Jump to content



Συμβουλή για κάρτα γραφικών


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να με βοηθήσει όποιος γνωρίζει, έχω ένα σταθερό με μητρική gigabyte που έχει 2 slot για pci-e το μηχάνημα έχει την MSI GT630 me 2gb μνήμη και θέλω να βάλω και την    MSI GT730 ΜΕ 4 GB μνήμη και να τις δουλεύω ανεξάρτητα  , Μπορώ να το κάνω ή θα έχω προβλήματα λόγω του, ότι θα έχω 2 κάρτες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έπρεπε να μας εξηγήσεις τι θέλεις να κάνεις. Καταρχάς έχεις τουλάχιστον 2 οθόνες;

Μια σύγχρονη κάρτα μπορεί να υποστηρίξει  πολλαπλές οθόνες ανάλογα και με τις εξόδους της κάρτας και τις εισόδους των οθονών.

Νομίζω οι 630 & 730 δεν υποστηρίζουν SLI.

Πάντως λογικά θα δουλέψουν και οι 2 ταυτόχρονα αν το λειτουργικό σου είναι τουλάχιστον Windows 7.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

Μάλλον θα έπρεπε να μας εξηγήσεις τι θέλεις να κάνεις. Καταρχάς έχεις τουλάχιστον 2 οθόνες;

Μια σύγχρονη κάρτα μπορεί να υποστηρίξει  πολλαπλές οθόνες ανάλογα και με τις εξόδους της κάρτας και τις εισόδους των οθονών.

Νομίζω οι 630 & 730 δεν υποστηρίζουν SLI.

Πάντως λογικά θα δουλέψουν και οι 2 ταυτόχρονα αν το λειτουργικό σου είναι τουλάχιστον Windows 7.

Βασικά έχω 3 οθόνες, οι 2 στο γραφείο και η μεγάλη η 47 στο σαλόνι, η GT630 που έχω τώρα έχει 3 εξόδους,1 hdmi,1 dvi,1d-sub(vga),η hdmi  δεν παίζει !!!!!!!και με δυσκολεύει γιατί δουλεύω την dvi με τον αντάπτορα στην οθόνη του υπολογιστή (που σημειωτέον η συγκεκριμένη οθόνη έχει και είσοδο d-sub(vga), όταν θέλω να στείλω εικόνα σε μία απο τις 2 tv πρέπει να στείλω μόνο με hdmi αφου η οθόνη που έχω στο δωμάτιο έχει μονο hdmi ,και η μεγάλη στο σαλόνι έχει πολλές εισόδους αλλα και εκεί έχω μόνιμα ένα hdmi συνδεμένο, οπότε όταν θέλω να στείλω εικόνα ή στο σαλόνι ή στο δωμάτιο, βγάζω το hdmi της οθόνης του υπολογιστή τον συνδέω με d-sub(vga) και στέλνω εικόνα σε όποια απο τις 2 που χρειάζομαι. υ.γ. μια ακόμα απορία που μου γεννήθηκε, θα πρέπει να έχω και τους 2 drivers απο τις κάρτες γραφικών ή θα μπορώ να έχω μόνο της gt730 που θα με καλύπτει και στις 2? υ.γ2 εχω 2 λειτουργικα σε ενα ssd χωρισμένο, εφτάρια και οχτάρια 

Έγινε επεξεργασία από sakismaverick2000
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος sakismaverick2000 έγραψε:

Τι εγινε ολοι οι καθηγητες ειστε διακοπες????χαχαχαχα ελπιζω μεχρι να επιστρεψω και εγω τοτε να με βοηθησει καποιος

Βλέποντας το πρώτο σου ποστ νομίζω πως δεν χρειάζεσε "καθηγητή" αλλά κάποιον που να είναι καλός στις σπαζοκεφαλιές!

On 22/7/2016 at 7:19 ΜΜ, το μέλος sakismaverick2000 έγραψε:

Βασικά έχω 3 οθόνες, οι 2 στο γραφείο (2) και η μεγάλη η 47 στο σαλόνι (TV= 3η), η GT630 που έχω τώρα έχει 3 εξόδους,1 hdmi,1 dvi,1d-sub(vga),η hdmi  δεν παίζει !!!!!!!και με δυσκολεύει γιατί δουλεύω την dvi με τον αντάπτορα στην οθόνη του υπολογιστή (που σημειωτέον η συγκεκριμένη οθόνη έχει και είσοδο d-sub(vga), όταν θέλω να στείλω εικόνα σε μία απο τις 2 tv πρέπει να στείλω μόνο με hdmi αφου η οθόνη που έχω στο δωμάτιο (4η?, ή είναι κάποια από τις 2 πρώτες) έχει μονο hdmi ,και η μεγάλη στο σαλόνι έχει πολλές εισόδους αλλα και εκεί έχω μόνιμα ένα hdmi συνδεμένο, οπότε όταν θέλω να στείλω εικόνα ή στο σαλόνι ή στο δωμάτιο, βγάζω το hdmi της οθόνης του υπολογιστή τον συνδέω με d-sub(vga) και στέλνω εικόνα σε όποια απο τις 2 που χρειάζομαι. υ.γ. μια ακόμα απορία που μου γεννήθηκε, θα πρέπει να έχω και τους 2 drivers απο τις κάρτες γραφικών ή θα μπορώ να έχω μόνο της gt730 που θα με καλύπτει και στις 2? υ.γ2 εχω 2 λειτουργικα σε ενα ssd χωρισμένο, εφτάρια και οχτάρια 

Σημείωση: Δεν είμαι καλός στις σπαζοκεφαλιές!

Αν σε βολεύουν οι έξοδοι της 630 (θεωρώντας οτι λειτουργεί το HDMI), πάρε μια άλλη κάρτα με αυτές τις εξόδους και βάλε μόνο εκείνη στο συστημά σου.

Οθόνη υπολογιστή με D-sub, η μεγάλη στο σαλόνι με HDMI και η οθόνη στο δωμάτιο με αντάπτορα DVI to HDMI.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος TopCLR έγραψε:

Βλέποντας το πρώτο σου ποστ νομίζω πως δεν χρειάζεσε "καθηγητή" αλλά κάποιον που να είναι καλός στις σπαζοκεφαλιές!

Σημείωση: Δεν είμαι καλός στις σπαζοκεφαλιές!

Αν σε βολεύουν οι έξοδοι της 630 (θεωρώντας οτι λειτουργεί το HDMI), πάρε μια άλλη κάρτα με αυτές τις εξόδους και βάλε μόνο εκείνη στο συστημά σου.

Οθόνη υπολογιστή με D-sub, η μεγάλη στο σαλόνι με HDMI και η οθόνη στο δωμάτιο με αντάπτορα DVI to HDMI.

Ναι την εχω σκεφτει αυτη τη λυση, αλλα εαν υπολογισουμε οτι στην χειροτερη να αναπαραγω μια ταινια και ταυτοχρονα να παιζω ενα παιχνιδι οπου εχει απαιτησεις δεν ειναι καλυτερα να το κανω απο 2 καρτες που θα εχω ουτως η αλλως στη κατοχη μου

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ξεκαθάρισες τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, να σου θέσω ένα ακόμη ζήτημα.

Ήχος!

Φαντάζομαι δεν θα βλέπεις μόνο βουβές ταινίες ή θα παίζεις "μουγγά" παιχνίδια. Θα πρέπει το σύστημά σου να βγάζει δύο διαφορετικές ροές ήχου (μια η ταινία και μια το παιχνίδι).

Και για να μην παρεξηγηθώ.

Σημείωση 2: Δεν είμαι ούτε καθηγητής για να σου πω σίγουρη λύση στην απορία σου.

Μπορώ όμως να σου πω κάτι σίγουρο βλέποντας τις επιλογές σου στις κάρτες γραφικών.

α) Σοβαρό παιχνίδι με απαιτήσεις δεν γίνεται με GT630 και GT730. Ή δεν έχει σοβαρές απαιτήσεις το παιχνίδι (οπότε τα καταφέρνουν αρκετά καλά αυτές οι κάρτες) ή δεν σε πειράζει να παίζεις με χαμηλά γραφικά και με χαμηλά fps.

β) Επειδή βλέπω έθεσες και μνήμη στις κάρτες. Τα 2GB της GT630 και (ακόμα περισσότερο) τα 4GB της GT730 είναι "άχρηστα". Και οι δύο δεν διαθέτουν αρκετή δύναμη στον πυρήνα για να μπορούν να εκμεταλλευτούν μεγάλες ποσότητες μνήμης. Ακόμα και αν πάρεις τις εκδόσεις τους με 1GB μνήμης δεν θα δεις διαφορά σε παιχνίδια και απλά προγράμματα.

Μόνο κάποιο (ειδικό) πρόγραμμα που δεν ζητάει πολλή δύναμη από τον πυρήνα της κάρτας αλλά ζητάει αρκετή μνήμη (VRAM) από αυτήν, μπορεί να εκμεταλλευτεί αυτές τις κάρτες.

Σου εξέθεσα το β) γιατί έχω την εντύπωση πως νομίζεις οτι "Όσο πιο πολλή μνήμη στην κάρτα γραφικών, τόσο καλύτερη είναι η κάρτα".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και οι γνώσεις μου δεν είναι τόσο πολλές και εξειδικευμένες ώστε να ξέρω για την ουσία των hardware, η αλήθεια είναι πάντως πως είμαι απο αυτούς που βλέποντας όσο πιο πολύ τόσο το καλύτερο(εξού και το οσα πιο πολλά gb μνήμης τοσο το καλύτερο) ο λόγος που έβαλα αυτές τις 2 κάρτες και πιο συγκεκριμένα την GT730 που ίσως αγοράσω ειναι οικονομικός οπότε δεν τίθεται θέμα κρίσης ανάμεσα σε καλύτερες κάρτες απο αυτή, το βάρος που ρίχνω ή θα ρίξω είναι κανένα ιντερνετικό παιχνίδι και ταυτόχρονα ταινία ή αγώνα δεν με απασχολεί το θέμα του ήχου, εκείνο που με προβληματίζει είναι η συνεργασία των 2 καρτών και περισσότερο αν δημιουργήσουν προβλημα η μια στην άλλη με το software της, θα ήθελα να κάνω μία γενική αναβάθμιση τον υπολογιστή μου(amd phenom II X4, 3GB RAM, SSD 128GB, GT 630,GA-MA790 FXT GIGABYTE αφού είναι 7-8 ετών )  αλλά δεν περισσεύουν τόσα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Γ

On 27/7/2016 at 10:45 ΜΜ, το μέλος sakismaverick2000 έγραψε:

Σαφώς και οι γνώσεις μου δεν είναι τόσο πολλές και εξειδικευμένες ώστε να ξέρω για την ουσία των hardware, η αλήθεια είναι πάντως πως είμαι απο αυτούς που βλέποντας όσο πιο πολύ τόσο το καλύτερο(εξού και το οσα πιο πολλά gb μνήμης τοσο το καλύτερο) (α) ο λόγος που έβαλα αυτές τις 2 κάρτες και πιο συγκεκριμένα την GT730 που ίσως αγοράσω ειναι οικονομικός οπότε δεν τίθεται θέμα κρίσης ανάμεσα σε καλύτερες κάρτες απο αυτή, το βάρος που ρίχνω ή θα ρίξω είναι κανένα ιντερνετικό παιχνίδι και ταυτόχρονα ταινία ή αγώνα δεν με απασχολεί το θέμα του ήχου, (β) εκείνο που με προβληματίζει είναι η συνεργασία των 2 καρτών και περισσότερο αν δημιουργήσουν προβλημα η μια στην άλλη με το software της, θα ήθελα να κάνω μία γενική αναβάθμιση τον υπολογιστή μου(amd phenom II X4, 3GB RAM, SSD 128GB, GT 630,GA-MA790 FXT GIGABYTE αφού είναι 7-8 ετών )(γ)  αλλά δεν περισσεύουν τόσα χρήματα

α) Γι' αυτόν τον λόγο σου παρέθεσα το β στο προηγούμενό μου ποστ. Για να μην ξεγελαστείς οτι τα 4GB της GT730 είναι καλύτερα από το 1GB. Όπως το βλέπω δεν τα χρειάζεσε άρα δεν τα πληρώνεις.

Παράδειγμα:

Αυτή η κάρτα

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=51424&cat=5&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=2 =56,90€

δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48770&cat=5&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=2 = 80,97€

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=39838&cat=5&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=2 = 83,99€

Ίσα ίσα που έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και ας έχει μόνο 1GB μνήμης.

Αν τελικά καταλήξεις σε GT 730, υπάρχουν (από μαμα nvidia) διαφορετικές εκδόσεις. Μια με δίαυλο 128bit αλλά πιο αδύναμο πυρήνα (96 cuda cores), και δύο με δίαυλο 64bit αλλά δυνατότερο πυρήνα (384 cuda cores) όπου η μια χρησιμοποιεί γρηγορότερες μνήμες (GDDR5).

β) Αν το "ιντερνετικό παιχνίδι" είναι παιχνίδια σαν του facebook, flash games κλπ. και όχι κάποια σοβαρά παιχνίδια που παίζουν και online με άλλους παίκτες. Τοτε δεν χρειάζεται καλή κάρτα γραφικών, θέλεις μόνο μια κάρτα που να δίνει διαφορετική εικόνα σε 2 οθόνες ταυτόχρονα (κάτι που κάνουν όλες οι νέες κάρτες που μπορείς να βρεις). Κάνε μια βόλτα από την κατηγορια "PC gaming" εδώ στο thelab για να δεις ποια εννοώ σοβαρά (= βαριά για μια απλή κάρτα) παιχνίδια.

γ) Για την χρήση που το θέλεις το σύστημά σου μπορεί να τα καταφέρει μια χαρά (η RAM φαίνεται λίγη αλλά όχι τόσο, για 32bit λειτουργικό). Αν του προσθέσεις και μια κάρτα με τρεις εξόδους όπως προανέφερα δεν θα χρειαστείς και την GT630 (αν λειτουργούσε το HDMI της, δεν θα χρειαζόσουν καν καινούρια κάρτα). Το να έχεις δύο διαφορετικές κάρτες σε ένα σύστημα πολύ πιθανό να σου δημιουργεί προβλήματα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.