Jump to content



Windows 10 και τυχαίες αποσυνδέσεις δικτύου


Recommended Posts

Προκαταβολικά συγνώμη αν έχει ήδη αναφερθεί αλλά δεν μπορώ να διαβάσω 64 σελίδες.

 

Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με τυχαίες αποσυνδέσεις της κάρτας δικτύου; Μου το κάνει

καθημερινά σε άσχετες φάσεις ή όποτε ανοίγω κάποιο πρόγραμμα που ψάχνει για δίκτυο.

Πχ μπαίνω στα Win, έχω δίκτυο, ανοίγω Firefox, πέφτει το δίκτυο. Επανέρχεται μετά από

1 λεπτό, ανοίγω κάποια online παιχνίδια, παίζω 30-40 λεπτά, πέφτει το δίκτυο και κάπως

έτσι πάει η όλη φάση.

 

Το laptop (HP) είχε έρθει με Win 8 Home, δεν έχει drivers η HP για τα 10άρια και φοβάμαι

ότι οι drivers που περνάνε τα Win 10 απλά δεν παίζουν σωστά.  Βρήκα πολλές αναφορές

στο google ως "random lan disconnects" αλλά όχι κάποια λύση. Υποτίθετα ένα από τα

updates που θα έβγαζε η MS θα το έλυνε αλλά τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eaglos said:

Προκαταβολικά συγνώμη αν έχει ήδη αναφερθεί αλλά δεν μπορώ να διαβάσω 64 σελίδες.

 

Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με τυχαίες αποσυνδέσεις της κάρτας δικτύου; Μου το κάνει

καθημερινά σε άσχετες φάσεις ή όποτε ανοίγω κάποιο πρόγραμμα που ψάχνει για δίκτυο.

Πχ μπαίνω στα Win, έχω δίκτυο, ανοίγω Firefox, πέφτει το δίκτυο. Επανέρχεται μετά από

1 λεπτό, ανοίγω κάποια online παιχνίδια, παίζω 30-40 λεπτά, πέφτει το δίκτυο και κάπως

έτσι πάει η όλη φάση.

 

Το laptop (HP) είχε έρθει με Win 8 Home, δεν έχει drivers η HP για τα 10άρια και φοβάμαι

ότι οι drivers που περνάνε τα Win 10 απλά δεν παίζουν σωστά.  Βρήκα πολλές αναφορές

στο google ως "random lan disconnects" αλλά όχι κάποια λύση. Υποτίθετα ένα από τα

updates που θα έβγαζε η MS θα το έλυνε αλλά τζίφος.

Ερωτηση. Το laptop το συνδεεις με καλωδιο; Δοκιμασες με το WiFi να δεις εαν το προβλημα ειναι στα windows ή στο LAN (ειχα παρομοιο προβλημα και χρειαστηκα αλλαγη ρουτερ ). Οταν αποσυνδεεται το LAN , αν κανεις troubleshooting τι σου βγαζει; 

Link to comment
Share on other sites

Tο router δεν είναι σίγουρα καθώς έχω δοκιμάσει και τις 4 θυρες με το ίδιο αποτέλεσμα.

Επίσης έχω και PC (Win 8.1) επάνω στο router και δεν παρουσιάζει πρόβλημα. Το καλώ-

διο επίσης δεν είναι καθώς το έχω κάνει τράμπα με αυτό του PC και στο PC δουλεύει χω-

ρίς θέματα. Το Wifi δεν το έχω δοκιμάσει διότι δεν το λειτουργώ, θα το τσεκάρω να δω

τι γίνεται.

 

Όταν αποσυνδέεται το LAN δεν φαίνεται κάτι διότι το εικονίδιο φαίνεται ενεργό και ο

lan adapter λεει connected. Δεν βγάζει δηλαδή τα Χ ή τα θαυμαστικά που σου εμφανί-

ζει όταν αποσυνδεθείς ή άμα έχεις περιορισμένη πρόσβαση. Θα κοιτάξω να δω αν γρά-

φει κάτι στον Event Viewer ή σε κάποιο Log της κάρτας δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Στο pc που ειναι κανονικα, εχεις και εκει windows 10 ? Μηπως εν τελει ειναι προβλημα του LAN του λαπτοπ, γι'αυτο ρωταω. Και ρωταω γιατι δεν εχω ξαναδει το θεμα. Εμενα το μονο που ειχε παρουσιαστει (ασημαντο) , ειναι οτι οταν πηγαινα για καποιο λογο να αποσυνδεσω μονος μου το δικτυο , ετρωγε σκαλωμα,  μετα απο καποιο update , δε το ξανακανε. Who knows...

Αν ειναι προβλημα των παραθυριων , ψαξ'το, απλα κανε ολο το απαραιτητο trial&error πρωτα για να βεβαιωθεις. Δηλαδη προτεινω να δεις αν το κανει και με WiFi πρωτα.

Btw, μπορει να ειναι και driver related ( ? ) ...

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Στο PC έτρεχα Win 7 και τώρα 8.1.

 

Driver related μπορεί να είναι αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά. Η HP δεν έχει support για

10άρια για το συγκεκριμένο μοντέλο οπότε στηρίζομαι στον όποιο driver έχουν τα Win 10 από

τη μάνα τους για την κάρτα μου.

 

Εκτός αν κάτσω να δω μοντέλο κάρτας και ψάξω από την ίδια την εταιρία κατασκευής μήπως

έχει βγάλει κάτι άλλο για driver...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eaglos said:

Η HP δεν έχει support για

10άρια για το συγκεκριμένο μοντέλο

Ειχα τα 10ρια σε ενα Compaq , για δοκιμη,  δεν εβγαζε κιχ και πηγαινε και σφαιρα, 2009 λαπτοπ με 3GB Ram. Με τον driver που ειχε , κανενα προβλημα. Και το compaq, hp ειναι.

 

2 minutes ago, Eaglos said:

Εκτός αν κάτσω να δω μοντέλο κάρτας και ψάξω από την ίδια την εταιρία κατασκευής μήπως

έχει βγάλει κάτι άλλο για driver...

ακριβως. Κανε ενα search βασει μοντελου (πχ ιντελ, ριαλτεκ κλπ). Μπας και... Αλλιως δοκιμαζεις με wifi να δεις αν κανει τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.