Jump to content



Dell και Windows-10


Recommended Posts

Υπάρχει ένα πρόβλημα με την Dell και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως να το λύσει. Έγινε αναβάθμιση στα pc της εταιρίας και αγοράστηκαν ssd δίσκοι, η εταιρία αποφάσισε να γυρίσουμε όλοι σε Windows-10 από Windows-7. Μιας και υπήρχαν οι ssd, ο IT manager αποφάσισε να αντιγράψει στους νέους δίσκους το λογισμικό για να μην κάνει σε 50 pc update ξεχωριστά, ως επι το πλήστον, πρόκειται για precisions οι οποίοι άλλοι είχαν 7 και άλλοι 8 σαν native λογισμικό, επειδή η dell δεν έχει πλέον τα γνωστά αυτοκόλλητα με το license password, μας είπαν οτι θα πρέπει να περαστεί ξεχωριστά σε κάθε pc το λειτουργικό που είχε όταν αγοράστηκε και μετά να γίνει update σε Windows-10, γιατί ο κωδικός μας είπαν στην τηλεφωνική υποστήριξη ότι βρίσκεται κάπου μέσα στο bios και δεν μπορούν να μας τον πουν. Ειναι φυσιολογικό αυτό; Δηλαδή θα πρέπει ο IT να ξανασετάρει 50 pc και μετά να κάνει το update;

Έγινε επεξεργασία από johnny_alex22
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος bspus έγραψε:

Τα windows 10 που θα μπουνε τωρα πως αγοραστηκανε?

Η προσφορα για αναβαθμιση υποτιθεται οτι εληξε.

Δεν είχαν αγοραστεί Windows-10 τα περισσότερα είχαν Windows 7 ή 8, τα φετινά είχαν όλα 10, πχ  καμιά 10αριά χρήστες είχαμε M6800 precision το οποίο είχε 8 και είχαμε κάνει downgrade σε 7. Το θέμα είναι ότι τον σηριακό αριθμό των αυθεντικών Windows δεν υπήρχε τρόπος να μας τον πει η Dell, και ρωτάω, είναι δυνατόν αυτό απο την στιγμή που όλα τα pc έχουν αγοραστεί με λογισμικό; Δηλαδή εγώ που είχα Windows 7 θα έπρεπε να εγκαταστήσω τα 8 με τα οποία αγοράστηκε το laptop για να μπορέσω να κάνω upgrade σε 10;  Δεν είναι παράλογο;

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος από τα 8 και μετά δεν τα δίναν με αυτοκόλητα. Βάζαν το κλειδί στο Bios.

 

Αν βάλεις καθαρή εγκατάσταση windows 10 θα διαβάσει το κλειδί μόνο του και θα στο ενεργοποιήση.

 

Στα 7 η dell έδινε Iso με windows 7 και είχε OEM κλειδί το image που δίναν. 

Μετά έκανες upgrade και ενεργοποιόταν στην μητρική το κλειδί και τελείωσες.

 

Το σειριακό αριθμό μπορείς εσύ να τον πάρεις με εξωτερικά προγράμματα. 

Η dell δεν βγάζει τα κλειδιά της MS και δε τα ξέρει. 

Νομίζω ότι η MS της έδωσε ένα ISO που εγκαθιστά παντού. Αν δεί το image ότι είναι Dell Branded (φαίνεται από το hardware ID) τώρα ενεργοποιείται. 

Η Dell ποτέ δεν είχε κλειδιά στα χέρια της.

 

Στην τηλεφωνική υποστήριξη σου λένε τράβα στην Dell. Η Dell εφόσον δεν είχε όμως ποτέ στα χέρια τους κάτι δεν μπορεί να σου δώσει και τίποτα. Και εφόσον η MS πετάει το μπαλάκι αντί να σου πεί τράβα βρες τα με την MS σου λέει κύριε υπήρχε. Αν θέλετε δωρεάν Windows 10 κάντε upgrade στην ήδη εγκατάσταση με το κλειδί που υπήρχε γιατί εμείς δεν το ξέρουμε.

 

Κοινώς χάνεις την μπάλα.

 

Τις παραπάνω πληροφορίες τις βρήκα μόνος μου γιατί έτυχε σε κάποιον πελάτη μια εταιρείας που εργαζόμουν παραδώσαμε αρκετά laptop. Ήθελε από Windows 8 να βάλουμε Windows 7.

Φαντάσου τώρα 150 laptop να έκανα ένα ένα phone activation. Θα είχα κρεμαστεί στο Σύνταγμα.

 

Μου έδωσε ο εισαγωγέας ένα DVD Copy από Dell Windows 7 OEM. Έφτιαξα το ένα. Έκανα sysprep και deploy σε όλα.

Συνδεθήκαν σε Active Directory και δεν ζητήσαν ποτέ Activation.

 

Επίσης σε Dell laptop πάλι όταν έψαχνα το κλειδί γιατί ήθελα να κρατήσω αρχείο τα κλειδιά, τα αυτοκόλητα σε laptop μερικές φορές φθίρονται. Είδα ότι άλλο είχε κολλημένο από κάτω και άλλο είχε εγκατεστημένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, johnny_alex22 said:

Δεν είχαν αγοραστεί Windows-10 τα περισσότερα είχαν Windows 7 ή 8, τα φετινά είχαν όλα 10, πχ  καμιά 10αριά χρήστες είχαμε M6800 precision το οποίο είχε 8 και είχαμε κάνει downgrade σε 7. Το θέμα είναι ότι τον σηριακό αριθμό των αυθεντικών Windows δεν υπήρχε τρόπος να μας τον πει η Dell, και ρωτάω, είναι δυνατόν αυτό απο την στιγμή που όλα τα pc έχουν αγοραστεί με λογισμικό; Δηλαδή εγώ που είχα Windows 7 θα έπρεπε να εγκαταστήσω τα 8 με τα οποία αγοράστηκε το laptop για να μπορέσω να κάνω upgrade σε 10;  Δεν είναι παράλογο;

 

Ναι αλλα εγω ρωτησα πως θα βαλεις τα 10 τωρα που τελειωσε η προσφορα επισημα.  Εκτος αν ολα αυτα τα συζηταμε ακαδημαικα πλεον για κατι που προσπαθουσατε να κανετε οταν ισχυε.

 

Παντως εφοσον και τωρα τα windows 7, 8 η οτιδηποτε στα pc ηταν ενεργοποιημενα, μπορουσες να κανεις upgrade με dvd των 10 που φτιαχνεις απο επισημο iso, ελευθερα διαθεσιμο/

Δεν πειραζει αν δεν ηταν τα windows με τα οποια αγοραστηκαν φτανει να ηταν ενεργοποιημενα. Εδω απο πειρατικα ενεργοποιημενα ενεργοποιουντα τα 10.

 

Αυτο που ηθελε να κανει ο admin ομως, να ετοιμασει τους ssd με τα 10 πριν καν μπουν στα μηχανηματα οχι, δεν γινεται αμα θες να κανεις αναβαθμιση στα 10.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Πρεπει να γινει update το καθενα ξεχωριστα. Δεν υπαρχει αλλος τροπος. Ετσι καναμε και στην εταιρια μας με καποια Dell & HP workstations

Ρε παιδιά ο άνθρωπος ήταν έτοιμος να κόψει φλέβες, γιατί είχε φτάσει να σετάρει και το 3D σχεδιαστικό προγραμμα σε κάθε έναν και ξαφνικά κατάλαβε ότι δεν μπορούσε να ενεργοποιήσει τα Windows, τα προηγούμενα Windows ήταν όλα activate, απλά πήγε να περάσει ξεχωριστά στους νέους ssd το λογισμικό, και ήθελε να πάρει το activation key μετά, το θέμα είναι ότι σε κάνουν μπαλάκι από την Dell στην Ms όπως έγραψε και ο φίλος και μέχρι να βρεθεί λύση δεινοπάθησε, νομίζω ότι βρήκε activation key με εξωτερικό πρόγραμμα, απλά ρωτούσα πιο πολύ αν είχαν βάση τα λεγόμενα της Dell στην τηλεφωνική υποστήριξη γιατί μου φάνηκε εντελώς παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έκανα πολύ απλά ήταν πχ με έναν δίσκο κούμπωσα σε 10 μηχανήματα.

 

Έκανα το activate για να δέσει το κλειδί με την μητρική και μετά σιγά σιγά έκανα τις εγκαταστάσεις σε καθαρούς δίσκους.

 

Άσχετο χτες έκανα και άλλη ενεργοποίηση από 7 σε 10.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Εγώ αυτό που έκανα πολύ απλά ήταν πχ με έναν δίσκο κούμπωσα σε 10 μηχανήματα.

 

Έκανα το activate για να δέσει το κλειδί με την μητρική και μετά σιγά σιγά έκανα τις εγκαταστάσεις σε καθαρούς δίσκους.

 

Άσχετο χτες έκανα και άλλη ενεργοποίηση από 7 σε 10.

Τα μηχανάκια ήταν ίδια από πλευράς hardware ή δεν παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.