Jump to content



prommie regass με r507


crmaris

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Παρεπιπτοντως....ξερεις που εχει χαθει ο George?εχει μεινει σε καμια Γερμανια ακα cebit?

ψιλιαζομαι μεγαλυτερη συνομωσια ... να προσπαθει να αποκτησει DSL

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

να σε καλα φίλε Μιχάλη. Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια. Βολεύει και η Θεσσαλονίκη πάρα πολύ από εδώ στην Λήμνο που είμαι για να στείλω με κάποιον συνάδερφο η καμια μεταφορική το prommie.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το θρεντ σου. Λοιπόν άκου σχετικά με τις μονώσεις για να ξεαγχωθείς ή να αγχωθείς περισσότερο:rolleyes:

Ξεκινάμε πάνω από όλα με υπομονή και επιμονή με μια μεγάλη δόση προσοχής σε αυτό που θα κάνουμε.

Το διηλεκτρικό γράσο aka Dielectric grease θα το ζητήσεις έτσι με την αγγλική ονομασία του και εγώ θα σου συνιστούσα να βάλεις στο σόκετ και στα ποδαράκια του επεξεργαστή σου.

Τώρα θα μου πεις ΠΟΥ θα το ζητήσω...και δίκιο θα έχεις.Εγώ το πήρα απο www.over-clock.co.uk μαζί με κάτι άλλα πραγματάκια.Είναι πάμφθηνο.

Το άλλο το "βερνίκι" που λες..λέγεται Conformal Coating και αδιαβροχοποιεί πλακέτες. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι θα είσαι jet cool απο υγροποιήσεις...το κακό ότι δεν βγαίνει εύκολα και δεν περνά RMA η μητρική σου μετά.

Δεν είναι απαραίτητο κιόλας. Αν κάνεις την μόνωση προσεκτικα δεν θα το χρειαστείς ποτέ. Είναι το τελευταίο οχυρό ας το πούμε έτσι...Αν μας πάρουν τα νερά, να μην γίνει τίποτα.

Εγώ το είχα πάρει από DangerDen Αμέρικα μεριά πάλι μαζί με κάποια άλλα πραγματάκια και μου τον έπιασε καλά το τελωνείο. Νομίζω όμως ότι παίζει ένα πακετάκι στο πρώτο online shop που σου είπα που έχει και Dielectric grease και Conformal Coating και φύλλα νεοπρεν και πουλιέται σαν κιτ. Τσέκαρε το.

Και πάμε στο νεοπρέν...Πολύ απλά ΒΡΕΣ νεοπρεν και κόψε το σωστά και βάλτο γύρω από το σόκετ. Φθηνη λύση είναι τα Mousepad των 20 λεπτών...αυτά που έχουν στην μια μεριά και ύφασμα. Ξηλώνεις το ύφασμα και σου μένει το νεοπρεν.

Βέβαια στην περίπτωση σου το πρόμυ έχει cpu socket kit οπότε δεν χρειάζεται ούτε νεοπρεν. Αν τοποθετηθεί σωστά θα είσαι οκ. Φροντίζει επίσης και την πίσω πλευρά της μητρικής. ’ρα μόνο διηλεκτρικό γράσσο θες και είσαι έτοιμος.

’ν αλλάξεις evap με κάποιο άλλο που δεν έχει κιτ δικό του και χρειάζεται να φτιάξεις...ακολούθα τις παραπάνω οδηγίες + φρόντισε την πίσω πλευρα της μητρικής πίσω από το σόκετ.

Μια μικρή παρατήρηση σχετικά με την βαζελίνη που αναφέρθηκε. ΔΕΝ θα σου πρότεινα να βάλεις βαζελίνη (στο σόκετ λέμε τώρα έτσι:p ) γιατί υπάρχει αμφιβολία σχετικά με την αγωγιμότητα της. Κάποιοι έκανα χρήση και δεν έπαιξε πρόβλημα...κάποιο άλλοι τα έκανα μούσκεμα στην κυριολεξία.

Ίσως το είδος της βαζελίνης; Ίσως η όλη προσοχή και γενικότερη μόνωση; Δεν ξέρω...απλα στο λέω να το έχεις υπόψη.

Ότι άλλο θες...εδώ είμαστε. (Σχετικά γιατί πήζω άσχημα αυτό τον καιρό...)

Link to comment
Share on other sites

τελικά παραγγειλα απο το www.over-clock.co.uk (thanks darkcount for the info) διηλεκτρικό γράσσο, νεοπρεν και 2 σωληνάρια ceramigue που μου ειχε τελειώσε. 41 ευρό περιπου μαζί με τα μεταφορικά τα οποία ειναι γύρω στα 3 ευρό μονο με airmail. Αυτά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς να τα δεχτείς! Και καλες θερμοκρασίες!

Έλπίζω να μην έκανες τσιγκουνιές στο γράσσο.Πάντα χρειάζεται εύκαιρο.

Έχε υπόψη ότι αν αλλάξεις evap και κάνεις κατάσταση με το νεοπρεν..πρεπει να απλώσεις κάτω απο το νεοπρεν τέτοιο γράσσο. Και από την πίσω πλευρα το ίδιο. Γράσσο πρώτα και νεοπρεν απο πάνω του καπάκι.

Με το κιτ απο το προμυ όμως δεν χρειάζεται..έρχεται φιξ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 12:50]

Καλώς να τα δεχτείς! Και καλες θερμοκρασίες!

Έλπίζω να μην έκανες τσιγκουνιές στο γράσσο.Πάντα χρειάζεται εύκαιρο.

Έχε υπόψη ότι αν αλλάξεις evap και κάνεις κατάσταση με το νεοπρεν..πρεπει να απλώσεις κάτω απο το νεοπρεν τέτοιο γράσσο. Και από την πίσω πλευρα το ίδιο. Γράσσο πρώτα και νεοπρεν απο πάνω του καπάκι.

Με το κιτ απο το προμυ όμως δεν χρειάζεται..έρχεται φιξ

thanks. Απο γράσσο πήρα ενα σωληναριο των 100 γραμαρίων. Για αρχή θα βάλω μονο στο σοκετ και στα ποδαρακια του επεξεργαστη αφου θα εχω το κιτ του προμηθεα. Το νεοπρεν το πηρα να το εχω καβατζα αν αλλαξω καποια στιγμη evaporator. Αυτο το γρασσο απο τα pins της cpu και απο το socket πως το καθαριζεις εσυ αν χρειατεί?

Link to comment
Share on other sites

τι να πω έχω ακούσει χρήστες που τους έχει κάνει ζημιές μετα από μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης δεν ξέρω αν το δικό σου το έχείς φτιαγμένο και πάει πολύ χαμηλά, γιατί όσο πιο χαμηλά κατεβαίνεις απο θερμοκρασία τόσο πιο πολλά μετρα ασφάλειας χρειάζεται να παίρνεις. Εγώ πάντος γράσσο θα βάλω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατι βαριέμαι να ξυλώνω μητρικές κτλ για RMA(χτύπα ξύλο!!).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

τι να πω έχω ακούσει χρήστες που τους έχει κάνει ζημιές μετα από μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης δεν ξέρω αν το δικό σου το έχείς φτιαγμένο και πάει πολύ χαμηλά, γιατί όσο πιο χαμηλά κατεβαίνεις απο θερμοκρασία τόσο πιο πολλά μετρα ασφάλειας χρειάζεται να παίρνεις. Εγώ πάντος γράσσο θα βάλω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατι βαριέμαι να ξυλώνω μητρικές κτλ για RMA(χτύπα ξύλο!!).

Αν βαλουμε αυτο το γρασσο στο socket...μετα πως βγαινει??

Link to comment
Share on other sites

Απλα και προσεκτικά με μια μπατονέτα ή ένα μικρο λεπτό κομματάκι νεοπρέν αφαιρείς. Και χαρτάκι κουζίνας. Δεν στερεοποιήται ποτέ και βγαίνει όσο εύκολα μπαίνει.

Βέβαια μέσα απο τις τρυπούλες του σόκετ δεν πρόκειται να βγεί αλλα δεν σε ενοχλεί καθόλου και ποτέ.

Για το μοβο μιλάω και τα πινς του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

τι να πω έχω ακούσει χρήστες που τους έχει κάνει ζημιές μετα από μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης δεν ξέρω αν το δικό σου το έχείς φτιαγμένο και πάει πολύ χαμηλά, γιατί όσο πιο χαμηλά κατεβαίνεις απο θερμοκρασία τόσο πιο πολλά μετρα ασφάλειας χρειάζεται να παίρνεις. Εγώ πάντος γράσσο θα βάλω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατι βαριέμαι να ξυλώνω μητρικές κτλ για RMA(χτύπα ξύλο!!).

σίγουρα καλύτερα να είμαστε στην safe side...

πάντως με r404 είμαι, όχι μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια καλυτερα να επικεντρωθειτε στην μονωση του Prommie γυρω απο το κιτ παρα μεσα σε αυτο.Εξηγουμε , οταν λειτουργει το prommie η θερμοκρασια στον γυρω χωρο ειναι αρκετα κατω απο το 0 και οτι υγρασια υπαρχει ειναι πλεον παγος.Ο παγος ειναι κακος αγωγος του ηλεκτισμου και δεν δημιουργει προβλημα.Τωρα οσον αφορα για τον εξω κοσμο γυρω απο τον επεξεργαστη καλο θα ειναι να μονωθει οσο το δυνατον καλυτερα εφοσον η εσωτερικη θερμοκρασια ειναι κατω απο -50 γιατι το κιτ του προμηθεα τοτε δεν αρκει.Το ιδιο επισης ισχυη και για τη σωληνα κεφαλης που κατεβαζει πολυ περισσοτερο απο το στανταρ prommie οταν εχει R134a.Παντως οι μητρικες ειναι αρκετα ανθεκτικες σε βραχυκυκλωματα και παθαινουν ζημια μονο οταν τις πολυζοριζουμε.Δηλαδη αν δεις οτι η μητρικη με το που παει να αναψει δεν κανει boot το Bios καλυτερα σβηστα ολα και ψαξε για υγροποιηση γυρω απο το κιτ.Στεγνωσε τη μητρικη με ενα σεσουαρ και μετα το πιο πιθανο ειναι να δουλεψει.Τωρα οσον αφορα για την αντισταση στο πισω μερος της μητρικης εχει αποδειχθει οτι κανει ζημια στη μονωση της μητρικης με τον καιρο επειδη σηκωνει μεγαλη θερμοκρασια (+75 μετρησα εγω).Αν ομως την αποσυνδεσεις απο την τροφοδοσια της θα εχεις υγροποιηση στην πισω πλευρα

της μητρικης. Μια λοιπον και εχεις νεοπρεν κοψε ενα κομματι ακριβως ιδιο με το πισω μερος του κιτ βαλε και πισσοταινια και πλεον μπορεις να εχεις και την αντισταση κανονικα μια και με το νεοπρεν δεν θα φτανουν οι +75 βαθμοι στη πισω πλευρα της μητρικης και αν περασει υγρασια απο το νεοπρεν η αντισταση θα την εξαφανιση.Καλη επιτυχια ευχομε...Α ειμαστε και πατριωτακια ο πατερας μου ειναι απο το Ρωμανο.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω διαβασει για μητρικη που απεκτησε μουχλα διοτι ηταν πολυ καιρο πανω σε prommie και δεν ειχε μονωθει καλα απο την πισω πλευρα.....παρ'ολα αυτα θες καλη μονωση πανω στην καφαλη και στον ευκαμπτο λογω του οτι αμα δεν εχεις μονωσει καλα,μπορει οταν το κλισεις να υγροποιηθει ο παγος και να τρεξει το νερο και να κανεις καμια ζημια...γι'αυτο και χρεαζεται και ενα ανεμηστηρι τουλαχιστον.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Απλα και προσεκτικά με μια μπατονέτα ή ένα μικρο λεπτό κομματάκι νεοπρέν αφαιρείς. Και χαρτάκι κουζίνας. Δεν στερεοποιήται ποτέ και βγαίνει όσο εύκολα μπαίνει.

Βέβαια μέσα απο τις τρυπούλες του σόκετ δεν πρόκειται να βγεί αλλα δεν σε ενοχλεί καθόλου και ποτέ.

Για το μοβο μιλάω και τα πινς του επεξεργαστή.

Αχα....ευχαριστω για την πληροφορια!

Link to comment
Share on other sites

@geoal δεν θα βάλω νεοπρεν κτλ πισω από το socket γιατι ουτος η αλλος ποτε δεν κρατάω μητρική πάνω από δυο μήνες οποτε θα το αφήσω ως έχει. Μονο γρασσο θα βαλω εκει που πρέπει.Εγω βασικά απο Μυτιλήνη είμαι αλλά λόγω δουλειάς βρίσκομαι Λήμνο τώρα. Το καλοκαιρι φεύγω πάλι από εδώ για Μυτιλήνη μαλλον. Αν έρθεις μέχρι τότε εδώ στείλε κανα πμ να πάμε για καφέ. Εδώ δυστηχώς αλλά και στην Μυτιλήνη είμαι από τους λίγους (καρα)τρελαμένους και δεν έχω άλλους να συμμεριστώ τον πόνο μου χε χε.

Τωρα πρέπει να βρω και πως θα modaro το thermaltake wingo που έχω για να βάλω τον προμηθέα. Και λυπαμαι ρε γαμότο να το κόψω το κουτί αλλά δεν βλέπω άλλη λύση. Μπας και ξέρεις κανεις παιδια αν στο stacker φτάνει το hose του προμηθέα για να τοποθετηθεί. Αν θυμάμαι καλά το stacker έχει ήδη ένα κενό στο κάτω μέρος του αλλα η μητρική είναι υπερυψωμένη αρκετά και δεν ξέρω αν θα φτάνει το block του prommie στο socket.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν μενω στη Λημνο απλα εκει γεννηθηκε ο πατερας μου και εχουμε ενα σπιτι στο Ρωμανο.Παντως δεν ειναι και τιποτα να προστατεψεις το πισω μερος της μητρικης ακομη και αν την αλλαζης συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.