Jump to content



Ποντίκι κ πληκτρολόγιο ερώτηση


Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα η αλήθεια ειναι οτι ποτε δεν ασχολήθηκα πραγματικά με το θέμα για αυτα τα δυο ,πάντα έπαιρνα ενα Microsoft ποντίκι πληκτρολόγιο ανάλογα με την εποχή πρώτα ενσύρματο μετα ασύρματο .

Μιας που παιζω και κανένα παιχνιδάκι όπως call of duty, battlefield κ αλλα ,αποφάσισα να ψάξω αν όντως υπαρχει διαφορά στο να εχεις ενα καλο πληκτρολόγιο κ ποντίκι .

Θα ηθελα την γνώμη σας αν όντως αξίζει η αγορά για να δω διαφορά στο gaming . Τωρα εχω ενα Microsoft το κυρτό που ειναι, πιο πολυ για μόστρα . Λίγο που το έψαξα μου αρέσει το Logitech 402 γιατι βλέπω οτι εχει καλές κριτικές .

Υ.Γ 1 ναι θελω να ξαναγυρίσω στο ενσύρματο γιατι η αλήθεια ειναι οτι θελω να τα σπάσω μερικές φορες που βλέπω κολλήματα λόγο παρεμβολών .

Υ.Γ2 δεν θελω να ξεφύγω στα λεφτά εφόσον η διαφορά δεν αξίζει , δηλαδη απο κάποιο που κανει 60 κ απο κάποιο που κανει 100

Υ.Γ3 τι ρολο Βαράνε τα dbi στο ποντίκι .

Υ.Γ4 κάπου διάβασα οτι παιζει ρολο κ το mousepad αληθεύει ; Πρέπει να παρω κ απο αυτο κατι καλο ;

Συγνώμη για το μεγάλο post

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα. Γενικα ενα καλο σετ πληκτρολογιο ποντικι σιγουρα θα σου δωσει μια αλλη αισθηση. Θα σε βοηθησει στον τομεα της ανεσης, θα σου δωσει μια καλυτερη και πιο αμεση αποκριση και αναλογως τα παιχνιδια ισως σε βοηθησει η υπαρξη κουμπιων με macros. Προσοχη βεβαια, γιατι δεν προκειται να κανει εσενα καλυτερο παιχτη. Μην περιμενεις δλδ επειδη θα παρεις ενα καινουριο ποντικι η πληκτρολογιο, οσο καλο και ακριβο αν ειναι, αυτοματως θα διολασιασεις τα kills σου η το k/d σου πχ.

Το θεμα ειναι λοιπον εσυ ποσα χρηματα εισαι διατεθιμενος να δωσεις και ποσα νομιζεις οτι αξιζει.

Γι αυτο που λες για την επιστροφη στο ενσυρματο τωρα.. Το οτι εχεις προβληματα με το ποντικι που εχεις τωρα δεν σημαινει αυτοματως οτι θα εχεις τα ιδια με ενα οποιοδηποτε ασυρματο. Εγω χρησιμοποιω το G602 της logitech και πιστεψε με δουλευει πολυ καλυτερα και απο πολλα ενσυρματα! Σε σημειο να ακουω αλλους νανλενε οτι τα ασυρματα δεν κανουν για gaming και να με πιανουν τα γελια. Αν θελεις ριχτου μια ματια..

 

Τελος για τα dpi.. Χοντρικα να σου πω οτι τα dpi ειναι ενα μεγεθος που δειχνουν ποσο γρηγορα μπορει να κινηθει ο κερσορας μεντην κινηση του ποντικιου. Εδω τωρα θα δεις πολλα ποντικια να μοιραζουν dpi σαν τα στραγαλια αλλα πραγματικα δεν νομιζω οτι χρειαζονται. Εγω συνηθως παιζω με 1250-1500 και νομιζω πως ο περισσοτερος κοσμος μεχρι εκει φτανει οταν μιλαμε για gaming. Αν ειχες σκοπο να κανεις σχεδια στο pc τα περισσοτερα dpi ισως να ηταν χρησιμα αλλα στο gaming δεν νομιζω.

Τελος το mouse pad.. Και εδω εχω να σου πω μια απο τα ιδια. Δλδ το mouse pad ειναι αυτο που θα σου δωσει εσενα μια καλυτερη αισθηση κυλισης του mouse, αναλογως πως σε βολευει παντα, αλλα χωρις να παιζει καποιο ρολο στο ποσο καλος παιχτης εισαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα. Γενικα ενα καλο σετ πληκτρολογιο ποντικι σιγουρα θα σου δωσει μια αλλη αισθηση. Θα σε βοηθησει στον τομεα της ανεσης, θα σου δωσει μια καλυτερη και πιο αμεση αποκριση και αναλογως τα παιχνιδια ισως σε βοηθησει η υπαρξη κουμπιων με macros. Προσοχη βεβαια, γιατι δεν προκειται να κανει εσενα καλυτερο παιχτη. Μην περιμενεις δλδ επειδη θα παρεις ενα καινουριο ποντικι η πληκτρολογιο, οσο καλο και ακριβο αν ειναι, αυτοματως θα διολασιασεις τα kills σου η το k/d σου πχ.

Το θεμα ειναι λοιπον εσυ ποσα χρηματα εισαι διατεθιμενος να δωσεις και ποσα νομιζεις οτι αξιζει.

Γι αυτο που λες για την επιστροφη στο ενσυρματο τωρα.. Το οτι εχεις προβληματα με το ποντικι που εχεις τωρα δεν σημαινει αυτοματως οτι θα εχεις τα ιδια με ενα οποιοδηποτε ασυρματο. Εγω χρησιμοποιω το G602 της logitech και πιστεψε με δουλευει πολυ καλυτερα και απο πολλα ενσυρματα! Σε σημειο να ακουω αλλους νανλενε οτι τα ασυρματα δεν κανουν για gaming και να με πιανουν τα γελια. Αν θελεις ριχτου μια ματια..

 

Τελος για τα dpi.. Χοντρικα να σου πω οτι τα dpi ειναι ενα μεγεθος που δειχνουν ποσο γρηγορα μπορει να κινηθει ο κερσορας μεντην κινηση του ποντικιου. Εδω τωρα θα δεις πολλα ποντικια να μοιραζουν dpi σαν τα στραγαλια αλλα πραγματικα δεν νομιζω οτι χρειαζονται. Εγω συνηθως παιζω με 1250-1500 και νομιζω πως ο περισσοτερος κοσμος μεχρι εκει φτανει οταν μιλαμε για gaming. Αν ειχες σκοπο να κανεις σχεδια στο pc τα περισσοτερα dpi ισως να ηταν χρησιμα αλλα στο gaming δεν νομιζω.

Τελος το mouse pad.. Και εδω εχω να σου πω μια απο τα ιδια. Δλδ το mouse pad ειναι αυτο που θα σου δωσει εσενα μια καλυτερη αισθηση κυλισης του mouse, αναλογως πως σε βολευει παντα, αλλα χωρις να παιζει καποιο ρολο στο ποσο καλος παιχτης εισαι.

Καταρχήν ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου κ τον χρόνο σου . Η αλήθεια ειναι οτι το διάβασα για το 602 οτι ειναι παρα πολυ καλο αλλα δεν ξερω το φοβάμαι να δόσω αυτα τα λεφτά κ μια στο εκατομμύριο να μου κανει κανένα μικρό κόλλημα θα το πετάξω απο το μπαλκόνι χαχα ( γενικα οχι μονο σε game ) . Τωρα να φανταστείς εχω το pc δίπλα μου κ αναγκάζομαι να παω πιο κοντά πληκτρολόγιο κ ποντίκι γιατι μου κανει κόλπα . Η αλήθεια ειναι οτι εχω 2 ρουτερ εκει δίπλα κ λογικα φταίνε αυτα , για αυτο δεν θελω να ρισκάρω κ λεω για το 402 .

Σίγουρα δεν θα με κάνουν καλύτερο παίχτη αλλα ισχύει οτι εχεις καλύτερη απόκριση ; Κ επίσης σε παιχνίδι τύπου call of duty batliefield που βοηθούν τα macro ;

Link to comment
Share on other sites

πήγα σήμερα κ είδα από κοντά μερικά πληκτρολόγια ποντίκια .είδα  το 402 το 502 (μου φαίνεται ακόμα πιο ωραίο) και το 602 το είχαν μέσα σε κουτί και δεν μπόρεσα να το δω στο χέρι μου . Τώρα για τα πληκτρολόγια εκεί υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα στο τι να διαλέξω γιατί διάβασα λίγο τις τελευταίες 5 σελίδες του άλλου τοπικ με τα πληκτρολόγια και μπορώ να πω οτι μπερδεύτηκα περισσότερο χαχα . Ειδικά με τα κουμπιά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, που λένε καφέ μπλε κόκκινα κτλπ . Που να φανταστώ ότι τόσο καιρό που δεν έχω ασχοληθεί με αυτά θα ήταν ολόκληρη επιστήμη :wall: 

Link to comment
Share on other sites

Αν σου κανει το παραμικρο προβλημα το 602 απλα το επιστρεφεις εντος εγγυησης. Τωρα πια (δεν ξερω αν το ξερεις) εχεις ενα περιθωριο 14 ημερων μεσα στο οποιο μπορεις να επιστρεψεις η να αλλαξεις ενα προιον ακομα και χωρις να εχει προβλημα, απλα και μονο επειδη δεν σου κανει. Επομενως ειναι ακομα πιο εφικτο να το παρεις και να του δωσεις μια ευκαιρια για δοκιμη. 

 

Για τα πληκτρολογια τωρα.. Η αληθεια ειναι οτι σε fps παιχνιδια η υπαρξη κουμπιων με macros δεν ειναι και τοσο απαραιτητη, εως καθολου. Οποτε αν παιζεις μονοντετοια μην το λαβεις υποψην. Αλλα αν εχεις σκοπο να παιξεις και κανενα rpg-οειδες τοτε κατα πασα πιθανοτητα θα σε βολεψουν. Αυτα που διαβασες για κοκκινα-μπλε-καφε κουμπια αναφερονται στα μηχανικα πληκτρολογια. Συγκεκριμενα ειναι τυποι διακοπτων που κατασκευαζει η cherry mx και τους τοποθετουν στα πληκτρολογια τους αλλες κατασκευαστριες εταιριες. Καθε τυπος (δλδ χρωμα) ειναι καλυτερος και για αλλη χρηση υποτιθεται..

 

Εκτος απο αυτους υπαρχουν και αλλοι διακοπτες οπως οι romer g που κατασκευαζονται απο την logitech και την omron και τους βρισκεις μονο σε logitech πληκτρολογια και καποιοι αλλοι κινεζικοι που τους βρισκεις στα razer.

 

Για να ξεμπερδευεται σιγα σιγα το κουβαρι, δωσε μας ενα μπατζετ ειτε στο περιπου ειτε σαν "ταβανι" ωστε να αρχισουμε να βλεπουμε τι μπορεις να παρεις!

Link to comment
Share on other sites

οκ για το ποντίκι έχεις δίκιο αυτό άμα είναι θα κάνω . Τώρα για το πληκτρολόγιο δεν ξέρω ακόμα τι θέλω να δώσω ,αφού με έπεισε κ στο άλλο τοπικ ένα παιδί που πήρε ένα κινέζικο που έχει κ το βίντεο με το review . αλλά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω τι κάνει το κάθε χρώμα για να καταλάβω κ εγώ για το που πρέπει να κινούμε .Είδα ότι τα πληκτρολόγια ένα 180 αρι το έχουν . Για μηχανικό λέω να πάρω, για αυτό σε ρωτάω τι ρόλο βαράνε 

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι διατεθιμενος να σκασεις την 180αρου για πληκτρολογιο τοτε εννοειται οτι ΔΕΝ θα πας σε κινεζικο... Χιλιες φορες να δωσεις λιγα ακομα και να πας σε ενα κορυφαιο επωνυμο πληκτρολογιο παρα σε ενα κινεζικο. Δες εδω ας πουμε

 

http://www.e-shop.gr/logitech-g910-orion-spark-rgb-mechanical-gaming-keyboard-p-PER.575216 αυτο εχω εγω, ή

http://www.e-shop.gr/pliktrologio-corsair-gaming-k95-rgb-led-mechanical-gaming-cherry-mx-red-na-p-PER.643288

 

Τωρα αν δεν θες να διαθεσεις τοσα πολλα, μπορεις εννοειται να κανεις δουλεια και με λιγοτερα αλλα και παλι σε επωνυμα πληκτρολογια. π.χ.

http://www.skroutz.gr/s/5036764/Roccat-Ryos-MK-Pro.html

http://www.skroutz.gr/s/8434686/Corsair-Strafe-Mechanical-Cherry-MX-Brown.html

 

Και σιγουρα υπαρχουν κι αλλα ακομα οικονομικοτερα... Γι αυτο σου λεω, ορισε εσυ ενα μπατζετ και βλεπουμε!

 

Link to comment
Share on other sites

Οποτε με βάση αυτα που διάβασα απο εσάς παιδια λεω για το corsair strafe RGB που ακουσα οτι είπατε οτι ειναι πολυ καλο κ το μεγάλο συν οτι καθαρίζει εύκολα , με cherry mx brown key. Βεβαια ειναι λίγο τσιμπημένο εκτός κ να δεν τα καταφέρω κ παω στο κινεζικό κ τελειώνει η ιστορία χαχα . Το μονο που θα με χαλάει ειναι οτι θα εχει μπλε κ αποτι διάβασα ειναι λίγο σπαστικα .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.