από εκεί, δωρεάν

 

γ. Για Hints & tips, παρκολουθείς το κανάλι της Apple στο ΥΤ και ψάχνεις για tutorials ανάλογα με την έκδοση iOS που έχεις. Έχουν πάρα πολύ υλικό

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε iphone, το icloud των 5gb είναι δωρεάν σε εμένα, δεν ξέρω εαν αλλάζει κάτι σε ipad....

 

Οπως λέει o wizard, βάλε itunes για να μπορεί να αναγνωρίζει την συσκευή. Σε μένα, όταν τρέχω το itunes, βλέπει την συσκευή σαν δίσκο στο file manager. Με το itunes είναι εύκολή η αντιγραφή αρχείων πάντως. Και πολύ σωστά το backup του απλά είναι άπαιχτο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, cyberdyne said:

Σε iphone, το icloud των 5gb είναι δωρεάν σε εμένα, δεν ξέρω εαν αλλάζει κάτι σε ipad....

Τα 5GB είναι δωρεάν σε όλους με λογαριασμό iCloud, ασχέτως συσκευής νομίζω.

 

Quote

When you sign up for iCloud, you automatically get 5 GB of free storage. Your iCloud storage is used for iOS device backup, iCloud Drive, iCloud Photo Library, app data and documents stored in iCloud, and iCloud Mail (your @icloud.com email account).

https://help.apple.com/icloud/#/mm7983cbca2a

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 5GB είναι δωρεάν ανά account.

πχ αν έχεις iphone και ipad με διαφορετικά apple id έχεις 5GB στο καθένα αλλά δεν συγχρονίζουν μεταξύ τους.

Για ταινίες έχω ακούσει από πολλούς οτι χρησιμοποιούν vlc για να περνάνε ταινίες σε αυτό αλλά δεν το έχω ψάξει

και σίγουρα θα υπάρχει και κάποιος τρόπος για τα pdf.

 

itunes + apple device απαραίτητα πάνε μαζί.

 

Αν θες να ψαχτείς και να κάνεις παραπάνω πράγματα στην συσκευή σου πας σε jb("root")

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος deninho έγραψε:

να, αυτές οι ηλιθιότητες της apple με εκνευρίζουν και δεν μπορώ να σκεφτώ σοβαρά να αγοράσω τα μηχανήματά της.....

Ω ναιιιι, έχει πολύ μανούρα στο σετάρισμα. Το βασικά θετικά τους είναι το τέλειο backup/restore, η μακροχρόνια υποστήριξη και η λειτουργικότητα τους όταν τα σετάρεις. Αυτά τα αντιλαμβάνεσαι όταν έχεις καιρό apple προϊόν και μετά γυρνάς σε άλλη πλατφόρμα. Τέσπα είναι κ θέμα γούστου ρε παιδί μου.

 

Με το itunes να τρέχει και την συσκευή σου συνδεμένη στο πισι σου, οί επιλογές που σου έχω κυκλώσει με κόκκινο είναι αυτές που σου δίνουν την δυνατότητα, να αντιγράψεις μουσική/ταινίες/αρχεία στην ios συσκευή σου. Κάνεις add ότι θες και μετά κάνεις γενικό sync, για να μπούν αυτά που επέλεξες στην συσκευή σου.

 

 

add.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα και οι 4 ios συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου (4 διαφορετικά aplleID) με κούρασαν στο αρχικό σετάρισμα, από κει και μετά είναι απροβλημάτιστες. Fire n forget που λέμε. 

 

To android μου φαίνεται αρκετά πιο εύκολο, αλλά μετά είναι λίγο κλάφτα (ανάλογα με την υλοποίηση). Γούστο και μονοπώλιο? Ναι. Αλλά και δυσκολία ΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα πριν μερικές μέρες τη δυνατότητα να κάνω WiFi backup/sync το κινητό.

Εχθές τη χρησιμοποίησα για πρώτη φορά.

Ανοίγω iTunes, επιλέγω το κινητό, πατάω sync και τέλειωσε σε 5-7 λεπτά.

Το τηλέφωνο ήταν κάπου στον κάτω όροφο εκείνη τη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να περάσω mkv από το itunes ήταν αδύνατο. Πέρασα το vlc στο ipad και πέρασα με wifi το βίντεο στο tablet, αφού κανένας άλλος τρόπος δε λειτούργησε, και τελικά το έδειχνε σε stop motion... μου φαίνεται ότι θα το κρατήσω μόνο για ebook reader και κανένα βιντεάκι στο youtube...

Link to comment
Share on other sites

Με το AVplayerHD πάντως, πήγαινα στα itunes ->ipad->apps, scroll κάτω στη κατηγορία file sharing, επέλεγα την εφαρμογή (AVplayerHD) και είχε επιλογή add file. Οπότε τα περνούσα μέσω usb.

Δεν αποκλείεται να έχει κάτι αντίστοιχο και το vlc.

Τώρα όσον αφορά τα σπασίματα στο video, δεν ξέρω, εξαρτάται και από το mkv που δοκίμασες.

Link to comment
Share on other sites

α, ναι, έχει τέτοια δυνατότητα το vlc αλλά ενώ βλέπει το ipad, δε μου εμφανιζει τα apps στο itunes... Εμφανίζει κανονικά τις οθόνες, αλλά στη λίστα που θα είχε τα apps δεν έχει τίποτα...

για το mkv τι να πω; στο nexus 7 2012 παίζει άριστα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.