Jump to content



Συμβουλές και βοήθεια για site....


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου, έχω δομημένο στο μυαλό μου προσωρινά ένα ίσως πρωτότυπο project για website που έχει ως σκοπό την πληροφορία...

Από χόμπι και μόνο έχω φτιάξει κάποια site άρα είμαι αρχάριος... 

Σας παραθέτω τα σημεία που χρειάζομαι πληροφοριες:

To site θέλω να είναι παγκόσμιο οπότε πρέπει να βρούμε host+domain  που να μην έχει περιορισμό SEO (πχ μόνο σε Ελλάδα)  *δεν γνωρίζω αν ισχύσει αλλά έτσι έχω διαβάσει

Από εκεί και πέρα θέλω να είναι σε wordpress, όχι γιατί γνωρίζω απλά γιατί εκεί πιστεύω πως θα τα καταφέρω..... 

Αν τα βρω παλούκια και θέλω να πληρώσω για την δουλειά μου, πως μπορώ να κατοχυρώσω την ιδέα οεο???? (πληροφοριακά)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων μιας και πάντα παιρνω τις πληροφορίες που θέλω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου, έχω δομημένο στο μυαλό μου προσωρινά ένα ίσως πρωτότυπο project για website που έχει ως σκοπό την πληροφορία...

Από χόμπι και μόνο έχω φτιάξει κάποια site άρα είμαι αρχάριος... 

Σας παραθέτω τα σημεία που χρειάζομαι πληροφοριες:

To site θέλω να είναι παγκόσμιο οπότε πρέπει να βρούμε host+domain  που να μην έχει περιορισμό SEO (πχ μόνο σε Ελλάδα)  *δεν γνωρίζω αν ισχύσει αλλά έτσι έχω διαβάσει

Από εκεί και πέρα θέλω να είναι σε wordpress, όχι γιατί γνωρίζω απλά γιατί εκεί πιστεύω πως θα τα καταφέρω..... 

Αν τα βρω παλούκια και θέλω να πληρώσω για την δουλειά μου, πως μπορώ να κατοχυρώσω την ιδέα οεο???? (πληροφοριακά)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Τι έγινε ;;; γιατι ετσι χάλια;; λοιπον και να μην ειστε 100% σίγουροι πείτε μου!!! Οποια πληροφορία ειναι χρήσιμη!!!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα το http://ydin.gr μονος μου σε 3-4 ωρες (δεδομενου οτι ειχα ετοιμα τα domain/χωρο και wordpress plugin  και σαν κ εσενα, δεν ξερω ουτε καν HTML κλπ :D ).

 

Ειναι ευκολο, απλα θελει googling αρκετα οπου κολλησεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ydinopoulos οταν προχωράω στο άγνωστο με δουλεύει και η Google ? Ευχαριστώ φιλε μου.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να στηθεί όλο το site στο pc και μετά να ανέβει; κάποιος προσομοιωτής ίσως;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tsakali έγραψε:

Ydinopoulos οταν προχωράω στο άγνωστο με δουλεύει και η Google ? Ευχαριστώ φιλε μου.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να στηθεί όλο το site στο pc και μετά να ανέβει; κάποιος προσομοιωτής ίσως;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μπορεις με το wamp ή το xampp να κανεις αυτο που θες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχμ :)

 

Ρίξε μία ματιά σε αυτά, αν θέλεις κάτι ρώτα ;) 

 

Για worldwide website υπάρχει σωρεία tld's, μπορείς να βρεις κάτι σχετικό ή να πάρεις ένα com, net, eu κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2016 at 4:04 ΜΜ, το μέλος tsakali έγραψε:

To site θέλω να είναι παγκόσμιο οπότε πρέπει να βρούμε host+domain  που να μην έχει περιορισμό SEO (πχ μόνο σε Ελλάδα)  *δεν γνωρίζω αν ισχύσει αλλά έτσι έχω διαβάσει

 

Δεν ισχύει.

 

On 7/3/2016 at 4:04 ΜΜ, το μέλος tsakali έγραψε:

Αν τα βρω παλούκια και θέλω να πληρώσω για την δουλειά μου, πως μπορώ να κατοχυρώσω την ιδέα οεο???? (πληροφοριακά)

 

Εξαρτάται από την περίπτωση. Τολμώ να προβλέψω ότι δεν μπορείς. Μπορείς, όμως, να κατοχυρώσεις ένα εμπορικό σήμα που θα αντιπροσωπεύει μια επιχείρηση, η οποία θα υλοποιεί αυτήν την ιδέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2016 at 2:04 PM, tsakali said:

Αν τα βρω παλούκια και θέλω να πληρώσω για την δουλειά μου, πως μπορώ να κατοχυρώσω την ιδέα οεο???? (πληροφοριακά)

Πριν αρκετά χρόνια, όταν θέλαμε να κατοχυρώσουμε κάτι (ιδέα, κώδικα, ονομασία, κλπ) και δεν ήταν εφικτό, είτε λόγω μορφολογίας, είτε λόγω διαδικασιών, είτε λόγω κόστους, κάναμε το εξής:

Βάζαμε την ιδέα σε έναν φάκελλο (αν ήταν κώδικας πχ, μια δισκέτα με περιγραφή και τον κώδικα) και τη στέλναμε συστημένη στον εαυτό μας. Όταν την παραλάβεις, κρατάς τον φάκελλο σφραγισμένο. Έτσι, αν σου τύχει πρόβλημα, τον εμφανίζεις στο δικαστήριο ως αποδεικτικό και η ημερομηνία σε κατοχυρώνει ότι ήταν στην κατοχή σου, πριν την πάρει άλλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.