Jump to content



πτώση καινούργιου SSD


Recommended Posts

Μόλις που είχα πάρει τον Samsung 850 evo 500GB για το νέο μου pc..και μου τον έριξαν από το γραφείο στο πάτωμα(περίπου 1μ απόσταση)..όπως ήταν μέσα στο κουτί(ούτε που είχα προλάβει να τον ανοίξω..)

Να φοβάμαι ότι εχει πάθει ζημιά;..επίσης ας πούμε ότι τον βάζω μπρος και παίζει...να φοβάμαι ότι μπορεί σε βάθος χρόνου έχει πάθει ζημιά και θα μου τα φτύσει μετά από λίγο;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν μηχανικά μέρη, οπότε πολύ δύσκολο να έπαθε κάτι.

Οι πλακέτες και οι κολλήσεις, μπορεί να την "ακούσουν" από πτώσεις, αλλά μία και μέσα στο κουτί του, θεωρώ απίθανο να επηρέασε κάτι, αν αναλογιστείς ότι δεν αναφέρουν πουθενά όριο Gs όπως στους μηχανικούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι..ισχύει..δεν είναι όπως οι μηχανικοί..και εγώ πιστεύω πως είναι απίθανο να πειράχτηκε μέσα απτο κουτί του(που έχει αυτά τα πλαστικά κτλ)..αλλά το θέμα μου είναι..απαξ και λειτουργεί καλά..μπορώ να χαλαρώσω..ή μπορεί να μου την βγάλει μετά τη ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

μου έχει φύγει λάπτοπ από τα χέρια (άθελά μου) και έσκασε κάτω με μεγάλη δύναμη.. δούλευε και συνέχισε να δουλεύει.. απλά αλλάχτηκε η οθόνη του και δουλεύει έως σήμερα.. αν είχε μηχανικό δίσκο θα'χε ψοφήσει.. το έσωσε ο ssd.. 

Link to comment
Share on other sites

To drive σύμφωνα με τη Samsung αντέχει σε 1500G, γυμνό, όχι με κουτί οπότε δεν νομίζω πως τίθεται θέμα να έχει πάθει κάτι.

Το ίδιο ισχύει για όλους τους SSD από τότε που άρχισε η διαθεσιμότητα στο ευρύ κοινό και ήταν ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά για να χρησιμοποιείται σε notebooks/laptops.

 

850evo.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Στάνταρ θα χάλασε. Στον αγοράζω στα μισά λεφτά για να απαλλαγείς από αυτό

χαχα..πάνω που νόμιζα ότι υπάρχει κάποιο θέμα που ο Linus δεν έχει καλύψει..

Παράθεση

Μήπως δεν ισχύουν όλα αυτά;

troll mode on

Παράθεση

μου έχει φύγει λάπτοπ από τα χέρια (άθελά μου) και έσκασε κάτω με μεγάλη δύναμη.. δούλευε και συνέχισε να δουλεύει.. απλά αλλάχτηκε η οθόνη του και δουλεύει έως σήμερα.. αν είχε μηχανικό δίσκο θα'χε ψοφήσει.. το έσωσε ο ssd.. 

αυτά είναι μάλλον σχετικά..εμένα έπεσε ένα από αυτά το αυτοκινητάκια μοντελάκια πάνω στο πληκτρολόγιο λαπτοπ και πήγε για αλλαγή μητρικής, ραμ

Παράθεση

Βαλτον πανω και να τον χαίρεσαι :)

sure i do..:P

Παράθεση

 1500G, γυμνό, όχι με κουτί 

η ελπίδα ζει!

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος δουλεύει ...μια δοκιμή θα σε πείσει...

Ακόμα και οι μηχανικοί δισκοι αντέχουν αναλόγως με την γωνία πρόπτωσης....εκεί που δεν αντέχουν είναι όταν είναι στο ρεύμα και δουλεύουν αμα τους ρίξεις καμμιά καλή σφαλιάρα....το έχω κάνει εγγυημένα...προκειμένου να γυρίσω δίσκο που είχε πρόβλημα που δεν ήταν άμεσα αντιληπτό...

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Ο δίσκος δουλεύει ...μια δοκιμή θα σε πείσει..

το πιστεύω..αλλά φοβάμαι μην του έχει μείνει κουσούρι..κατάλαβες;

Παράθεση

προκειμένου να γυρίσω δίσκο που είχε πρόβλημα που δεν ήταν άμεσα αντιληπτό...

χαχα

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ligant said:

το πιστεύω..αλλά φοβάμαι μην του έχει μείνει κουσούρι..κατάλαβες;

χαχα

Για το 2ο είχα επικοινωνήσει με την εταιρεία και όντως τους είχε φανεί περίεργη  η συμπεριφορά του δίσκου και δεχόντουσαν RMA αλλά είπα να γλυτώσω την ταλαιπωρία στο εξωτερικό και οπότε έφαγε τις μάπες του ενώ δούλευε....οι κεφαλές απο το ξύλο άρχισαν να βλέπουν αστράκια και κάποια στιγμή ψόφησαν....επιστροφή στο μαγαζί..."πέθανε στα καλά καθούμενα....1 δάκρυ κύλησε απο την στεναχώρια μου.....πήρα καινούργιο και άντε γεια.....

 

Για το 1ο ...ο δίσκος σου είναι ουσιαστικά μνήμες...σαν να σου έπεσε 1 ντιμάκι κάτω....πιο πιθανόν να έπαθε ζημιά το πάτωμα παρά ο δίσκος....οπότε βάλτον πάνω...κάνε μερικά μεγάλα copy - paste -delete...και αν σε κανα 2-3 μέρες είναι ΟΚ...τον χρησιμοποιείς κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Για το 2ο είχα επικοινωνήσει με την εταιρεία και όντως τους είχε φανεί περίεργη  η συμπεριφορά του δίσκου

τι έκανε δηλαδή;

Παράθεση

οπότε βάλτον πάνω...κάνε μερικά μεγάλα copy - paste -delete...και αν σε κανα 2-3 μέρες είναι ΟΚ

περιμένω να έρθουν και τα άλλα components του pc για να τον βάλω επάνω..και τότε θα σας στείλω update..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ligant said:

τι έκανε δηλαδή;

Δεν θυμαμαι και καλά αλλα νομιζω οτι ειχε σημαντικες αυξομειωσεις στην ταχυτητα του ...εκει που πηγαινε καλα στα 100αρια...τσουπ...επεφτε στα 1 -2 mb και ξανα μια απο τα ίδια....αγανακτησα...οποτε 1 μεσημερακι τον εβαλα να δουλευει και αρχισαν οι αναποδες.....καποια στιγμη ειπε το ποιημα και....

Έγινε επεξεργασία από masteripper
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.