Jump to content




Bonito

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι με το Oneplus 3 /  Android 6.0.1 / Google Keyboard 5.1.23 / Greek add-on dictionary.

 

Το ελληνικό λεξικό είναι πάμφτωχο. Δεν έχει καν τις ημέρες, ονόματα και πολύ βασικές λέξεις. Σιγά σιγά το χτίζω με δικές μου προσθήκες αλλά κάθε φορά που κάνω format χάνονται όλα (δε ξέρω τι κάνει το sync dictionary ακριβώς).

 

Μπορώ να περάσω κάνενα ελληνικό λεξικό; Τι άλλες λύσεις προτείνετε;

 

Ευχαριστώ

 

 

Screenshot_20160802-123121.pngScreenshot_20160802-123018.pngScreenshot_20160802-123056.png

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στην πληκτρολόγηση;

Είχα βάλει το Swype, το έχω τώρα και στο iPhone και είχε αρκετά καλό λεξικό. Έλειπαν σε κάποιες περιπτώσεις κλήσεις, ή χρόνοι, αλλά σε γενικές γραμμές ήταν γεμάτο.

Έχει δοκιμαστική έκδοση νομίζω αν θέλεις να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στην πληκτρολόγηση;

Είχα βάλει το Swype, το έχω τώρα και στο iPhone και είχε αρκετά καλό λεξικό. Έλειπαν σε κάποιες περιπτώσεις κλήσεις, ή χρόνοι, αλλά σε γενικές γραμμές ήταν γεμάτο.

Έχει δοκιμαστική έκδοση νομίζω αν θέλεις να το δεις.

Θα το δω αλλά γενικά ήθελα να μείνω με το Google. Πριν με το op2 παλι με oxygen os και android 6.0.1 ήταν μία χαρά. Δε ξέρω τι έγινε τώρα .. καμιά αλλη λύση να φορτωσω κάνα λεξικό?

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό για μένα, είναι απλά να χρησιμοποιήσεις άλλο πληκτρολόγιο. Κάθε πληκτρολόγιο έχει τον δικό του ορθογραφικό έλεγχο, δικό του λεξικό και μαθαίνει από τα γραφόμενά σου ή από τους λογαριασμούς σου από τα social media και τα κρατά, ώστε να τα συγχρονίζει με άλλες συσκευές κ.λπ.. Είχα παλιά το swiftkey, μετά έβαλα για 1-2 χρόνια το touchpal και τώρα έχω ξανά το πρώτο.. βολεύει ειδικά όταν αλλάζω συσκευή, να έχω τις δικές μου λέξεις και συντομεύσεις "έτοιμες". 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2016 at 2:20 PM, Delijohn said:

Το πιο απλό για μένα, είναι απλά να χρησιμοποιήσεις άλλο πληκτρολόγιο. Κάθε πληκτρολόγιο έχει τον δικό του ορθογραφικό έλεγχο, δικό του λεξικό και μαθαίνει από τα γραφόμενά σου ή από τους λογαριασμούς σου από τα social media και τα κρατά, ώστε να τα συγχρονίζει με άλλες συσκευές κ.λπ.. Είχα παλιά το swiftkey, μετά έβαλα για 1-2 χρόνια το touchpal και τώρα έχω ξανά το πρώτο.. βολεύει ειδικά όταν αλλάζω συσκευή, να έχω τις δικές μου λέξεις και συντομεύσεις "έτοιμες". 

 

 

Δε το ήξερα αυτό, νόμιζα όλα έχουν την ίδια πηγή. Πάντως το google keyboard με βολεύει πολύ περισσότερο απο τα άλλα. 

 

Είναι περίεργο που δεν έχει πολύ βασικές λέξεις (ημέρες, ονόματα, μήνες...). Τα είχε παλιά. Γίνεται να το πειράξω και να του βάλω extra λέξεις;

Link to comment
Share on other sites

γενικά το προσωπικό λεξικό του google keyboard είναι ταλαιπωρία, μιας και δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να προσθέσεις λέξεις... Εγώ την έχω καταβρει με το SwiftKey πάντως. Άριστο flow, οι περισσότερες λέξεις που χρησιμοποιώ πλέον είναι περασμένες στο λεξικό, και το λεξικό είναι ίδιο σε κάθε συσκευή μου. Ακόμη και που το είχα πληρώσει, και το κάνανε δωρεάν, χαλάλι.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, deninho said:

γενικά το προσωπικό λεξικό του google keyboard είναι ταλαιπωρία, μιας και δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να προσθέσεις λέξεις... Εγώ την έχω καταβρει με το SwiftKey πάντως. Άριστο flow, οι περισσότερες λέξεις που χρησιμοποιώ πλέον είναι περασμένες στο λεξικό, και το λεξικό είναι ίδιο σε κάθε συσκευή μου. Ακόμη και που το είχα πληρώσει, και το κάνανε δωρεάν, χαλάλι.

 

Θα το ξαναδοκιμάσω. Μια ερώτηση: γιατι για παράδειγμα με το swiftkey μου υπογραμίζει όλες τις λέξεις με κόκκινο(για τις σωστές μιλάω) ? 

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις ενεργοποιημένο το spell checking, στις ρυθμίσεις language/input του android; και αφού είναι κενό (ή σχεδόν κενό  :p) το λεξικό του android, κάνοντας spell checking δεν τις βρίσκει, οπότε τις επισημαίνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

κανένα πληκτρολόγιο δεν υπογραμμίζει λέξεις.. στο κάνει το android επειδή έχεις ενεργοποιημένο τον ορθογραφικό έλεγχο κατά 99%.. αν υπογραμμίζει και τις σωστές λέξεις, ή τις έχει μόνο με κεφαλαία (κουλό) ή έχεις μόνο λεξικό στα αγγλικά.. (??)

Αν βάλεις άλλο πληκτρολόγιο, απενεργοποίησέ το εντελώς. Δεν θα το χρειάζεσαι άλλωστε, αφού το νέο πληκτρολόγιο έχει δικό του λεξικό και με το auto correct σου δείχνει πώς γράφεται μια λέξη ή στη συμπληρώνει.. δώσε λίγο χρόνο να το μάθεις και θα δεις πως μετά δεν θα θες να το αλλάξεις. Προσωπικά και στο νέο κινητό που θα πάρω, τα 2 πρώτα πράγματα που κάνω με το που συνδεθώ σε δίκτυο είναι να βάλω το πληκτρολόγιό μου κ  το nova launcher. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, deninho said:

μήπως έχεις ενεργοποιημένο το spell checking, στις ρυθμίσεις language/input του android; και αφού είναι κενό (ή σχεδόν κενό  :p) το λεξικό του android, κάνοντας spell checking δεν τις βρίσκει, οπότε τις επισημαίνει λάθος.

 
 
 
 

 

15 hours ago, Delijohn said:

κανένα πληκτρολόγιο δεν υπογραμμίζει λέξεις.. στο κάνει το android επειδή έχεις ενεργοποιημένο τον ορθογραφικό έλεγχο κατά 99%.. αν υπογραμμίζει και τις σωστές λέξεις, ή τις έχει μόνο με κεφαλαία (κουλό) ή έχεις μόνο λεξικό στα αγγλικά.. (??)

Αν βάλεις άλλο πληκτρολόγιο, απενεργοποίησέ το εντελώς. Δεν θα το χρειάζεσαι άλλωστε, αφού το νέο πληκτρολόγιο έχει δικό του λεξικό και με το auto correct σου δείχνει πώς γράφεται μια λέξη ή στη συμπληρώνει.. δώσε λίγο χρόνο να το μάθεις και θα δεις πως μετά δεν θα θες να το αλλάξεις. Προσωπικά και στο νέο κινητό που θα πάρω, τα 2 πρώτα πράγματα που κάνω με το που συνδεθώ σε δίκτυο είναι να βάλω το πληκτρολόγιό μου κ  το nova launcher. ;)

 

 
 
 
 

 

Τα έχω απενεργοποιήσει όλα στο google keyboard αλλά ακόμα μου βγάζει την κόκκινη υπογράμμιση.  

Screenshot_20160805-092120.png

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, deninho said:

Μα δεν είναι στο Google keyboard η ρύθμιση αυτή :p είναι στις γενικές ρυθμίσεις για τη γλώσσα 

εντάξει το έφτιαξα, ευχαριστώ

 

Ενα τελευταίο. Πως κάνω το swift keyboard λιγότερο aggressive?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@deninho

αν γράψω:   ελλαδα (να το κάνει  Ελλάδα)

αλλά αν θέλω να γράψω κάτι πιό custom: looooool (να μην το αλλάζει)

 

Υπάρχει αυτό στο google keyboard αλλά δεν το βρήκα εδώ. Μήπως πρέπει να πληρώσω;

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααα! αυτό το σπασομπάλικο λες, που αλλάζει τη λέξη που έγραψες, με αυτήν που θεωρεί σωστή, όταν πατήσεις space

 

πας στα settings του swiftkey -> Typing -> Typing & Autocorrect -> untick autocorrect. Και απλώς, το "ελλαδα" για να το κάνει "Ελλάδα" θα επιλέγεις τη σωστή λέξη.

Αν δε σε βολεύει να μην αλλάζει το ελλαδα σε Ελλάδα, τότε για το looooooool θα πρέπει να πατάς backspace, και αν θυμάμαι καλά, το γυρνάει όπως το είχες. Δεν έχω βρει μέση λύση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, deninho said:

ααααααααααααα! αυτό το σπασομπάλικο λες, που αλλάζει τη λέξη που έγραψες, με αυτήν που θεωρεί σωστή, όταν πατήσεις space

 

πας στα settings του swiftkey -> Typing -> Typing & Autocorrect -> untick autocorrect. Και απλώς, το "ελλαδα" για να το κάνει "Ελλάδα" θα επιλέγεις τη σωστή λέξη.

Αν δε σε βολεύει να μην αλλάζει το ελλαδα σε Ελλάδα, τότε για το looooooool θα πρέπει να πατάς backspace, και αν θυμάμαι καλά, το γυρνάει όπως το είχες. Δεν έχω βρει μέση λύση

 
 

αυτό έχω κάνει.

 

το επιθετικό με το ήρεμο auto-correct έχει να κάνει με το πόσα λάθη έχει μια λέξη. το loooooool είναι τελείως λάθος οπότε στο ήρεμο auto-correct δεν πρέπει να το αλλάζει.

 

Αλλά σε μία λέξη που λείπει ο τόνος ή κεφαλαίο να το αλλάζει με το space.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση που κάνω εγώ, είναι όταν ξεκινάς να γράφεις μια λέξη, μετά από 1-2 γράμματα, να βγάζει από πάνω προτάσεις λέξεων.. οπότε ή πατάω κατευθείαν μια από τις προτάσεις ή γράφω όλα τα γράμματα όπως θέλω και μετά πατάω πάνω σε μία από τις λέξεις που δείχνει ό,τι έχω γράψει και περνά αυτό.. αυτό στην ουσία το αποθηκεύει σαν λέξη.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Delijohn said:

Μια άλλη λύση που κάνω εγώ, είναι όταν ξεκινάς να γράφεις μια λέξη, μετά από 1-2 γράμματα, να βγάζει από πάνω προτάσεις λέξεων.. οπότε ή πατάω κατευθείαν μια από τις προτάσεις ή γράφω όλα τα γράμματα όπως θέλω και μετά πατάω πάνω σε μία από τις λέξεις που δείχνει ό,τι έχω γράψει και περνά αυτό.. αυτό στην ουσία το αποθηκεύει σαν λέξη.. 

 

 

απλά καμιά φορά γράφουμε εκφράσεις άσχετες ή μπινελίκια που δεν θέλω να αποθηκευτούν. Τέλος πάντων, το άφησα χωρίς auto-correct και είμαι εντάξει.

 

Θα έπρεπε πάντως να μπορείς να τους φορτώσεις ένα ολόκληρο λεξικό και να τελειώνει η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.