Jump to content



Μήπως πρέπει να αλλάξω τροφοδοτικό?


Recommended Posts

Καλησπέρα, την περασμένη Κυριακή είχα χρόνο και εκατσα να καθαρισω τον υπολογιστή. Κάποια στιγμή λέω να κοιτάξω και με τον φακό το τροφοδοτικό μπας και εντοπισω κανά φουσκωμένο πυκνωτή, μιας και το έχω πάνω από 8 χρόνια. Αντίκρυσα αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία και μου σηκώθηκε λίγο ή τρίχα!!!!!

Πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω προβλήματα, το μόνο που θυμάμαι είναι πριν κανά μήνα ότι έκανε μία επανεκκίνηση ο υπολογιστής την ώρα που δουλευα (όχι BSOD).

ac9e5d7e6919fbcd7075efa347390f0b.jpg

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η επανεκκίνηση μπορεί να ήταν απλά μια πτώση στο δίκτυο.

Απ ότι διακρίνω αυτά τα 2 καλώδια είναι της τροφοδοσίας (φάση - ουδέτερος) και έχουν λιώσει , αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά
στην θέση σου θα το άλλαζα (δεν ξέρουμε εάν έχει προχώρηση και πιο μέσα) και σίγουρα δεν θα ήθελα να δω τέτοιο βραχυκύκλωμα στο pc μου. (εάν έρθουν σε επαφή φάση - ουδέτερος).

Σίγουρα είναι επισκευάσιμο δεν πιστεύω να αξίζει σε 8 χρόνια τροφοδοτικό.


Edit:

Καλό θα ήταν να ελέγξεις και την πρίζα / πολυμπριζο εάν έχει λιωμένα καλώδια (Με κατεβασμένο το Ρελε διαφυγής - Γενικό) μπορεί να υπάρχει κάποια χαλαρωμένη σύνδεση.

Έγινε επεξεργασία από Klausx
Link to comment
Share on other sites

Ή επανεκκίνηση σίγουρα δεν ήταν από πτώση τάσης γιατί έχω ups. Όταν το έκανε είπα χμμ αρχίζει τα νούμερα το PSU. , Τώρα όμως που είδα και τα λιωμένα καλώδια πιστεύω και εγώ πως θέλει αλλαγή.

Με μία γρήγορη ματιά που εριξα βλέπω με καλό μάτι το EVGA 550 G2

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω το σύστημα σου πάντως δεν θα πήγαινα σε λιγότερα W ειδικά αν έβλεπα λιωμένα καλώδια :p

Ρίξε μια ματιά και στο edit κάτι παίζει σίγουρα ίσως κάποιος με πιο πολλές ηλεκτρολογικές γνώσεις να μας διαφωτίσει.

Έγινε επεξεργασία από Klausx
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημά μου είναι: i7 2600k, z68 mobo,16gb ram, gtx650ti boost, 5 δίσκοι, 1dvdrw, 1bluray, και μερικοί ανεμιστήρες. Καί μέ 500w πιστεύω είμαι οκ μιας και τα τελευταία χρόνια έχω σταματήσει και το gaming.

Με προβληματισες όμως με τα ηλεκτρολογικά και θα το ψαξω περισσότερο.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vkostas said:

Ή επανεκκίνηση σίγουρα δεν ήταν από πτώση τάσης γιατί έχω ups. Όταν το έκανε είπα χμμ αρχίζει τα νούμερα το PSU. , Τώρα όμως που είδα και τα λιωμένα καλώδια πιστεύω και εγώ πως θέλει αλλαγή.

Με μία γρήγορη ματιά που εριξα βλέπω με καλό μάτι το EVGA 550 G2

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Όπως και να έχει, μετά από 8 χρόνια χρήσης δεν πρέπει να κρατήσεις άλλο αυτό το τροφοδοτικό. Τα σημάδια είναι ενδεικτικά. Τα έχει φάει τα ψωμιά του και πολύ σου άντεξε. Είναι θέμα χρόνου κάτι να πάει πολύ στραβά. 

 

Το G2 που κοιτάς είναι πολύ καλό. Τόσο χρειάζεσαι. Αν δεν έχεις απαιτήσεις από κάρτα γραφικών πλέον, ένα 550άρι golden θα σου είναι υπερ-αρκετό. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.