Jump to content



ιος ή κατι αλλο ?


Recommended Posts

Γεια σε ολους . Εχω ενα περιεργο προβλημα με τον υπολογιστη ή  μπορει και οχι τοσο περιεργο με βαση αυτα που θα πω .  Ειχα το κλασικο κατεβασμενο antivirus  eset  στον υπολιγστη μου μεχρι που μια μερα εληξε και αποφασισα να κατεβασω ενα αλλο με τορρεντ φυσικα . Βεβαια εκανα την βλακεια απλα να πατησω στο τορρεντ που ειχε τα πιο πολλα seeeds και λεω θα το κατεβασω και θα διαβασω τις οδηγιες που λογικα θα γραφει στο κατεβασμενο αρχειο και δεν το πολυκοιταξα.. ( αν εχετε δει στο συγκεκριμενο site που δεν ξερω αν μπορω να το αναφερω γιαυτο δεν το γραφω βαζουν κατι βλακιες πρωτες πρωτες με τα πιο πολλα seed κλπ και ειναι ιοι trojan κλπ.)περιμενα να κατεβει , κατεβηκε και βλεπω οτι ειχε μονο ενα .exe αρχειο του eset και σαν βλακς υπεθεσα οτι θα ειναι τιποτα προενεργοποιημενο κλπ... ε λεω να το τρεξω να τελειωνω.. εντομεταξυ επειδη θυμομουν οτι συνηθως οταν πας να κανεις εγκατασταση  της καινουργιας εκδοσης σου ζηταει αφαιρεση της παλιας.. λεω πριν ξεκινησω την εγκατασταση κατσε να το απεγκαταστησω για να μπει το αλλο κατευθειαν ( μεγα λαθος μαλλον ) .

 

Τρεχω το setup αρχειο και μου ζηταει εναν κωδικο για να κανω verify οτι δεν ειμαι ρομποτ και μετα θα συνεχιζε η εγκατασταση κανονικα. Τον κωδικο βεβαια στον εδινε ενα site που ανοιγε μολις παταγες το κλικ για να παρεις τον κωδικο. Ανοιξε το site ειχε γραμμενο εναν κωδικο και δεξια πεταγε κατι διαφημισεις... ε απο εκει και μετα αρχισε το κακο.. ο κωδικος φυσικα δεν ηταν αυτος και η εγκατασταση δεν προχωρησε ποτε αλλα μολις ανοιξα εκεινο το site και χωρις antivirus αρχισαν να πεταγονται διαφημισεις και μετα το κλεισιμο  του browser ...

 

Τις εκλεινα μια μια απο task manager  και προσπαθησα να βρω γρηγορα καποιο αλλο antivirus ... εντομεταξυ αρχισαν να πεταγονται διαφημισεις να εγκαθιστονται προγραμματα  στα κινεζικα και αλλα τετοια καμια 10αρια τα οποια προσπαθουσα να τα αφαιρεσω ενα ενα απο πινακα ελεγχου..

 

Παω να ανοιξω τον opera που χρησιμοποιουσα σαν βασικο browser και μου ανοιγε συνεχεια ο chrome αλλα ενας περιεργος chrome και  θα παραθεσω screenshot για το τι περιεργο ειχε..

Ο firefox μου παρουσιαζε το ιδιο ονομα με του chrome που θα δειξω οποτε δεν δοκιμασα καν να τον ανοιξω... τελικα βρισκω ενα antivirus σε εναν σκληρο μου δισκο εξωτερικο απο το 2010 ε λεω αφου δεν εχω αλλο προχειρο βαλτο να κανει ενα scan εστω και τρεχω και malware bytes να κανει σαρωση του υπολογιστη... οπως ηταν αναμενομενο βρισκει 1209 αρχεια επικινδυνα και τα διαγραφει ολα ... κανω επανεκινηση ολα εδειχναν οκ με μια πρωτη ματια μετα την αφαιρεση ... ξανα βαζω το malware bytes να κανει σαρωση ολο το σκληρο ενω ταυτοχρονα παρακολουθουσα κατι ''περιεργες'' διεργασιες να τρεχουν στον task manager  με ιδιο ονομα γυρω στις 5-6(κατι κινεζικα γραμματα ) κ τις εκλεινα μια μια... εντομεταξυ παταω να ανοιξω το εικονιδιο ''ο υπολογιστης μου''  και βλεπω οτι ο σκληρος μου εχει γεμισει για καποιο αγνωστο λογο απο εκει που ειχα 40gb ελευθερα ( ειναι ενας  ssd 250gb) και να γραφει οτι εχω ελευθερο κατι mb ... σκεφτομαι τι να κανω για να ελευθερωσω λιγο χωρο κλπ...  κανω μια εκκαθαριση δισκου οπου αφαιρουσε καποια προσφατα windows updates και κατι αλλα και αφαιρεσε 7gb...

 

Λεω ενταξει κατι καναμε παμε να δουμε τι πιανει χωρο... σκεφτομαι να κοιταξω τους φακελους του σκληρου , οπου φυσικα ειναι και το λειτουργικο εγκατεστημενο σε αυτον , να δω τι πιανει πιο πολυ... ολοι οι φακελοι μαζι ( program files, windows , users κλπ... πιανανε πολυ λιγοτερα απο 200gb καπου 120 αν θυμαμαι καλα ) οποτε κατι δεν πηγαινε καλα.. κατι γεμιζε τον σκληρο συνεχεια

 

Εντωμεταξυ το malware bytes που εκανε σαρωση βρηκε μονο 3 αυτη τη φορα οπου το ενα ηταν trojan και τα αλλα 2 καποια ενδεχομενοι κινδυνοι οπως ελεγε και παλι τα διεγραψε ολα...

Επανεκκινιση και παλι ο σκληρος  foul παλι...  Ε αρχιζω και σκεφτομαι για να αποφυγω το κλασικο format , την επαναφορα συστηματος ... κανω την πρωτη επαναφορα φυσικα σε ημερομηνια πριν απεγκαταστησω το antivirus μου και αρχισουν ολα και αποτυγχνανει  αλλα ελευθερωνει 40gb απο το σκληρο οποτε κατι εγινε λεω..  σημερα δοκιμασα κιαλλη επαναφορα η οποια απετυχε παλι και δεν εκανε τιποτα ....

Ο υπολογιστης ανοιγει κανονικα απλα αναφερω μερικα απο τα προβληματα που εχει : 

- Δεν ανοιγει ο πινακας ελεγχου ( δειτε και σχετικο screenshot τι εννοω)

-Δεν ανοιγει ο υπολογιστης μου την δευτερη φορα που προσπαθω να το ανοιξω , την πρωτη ανοιγει κανονικα ( επισης screenshots)

-Δεν δουλευει η επαναφορα συστηματος καθως οπως ειπα απετυχαν και οι 2

-Μετα την διαγραφη του firefox kai opera κατεβασα παλι τον firefox αλλα ο οπερα δεν μπορει να εκατασταθει για καποιο αγνωστο λογο

-Οταν κανω κλικ καπου για να ανοιξει μια νεα σελιδα στον firefox βγαινει ενα περιεργο Link μερικες φορες πριν του site που προσπαθω να ανοιξω πχ.( playgamesforfree.com/=www.google.gr) καπως ετσι εαν προσπαθησω το google .... ( μολις μου το ξαναβγαλε -screenshot)

 

Antivirus καινουργιο eset και παλι τελικα εβαλα ενα που καταφερα να κατεβασω και το malware bytes δεν βρισκουν τιποτα σε scans ...

 

καμια ιδεα να γλιτωσουμε το format ? 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spoiler
Spoiler

 

 

bat.PNG

my computer.PNG

pinakas.PNG

browser.PNG

Έγινε επεξεργασία από icestain
Link to comment
Share on other sites

ιός και 1002 άλλα θα έλεγα... :p

Όποια windows και να'χεις τρέξε το msconfig και πήγαινε δες τι εφαρμογές και τι services ξεκινάνε. Εκεί θα κόψεις ό,τι περίεργο ανοίγει. Αν δεν μπορείς, δοκίμασε κι από safe mode.

Μετά προσπάθησε με κάποιο ΔΩΡΕΑΝ antivirus (avira, avast, bitdefender) και με το ΔΩΡΕΑΝ malwarebytes να καθαρίσεις ό,τι υπάρχει.

Μετά αν συνεχίσεις να έχεις προβλήματα, κοιτάμε για διόρθωση της εγκατάστασης και επαναφορά σωστών αρχείων συστήματος με κάνα sfc /scannow από cmd σαν admin.

Καταλαβαίνω τον πόνο σου και λυπάμαι που έμπλεξες, αλλά βρε άνθρωπε.. μακριά από το "θείο".. δύσκολα θα βρεις κάτι "καλό". Θέλει άπειρη προσοχή. Απορώ γιατί συνέχιζες και παιδευόσουν... :p

 

 

Link to comment
Share on other sites

windows 7 εχω ultimate 64bit .. το ετρεξα τα κοιταξα ολα και το μονο που δεν εχω ιδεα τι ειναι ειναι αυτο που δειχνω στο screenshot ..

το δωρεαν malware bytes χρησιμοποιω .. 

τωρα για δωρεαν antivirus που λες  θα κανω μια δοκιμη .. και θα ενημερωσω... 

τωρα τι εννοεις με το ''θειο'' δεν το πιασα ακριβως αλλα οκ :p 

 

μακαρι να γλιτωσουμε το format... 

service.PNG

Link to comment
Share on other sites

Θα εβαζα οτιδηποτε απο το θειο (οταν λεμε θειο , εννοουμε σπασμενο λογισμικο) , ΕΚΤΟΣ απο Antivirus. Θα βαλω σπασμενο λογισμικο antivirus για να προστατεψει τον υπολογιστη μου; Μεγα fail...

 

Μπορουσες να πας στο COMODO internet security που ειναι free και εχει και Firewall (βγαζεις των windows).

 

Τωρα , μιας και γνωριζω απο πειρατοsite , σε οποιο και αν μπηκες, υπαρχουν σχολια για το αν ειναι working ή οχι το torrent, και σε ενα που ειναι scam οπως αυτο που πηγες και ετρεξες, δε θα ειχε τους περισσοτερους seeders ουτε με σφαιρες...

Επισης, μονο εγω θα σκεφτομουν ,οτι , αφου παω που παω να κανω την χαζομαρα, ας βαλω προχειρα ενα αλλο antivirus να κανω ελεγχο του αρχειου που κατεβασα, και αν ειναι οκ , προχωραω; 

 

Περιεργες διεργασιες. Ελπιζω να ειναι μονο adware αυτο που φορτωσες στον υπολογιστη σου (γι'αυτο βλεπεις και περιεργες σελιδες). Πρωτη φορα κατεβαζεις τορρεντ; Πραγματικα κανουν μπαμ απο μακρια τα scam torrents... 

 

Γκουγκλαρε για το site που σου πεταει , μηπως και υπαρχει καποια λυση για αφαιρεση του scam. 

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε anti malware bytes, ccleaner, hitman pro και ενα καλο free av και τρεχτα ολα. Σβησε και χειροκινητα τις αρχικες σελιδες που εχει ρυθμισει το scam στον chrome και λογικα θα στρωσει.... Μεγαλη προσοχη απο εδω και περα ομως ε;

Ειδικα software απο torrents δεν υπαρχει λογος να κατεβαζεις μιας και υπαρχουν παρα παρα πολλα νομιμα free προγραμματακια που κανουν μια χαρα δουλεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Antivirus απο torrent .

Φυσικά κιόλας...235c6c94a610790b654521b471cc6823.jpg

Φορματ άμεσα ,μπας και σώσεις την οικογένεια σου απο τους ιούς ,αν δε σας καταπιαν ολους ήδη...

*αυτο ειναι για ανέκδοτο, σαν να πας στο Ζεφύρι να αγοράσεις φτηνή κλειδαριά ασφαλείας για το ακριβό σου διαμέρισμα.

Μετα απο λίγες μέρες θα έλειπε και το οικόπεδο .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θα εβαζα οτιδηποτε απο το θειο (οταν λεμε θειο , εννοουμε σπασμενο λογισμικο) , ΕΚΤΟΣ απο Antivirus. Θα βαλω σπασμενο λογισμικο antivirus για να προστατεψει τον υπολογιστη μου; Μεγα fail...

 

Μπορουσες να πας στο COMODO internet security που ειναι free και εχει και Firewall (βγαζεις των windows).

 

Τωρα , μιας και γνωριζω απο πειρατοsite , σε οποιο και αν μπηκες, υπαρχουν σχολια για το αν ειναι working ή οχι το torrent, και σε ενα που ειναι scam οπως αυτο που πηγες και ετρεξες, δε θα ειχε τους περισσοτερους seeders ουτε με σφαιρες...

Επισης, μονο εγω θα σκεφτομουν ,οτι , αφου παω που παω να κανω την χαζομαρα, ας βαλω προχειρα ενα αλλο antivirus να κανω ελεγχο του αρχειου που κατεβασα, και αν ειναι οκ , προχωραω; 

 

Περιεργες διεργασιες. Ελπιζω να ειναι μονο adware αυτο που φορτωσες στον υπολογιστη σου (γι'αυτο βλεπεις και περιεργες σελιδες). Πρωτη φορα κατεβαζεις τορρεντ; Πραγματικα κανουν μπαμ απο μακρια τα scam torrents... 

 

Γκουγκλαρε για το site που σου πεταει , μηπως και υπαρχει καποια λυση για αφαιρεση του scam. 

 κανουν μπαμ ισχυει... απλα στην συγκεκριμενη σελιδα τους τελευταιους μηνες μολις ψαξεις ενα προγραμμα σου πεταει πρωτο ( εαν πατησεις την επιλογη να δεις το πρωτο σε seeds )το scam το οποιο εχει 1500 seeders ( ενω το δευτερο 700 η κατι τετοιο ) αρα πρωτο αλλα εχει μια μικρη λεπτομερεια που αν την δεις το καταλαβαινεις απο πριν οτι ειναι scam ... γραφει uploaded today ενω το αμεσως επομενο που ειναι και ιδια εκδοση γραφει πριν 3 μηνες :p   ... δεν πιστευω πως το antivirus θα εβρισκε κατι σε ενα απλο  setup αρχειο αλλα ισως κανω και λαθος :p   εδω και πολλα χρονια κατεβαζω απο το συγκεκριμενο και παντα ετσι βαζω antivirus και δεν ειχα ποτε προβλημα απλα τωρα ηταν η απροσεξια της στιγμης 

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Κατεβασε anti malware bytes, ccleaner, hitman pro και ενα καλο free av και τρεχτα ολα. Σβησε και χειροκινητα τις αρχικες σελιδες που εχει ρυθμισει το scam στον chrome και λογικα θα στρωσει.... Μεγαλη προσοχη απο εδω και περα ομως ε;

Ειδικα software απο torrents δεν υπαρχει λογος να κατεβαζεις μιας και υπαρχουν παρα παρα πολλα νομιμα free προγραμματακια που κανουν μια χαρα δουλεια!

θα τα δοκιμασω ολα φιλε μου και θα ενημερωσω !  btw προσπαθησα πολλες φορες να σβησω χειροκινητα την παλιοσελιδα :angry:  αλλα δεν τα καταφερνω με τιποτα ! εκει παλι βγαζει την δικια του ενω την εχω αλλαξει 100 φορες ( σε chrome και firefox ) ... 

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε σωστοί, ας σταματήσουμε την κουβέντα για το πειρατικό λογισμικό και τις εμπειρίες μας με αυτό. Όλοι έχουν βάλει το δάχτυλο στο μέλι, αλλά κάποια στιγμή συνειδητοποιείς ότι δεν πρέπει.. 

 

Ειδικά για τα antivirus πολλές έρευνες από ανεξάρτητους φορείς, δείχνουν ότι πολλά ΔΩΡΕΑΝ ANTIVIRUS παίζουν καλύτερα από πολλά επί πληρωμή.

Επίσης, τα antivirus είναι η μεγαλύτερη απάτη στο χώρο του security. Τα πληρώνει ο κόσμος, ενώ πολλές φορές αποδεικνύονται άχρηστα. Με απλά τρικ απενεργοποιούνται ή "κοιμίζονται". Το θέμα είναι να έχουμε γενική γνώση των κινδύνων και να μη το πατάμε το ρημάδι το λινκ, ενώ ξέρουμε τι είναι.. πρέπει να μην συμπεριφερόμαστε χαζά (όλοι μας, μην παρεξηγηθείτε). Ένα σύστημα θέλει και antivirus και antimalware και.. και.. και... Θέλει όμως και προσεκτικό χρήστη. Αρκεί το πάτημα κάποιου λινκ ή το άνοιγμα μιας εικόνας στον browser ή η επίσκεψη σε ένα site.. φανταστείτε πόσα πιο πολλά κάνουμε άθελά μας για να δούμε κάτι δωρεάν, για ένα live streaming κ.λπ. κ.λπ.. 

Καθάρισμα καλό λοιπόν και προσοχή από εδώ και πέρα. Το δωρεάν δεν είναι άχρηστο. 

Όσο για τον chrome, περίμενε να καθαρίσεις εντελώς το σύστημά σου και μετά τον χρησιμοποιείς. Προσωρινά, βάλε έναν δεύτερο, π.χ. τον firefox. Τέλος, μην τον ανοίγεις ποτέ από κάποιο shortcut, αλλά όταν καθαρίσουν όλα, πήγαινε βρες πού είναι εγκατεστημένος και τράβα μια συντόμευση από εκεί κατευθείαν στο desktop σου. Όσα έχεις τσιμπήσει αυτό κάνουν.. όσο καθαρίζεις, ξαναγεμίζουν. Κλείσε τα πάντα από ό,τι τρέχει.. άσε τα βασικά.. ούτε τα MSI τα θες, αλήθεια. Άσε μόνο drivers gpu και ήχο. Δεν ξέρεις τι έχουν πειράξει. Ήδη είναι ύποπτο που κάποια msi λένε άγνωστο στο πλάι.. και να πας και δίπλα στην "εκκίνηση στοιχείων" και αφαίρεσε κι εκεί όσα μπορείς. Αν επανέλθει το σύστημα και το καθαρίσεις, τότε ανοίγεις πάλι κάποια.. γι'αυτό μίλησα και για safe mode.. τα βασικά πρέπει να τρέχουν για να καθαρίσεις.. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ευτιχως το σωσαμε !!! Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για την βοηθεια !  Για οποιον αναρωτιεται τι εκανα :

- εγκατεστησα ccleaner , avast , hitman και ειχα και το malware bytes ... τα τρεξα ολα κανονικα βρηκαν καποια πραγματα τα αφαιρεσαν κ μετα την επανεκκινιση δεν ειχε φτιαξει τιποτα... αλλα εκανα αυτο που προτεινε ο φιλος @Delijohn ..  safe mode και τα τρεξα ολα αυτα βρηκαν ελαχιστα πραγματακια ... το hitman πρεπει να βρηκε το αρχειο που εκανε ολη την δουλεια απο οτι καταλαβα ενα στο system32 ...  και μετα εκανα επανεκκινηση και ο υπολογιστης δουλευει οπως πριν !!!!!  εξαφανιστικε και η αρχικη που δεν εφευγε με τιποτα δεν κολαει ουτε ο πινακας ελεγχου ουτε ο υπολογιστης... τιποτα !!! ολα οπως πριν !  

απεγκατεστησα και το eset που το χα κατεβασμενο και εχω το hitman , malware bytes και το avast... καλα δεν ειναι τι λετε? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα comodo internet security. Απενεργοποιεις το αυτόματο sandbox (θέλει να έχεις ένα δίσκο μόνο για sandbox ) και είσαι κομπλέ !! Γενικώς αλλα κάνουν λίγο καλύτερη δουλεια,αλλα χειρότερη. Εγώ στο comodo βρήκα το καλύτερο free.

Χαίρομαι που βρήκες λύση. Μείνε Μακριά από τα σπασμένα antivirus πάντως :)

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εγώ θα πρότεινα comodo internet security. Απενεργοποιεις το αυτόματο sandbox (θέλει να έχεις ένα δίσκο μόνο για sandbox ) και είσαι κομπλέ !! Γενικώς αλλα κάνουν λίγο καλύτερη δουλεια,αλλα χειρότερη. Εγώ στο comodo βρήκα το καλύτερο free.

Χαίρομαι που βρήκες λύση. Μείνε Μακριά από τα σπασμένα antivirus πάντως :)

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εννοειται φιλε δεν την ξαναπαταω :p  θα το κατεβασω να το δω και το comodo  .. ευχαριστω !

πριν 19 ώρες, το μέλος Delijohn έγραψε:

Χαίρομαι που έβγαλες άκρη. Απλά προσεκτικά από εδώ και πέρα. Τέλος, δοκίμασε να κάνεις κι ένα sfc /scannow να δεις αν σου έχει πειράξει αρχεία συστήματος.

;)

 

τελικα μαλλον δεν καθαρισα εντελως ... να τι εβγαλε... καμια ιδεα? κοιταξα το αρχειο που λεει και εχει 100 ακαταλαβιστικα πραγματα  :(

 

cmd.PNG

Έγινε επεξεργασία από icestain
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος icestain έγραψε:

τελικα μαλλον δεν καθαρισα εντελως ... να τι εβγαλε... καμια ιδεα? κοιταξα το αρχειο που λεει και εχει 100 ακαταλαβιστικα πραγματα  :(

 

cmd.PNG

υπάρχει τρόπος να "καθαρίσεις" το αρχείο από τα περιττά, αλλά ασ'το για τώρα.. αν έχεις ένα δισκάκι με τα 7 ή μπορείς να φτιάξεις ένα usb bootable από ένα win7.iso, μπορείς να ακολουθήσεις αυτή τη διαδικασία (μέθοδο ένα, έως το βήμα 10).

Με πολύ προσοχή και προσέχοντας τι γράμμα θα βάλεις για τον δικό σου σκληρό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Delijohn έγραψε:

υπάρχει τρόπος να "καθαρίσεις" το αρχείο από τα περιττά, αλλά ασ'το για τώρα.. αν έχεις ένα δισκάκι με τα 7 ή μπορείς να φτιάξεις ένα usb bootable από ένα win7.iso, μπορείς να ακολουθήσεις αυτή τη διαδικασία (μέθοδο ένα, έως το βήμα 10).

Με πολύ προσοχή και προσέχοντας τι γράμμα θα βάλεις για τον δικό σου σκληρό. 

ωραια τελεια ευχαριστω .. εχω cd με τα 7 θα το δοκιμασω μια απο αυτες τις μερες .. ευκολη μου φαινεται η διαδικασια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.