Jump to content



Αγορά 1TB SSD PCI-e


Recommended Posts

Είμαι στη σκέψη να αγοράσω SSD pci-e για να μπορώ να κάνω το μοντάζ ταχύτερα.

Όταν το περνάω uncompressed θέλει 243MB/s ταχύτητα εγγραφής. Ο μαγνητικός όπως καταλαβαίνετε δεν αρκεί (είναι 100 με 120MB/s).

Ένας κοινός SSD Sata III από την άλλη, θα δώσει καλύτερο χρόνο στο render (λόγω των 500MB/s χονδρικά), δηλ το μισό χρόνο από τη διάρκεια του project.

Γυάλισε το μάτι μου για τον Intel SSD 750 Series στα 1.2 TB, σκέφτηκα ότι είναι καλή λύση που θα μπαίνει στο επόμενο Workstation που θα πάρω (λόγω NVMe). Άσχετο αν τον θέλω για scratch disk. Θα μπει στο Main PC με 990FX + FX 8320. Θα έχω performance drop λόγω pci-e 2.0 και θα τρέχει το πολύ 1000-1200MB/s αλλά είναι σημαντικό step για μένα γιατί θα γλιτώσω τον 10πλάσιο χρόνο από ότι τώρα !

Τι λέτε ; αξίζει η intelα ; η να πάω σε άλλον pcie ssd με 1GB/s ~ ;

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να βάλω τον δικό μου σε PCIe 2.0 να σου πω ταχύτητες; λογικά θα παίζεις γύρω στα 800-1000ΜΒ/s.

Μια χαρά είναι ο Intel. Αλλά νομίζω και με κάτι πιο φθηνό θα κάνεις τη δουλειά σου.

Χρειάζεσαι 1ΤΒ?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jax7480 said:

Θέλεις να βάλω τον δικό μου σε PCIe 2.0 να σου πω ταχύτητες; λογικά θα παίζεις γύρω στα 800-1000ΜΒ/s.

Μια χαρά είναι ο Intel. Αλλά νομίζω και με κάτι πιο φθηνό θα κάνεις τη δουλειά σου.

Χρειάζεσαι 1ΤΒ?

do it, θα μου ήταν χρήσιμο.

ναι, ενδεικτικά το uncompressed βγαίνει 820GB (για 57 λεπτά και κάτι), οπότε ψάχνω μεταξύ 1 με 1.2TB.

Link to comment
Share on other sites

Τότε είτε πας σε κανονικό SATAIII, ή αν όντως παίζει μεγάλο ρόλο η ταχύτητα σε Intel 750. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος PCIe στο 1TB τουλάχιστον.

Ούτε καν NVMe Μ.2 δεν μπορείς να βρεις στο 1ΤΒ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μερικά νούμερα:

 

1) Σε PCIexpress 3.0

 

730-albums185-picture63492.jpg

 

 

2) Πρώτο run σε PCIexpress 2.0

 

730-albums185-picture63493.jpg

 

 

3) Δεύτερο run σε PCIexpress 2.0

 

730-albums185-picture63494.jpg

 

 

4) Τρίτο run σε PCIexpress 2.0

 

730-albums185-picture63495.jpg

 

Μάλλον ισχύει μόνο το πρώτο γιατί το test file ήταν 1GB και έκανε caching.

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

διαπιστώνω ότι το Sony vegas από μόνο του έχει limit στα 140MB/s.

Δεν γίνεται από SSD σε άλλον SSD να μην έχει έστω 250-500MB/s.

Άρα και να αγόραζα τον intel δεν θα δούλευε στα όρια. Εκτός αν μου ξεφεύγει κάνα setting που δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πώς διαπιστωσες οτι το προγραμμα έχει limit στα 140mb/s? 

 

Aν το συμπερασμα το βγαλες απο το "Δεν γίνεται από SSD σε άλλον SSD να μην έχει έστω 250-500MB/s." Γι 'αυτο μπορει να ευθυνονται και άλλοι λόγοι.

 

πχ αν μιλαμε για τους 2 crucial που χεις στην υπογραφή σου, αυτοι ειναι σχετικά μικροι, και αν τους γραφεις συνεχομενα πολλα gb μπορει να μπαινουν σε steady state, που σε εναν μεγαλο δισκο που θα χει και 200gb ελευθερα δεν θα μπει, ποσο μαλλον ο ιντελ που επειδη ο controller φτιαχτηκε για τις επαγγελματικες αναγκες θα χει και καλυτερες επιδοσεις ακομα και σε steady state.

 

Bεβαια δεν εχω ιδεα απο το προγραμμα, ουτε τι γραφει (φανταζομαι sequential) ουτε τι gb τους εγραψες εσύ και για ποση ώρα ή ποσο γεματο τον ειχες. Απλως μια ιδεα ρίχνω.

 

Μου φαινεται δυσκολο παντως το προγραμμα να χει τετοιο limit. Βεβαιώσου πάντως γιατι προφανως δεν αξίζει να δώσεις τα έξτρα χρηματα αν οντως υπάρχει

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

btw διαπίστωσα ότι το vegas έχει mainconcept mpeg 4 AVC profile + aac απλά εγώ δεν το χρησιμοποιούσα, και σαν πόντιος το πέταγα uncompressed και μετά το έκανα convert με άλλο πρόγραμμα. Δηλ έτρωγα χρόνο και γραψίματα χωρίς λόγο.

Επίσης είδα ότι με cuda τρέχει σφαίρα η Quadro, 5 λεπτά clip με cpu ήθελε 23 λεπτά, με cuda μόλις 13 ! αναλογικά μια ώρα κλίπ θα θέλει 2 ώρες και 30 λεπτά (περίπου), και θα έχω έτοιμο το τελικό αποτέλεσμα, κάτι που με σώζει σίγουρα.

Έχω σκεφτεί να πάρω μια Tesla να δω αν θα δώσει περισσότερο boost στο encoding, αν και η Tesla είναι καθαρά compute units για cuda/opencl.

 

8 hours ago, Eddie said:

Πώς διαπιστωσες οτι το προγραμμα έχει limit στα 140mb/s? 

 

Aν το συμπερασμα το βγαλες απο το "Δεν γίνεται από SSD σε άλλον SSD να μην έχει έστω 250-500MB/s." Γι 'αυτο μπορει να ευθυνονται και άλλοι λόγοι.

 

πχ αν μιλαμε για τους 2 crucial που χεις στην υπογραφή σου, αυτοι ειναι σχετικά μικροι, και αν τους γραφεις συνεχομενα πολλα gb μπορει να μπαινουν σε steady state, που σε εναν μεγαλο δισκο που θα χει και 200gb ελευθερα δεν θα μπει, ποσο μαλλον ο ιντελ που επειδη ο controller φτιαχτηκε για τις επαγγελματικες αναγκες θα χει και καλυτερες επιδοσεις ακομα και σε steady state.

 

Bεβαια δεν εχω ιδεα απο το προγραμμα, ουτε τι γραφει (φανταζομαι sequential) ουτε τι gb τους εγραψες εσύ και για ποση ώρα ή ποσο γεματο τον ειχες. Απλως μια ιδεα ρίχνω.

 

Μου φαινεται δυσκολο παντως το προγραμμα να χει τετοιο limit. Βεβαιώσου πάντως γιατι προφανως δεν αξίζει να δώσεις τα έξτρα χρηματα αν οντως υπάρχει

παρακολουθούσα τη δραστηριότητα από το resource monitor και έβλεπα με πόσο γράφει.

πως μπορώ να κλείσω το steady state? και πως γίνεται αυτό να μην το πάθαινε όταν έτρεχα ένα τυχαίο Bench π.χ. ;

άλλη λύση θα ήταν να κάνω ένα raid 0 με μαγνητικούς να δω αν θα επηρεαζόταν η ταχύτητα στο uncompressed. Για να μου φύγει η απορία απλά, άσχετο αν βρήκα τώρα λύση :p

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάτι να κλεισεις. Ειναι η κατασταση που μπαινει ένας ssd απο τις συνεχομενες εγγραφες όταν δεν εχει χρονο να καθαρισει τα κελια του πριν γραψει καινουρια δεδομενα . Συνήθως συμβαινει οταν ειναι σχεδον γεματος και εχει μειωμενες επιδοσεις, καθως πρεπει πρωτα να σβησει τα προηγουμενα δεδομενα για να γραψει καινουρια.

 

εχε υποψην σου οτι ολα τα gpu acceleration encoding (cuda, quicksync) έχουν λιγο χειροτερη ποιοτητα. Τώρα αν αυτο ειναι ορατο στη δουλεια σου ή οχι, ή αν αντισταθμιζεται απο τα οφελη της ταχυτητας δεν ξέρω. Ψάξτο παντως

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddie said:

δεν υπάρχει κάτι να κλεισεις. Ειναι η κατασταση που μπαινει ένας ssd απο τις συνεχομενες εγγραφες όταν δεν εχει χρονο να καθαρισει τα κελια του πριν γραψει καινουρια δεδομενα . Συνήθως συμβαινει οταν ειναι σχεδον γεματος και εχει μειωμενες επιδοσεις, καθως πρεπει πρωτα να σβησει τα προηγουμενα δεδομενα για να γραψει καινουρια.

 

εχε υποψην σου οτι ολα τα gpu acceleration encoding (cuda, quicksync) έχουν λιγο χειροτερη ποιοτητα. Τώρα αν αυτο ειναι ορατο στη δουλεια σου ή οχι, ή αν αντισταθμιζεται απο τα οφελη της ταχυτητας δεν ξέρω. Ψάξτο παντως

Σε Geforce έχω πάνω από χρόνο να δοκιμάσω, σε Quadro δεν βρίσκω διαφορές (cpu με gpu) στο θέμα ποιότητας, πέρα από αυτό Quadro έχουν και οι επαγγελματίες οπότε απώλεια δεν νομίζω να έχω, χώρια τα validation που κάνει η κάρτα από μόνη της με τους optimized drivers. Σε tesla που θα κάνω μετάβαση σίγουρα ούτε εκεί παίζει απώλεια στη ποιότητα γιατί τη χρησιμοποιούν και τα κινηματογραφικά studio σε array των πολλών GPUs.

 

θα δοκιμάσω με το ccleaner να καθαρίσει τον άδειο χώρο, αλλά ο 128άρης δίσκος έχει free τα 80gb~ πριν κάνω τις δοκιμές.

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο ο χώρος όπως σου είπε ο @Eddie. Αν το drive ζοριστεί πολύ με τις εγγραφές, μπαίνει σε steady state mode. Δεν προλαβαίνει δηλαδή να καθαρίσει τα κελιά του (μόνο του, δεν είναι κάτι που κάνεις εσύ) και έτσι έχει χαμηλές επιδόσεις.

Αν ψάξεις review και εδώ μέσα του @pol77 θα δεις πως έχει μετρήσεις steady state. Σε αυτές συνήθως τα drives της OCZ (τα καλά drives) και τα πιο "επαγγελματικά", βλέπε Intel 750, δουλεύουν καλύτερα απ'ότι ένας Samsung.

 

Π.χ.

 

73078.png

 

Οι μετρήσεις είναι σε IOPS. Όπως βλέπεις ένας Intel 750 μπορεί και κρατάει τις επιδόσεις ψηλότερα από τα υπόλοιπα drives (22.000 IOPS), (όπως και ο Vector 180)έναντι π.χ. του Samsung 850 PRO που πέφτει στις 8.000IOPS.

Αν π.χ. το Vegas κάνει τόσες εγγραφές ώστε να βάζει το drive σε steady state, αυτός είναι και ο λόγος που βλέπεις μόνο 140MB/s.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έτσι θα είναι.

Επειδή το πρόγραμμα το βομβαρδίζει με πολλές εγγραφές την ίδια ώρα μπαίνει σε steady state. :rolleyes:

Για την ώρα μένω με το configuration που έχω (αφού βρήκα μια σωτηρία με τους codecs).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.