Jump to content



Αγορά Laptop έως 400ευρώ


Recommended Posts

Γειά σας,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για την αγορά laptop έως 400ευρώ.  Προφανώς η χρήση του θα είναι απλή, αν και δεν θα με χάλαγε να μπορεί να τρέξει μερικά παιχνίδια σε low γραφικά.

 

Επειδή έως 31/5 μου έχει στείλει το public μια έκπτωση 10% σε επόμενη αγορά μου, και ισχύει κανονικά που το τσέκαρα, βλέπω αυτό ως μια αρκετά καλη επιλογή

hp-15-ac136nv-156 , θα βγεί γύρω στα 400ευρώ και φαίνεται αρκετό. Αν και η αλήθεια είναι πως δεν τα πολυεμπιστευόμαι τα hp (λόγω προηγούμενης εμπειρίας).

 

Περιμενώ τις προτάσεις σας, ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Oric said:

Μια χαρά το βλέπω, αν και άλλα 30€ δεν θα είναι μεγάλο πρόβλημα. Μήπως άλλα 180€ δεν είναι ούτε αυτά πρόβλημα; 

 

Τα 180 σαφώς και είναι :p

 

Όσο για το Lenovo στα +30ευρώ, ναι αλλά γιατί να πάω σε -4gb Ram και Onboard κάρτα γραφικών, την ώρα που αν και είναι η M330 στο HP αλλά έχει και 2gb μνήμη.

Βέβαια το Lenovo έχει i5.

 

Εκεί έχω μπερδευτεί και εγώ, τα λαπτοπ σε αυτά τα λεφτά είναι πάνω κάτω ίδια απλά στο ένα θα βρεις καλύτερο επεξεργαστή, στο άλλο ram και στο άλλο κάρτα γραφικών.

 

Link to comment
Share on other sites

To Lenovo έχει  i5, 2 έτη εγγύηση και καλύτερες κάρτες δικτύου (Lan 1000, WiFi ac). Δεν έχει τα 2TB δίσκο και την κάρτα γραφικών του HP. Η μνήμη, αν δεν φτάσουν τα 4GB (για απλή χρήση θα φτάνουν) μπορεί να αναβαθμιστεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mhche έγραψε:

Εκεί έχω μπερδευτεί και εγώ, τα λαπτοπ σε αυτά τα λεφτά είναι πάνω κάτω ίδια απλά στο ένα θα βρεις καλύτερο επεξεργαστή, στο άλλο ram και στο άλλο κάρτα γραφικών.

 

Αν δεν του έβαζαν για προίκα 2TB δίσκο (ούτε server να ήταν!) και χωριστή κάρτα γραφικών και 8GB ram, ποιος ο λόγος να παντρευτεί κανείς i3 την σήμερον ημέρα;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, TopCLR said:

To Lenovo έχει  i5, 2 έτη εγγύηση και καλύτερες κάρτες δικτύου (Lan 1000, WiFi ac). Δεν έχει τα 2TB δίσκο και την κάρτα γραφικών του HP. Η μνήμη, αν δεν φτάσουν τα 4GB (για απλή χρήση θα φτάνουν) μπορεί να αναβαθμιστεί.

2 έτη εγγύηση έχουν όλες οι ηλεκτρικές συσκευές βάση Ε.Ε. και το ξέρω απο πρώτο χέρι, δεν μου λέει κάτι αυτό. Οι κάρτες δικτύου ναι, στα +30 ευρώ ίσως αυτό είναι το κόστος τους.

Ο i5-5300U ναι είναι υπερ, όμως δεν είναι και πολύ καλύτερος του i3-5005U, 2πύρηνοι είναι και οι δύο απλά ο 5300 είναι λίγο πιο ενισχυμένος (η τιμή αγοράς τους πάντως σαν cpu είναι σχεδόν η ίδια). 

Τα 2ΤΒ επίσης δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα που έχει το ΗΡ, δεν το θεωρώ και κάνα μεγάλο συν. Η κάρτα γραφικών του όμως είναι συν, αν είχε και τον i5 θα άξιζε η αγορά του.

 

11 hours ago, Oric said:

Αν δεν του έβαζαν για προίκα 2TB δίσκο (ούτε server να ήταν!) και χωριστή κάρτα γραφικών και 8GB ram, ποιος ο λόγος να παντρευτεί κανείς i3 την σήμερον ημέρα;

Το ότι κάποιο έχει i5 και κάποιο i3 δεν σημαίνει οτι θα είναι χειρότερο, υπάρχουν i3 πολύ καλύτεροι απο i5, όπως και i5 απο i7. Δεν τον κατάλαβα αυτόν το συλλογισμό.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mhche έγραψε:

Το ότι κάποιο έχει i5 και κάποιο i3 δεν σημαίνει οτι θα είναι χειρότερο, υπάρχουν i3 πολύ καλύτεροι απο i5, όπως και i5 απο i7. Δεν τον κατάλαβα αυτόν το συλλογισμό.

 

Αυτό που λες δεν ισχύει, ουδέποτε ίσχυε στο παρελθόν και ουδέποτε θα ισχύσει στο μέλλον. Όμως, αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, από μένα πάσσο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Oric said:

Αυτό που λες δεν ισχύει, ουδέποτε ίσχυε στο παρελθόν και ουδέποτε θα ισχύσει στο μέλλον. Όμως, αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, από μένα πάσσο.

Για ποιο λόγο δεν ισχύει; Γιατί κάποιοι i3 είναι ακριβότεροι απο i5, και αντίστοιχα i5 απο i7 αφού δεν είναι καλύτεροι; Δεν είναι προσωπική άποψη αυτό που ανέφερα, ούτε με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα.

 

Δηλαδή οι λίστες Benchmark είναι λάθος;

Mobile-Processors-Benchmark-List

cpubenchmark

 

Ή μήπως δεν είναι κριτήρια αυτά για να αξιολογήσεις τους επεξεργαστές; Ίσχυε, ισχύει και θα ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος mhche έγραψε:

2 έτη εγγύηση έχουν όλες οι ηλεκτρικές συσκευές βάση Ε.Ε. και το ξέρω απο πρώτο χέρι, δεν μου λέει κάτι αυτό. Οι κάρτες δικτύου ναι, στα +30 ευρώ ίσως αυτό είναι το κόστος τους.

Αυτό το έχω ακούσει κι εγώ εδω μέσα. Όταν όμως σου κοτσάρουν το "12 μήνες εγγύηση" κάτι "συμβαίνει"! Αν χρειαστείς την εγγύηση εντός διετίας, άντε να τρέχεις να τους αποδείξεις οτι είναι 2 χρόνια. Ειδικά αν είναι κάποιοι "ξεροκέφαλοι", καλά ξεμπερδέματα.

Όσο για τα +30€ δεν μπορείς να πεις οτι είναι το κόστος για τις κάρτες δικτύου.

Πιο πάνω έλεγες για εκπτωτικό από τα Public, Τώρα κοιτάς το e-shop;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, TopCLR said:

Αυτό το έχω ακούσει κι εγώ εδω μέσα. Όταν όμως σου κοτσάρουν το "12 μήνες εγγύηση" κάτι "συμβαίνει"! Αν χρειαστείς την εγγύηση εντός διετίας, άντε να τρέχεις να τους αποδείξεις οτι είναι 2 χρόνια. Ειδικά αν είναι κάποιοι "ξεροκέφαλοι", καλά ξεμπερδέματα.

Όσο για τα +30€ δεν μπορείς να πεις οτι είναι το κόστος για τις κάρτες δικτύου.

Πιο πάνω έλεγες για εκπτωτικό από τα Public, Τώρα κοιτάς το e-shop;

Δεν συμβαίνει τίποτα, όπως είπα το ξέρω απο πρώτο χέρι και μάλιστα το έμαθα απο εδω μέσα (έχω και ανάλογο πολύ παλαιό ποστ εδώ). Όλες οι ηλεκτρικές συσκευές έχουν 2 έτη εγγύηση βάση Ε.Ε., σε εμένα είχε συμβεί να μου ζητήσουν το κόστος εργασίας και ανταλλακτικού σε λαπτοπ που είχε πάθει ζημιά και το είχα αγοράσει περίπου 1μιση χρόνο. Έκανα καταγγελία στην ένωση καταναλωτή και με δικαστική απόφαση (ή όπως λέγεται) μου το έφτιαξαν απολύτως δωρεάν, εκεί που ζήταγαν ~500ευρώ. Η όλη διαδικασία δεν πήρε πάνω απο 10 ημέρες και μάλιστα μόνο με 2-3 email. Ενημερωτικά όλο αυτό.

 

Τα Public τα ανέφερα λόγω του ότι θα μπορούσα να πάω λίγο παραπάνω απ'τα 400ευρώ και με την έκπτωση να πέσω στα 400. Δεν σημαίνει πως θα αγοράσω απο εκεί όπως και να έχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.