Jump to content



prommie regass με r507


crmaris

Recommended Posts

σε λίγο καιρό θα γίνω κάτοχος ενός prommie 2 με το standard αεριο r134. Μηπως μπορεί καποιος χριστιανός ρε παιδιά να με βοηθήσει με την αλλαγή αεριου που θέλω να του κάνω σε r507 και την τοποθέτηση ενός καινούριου condenser που θα έρθει πακέτο μαζί με το prommie(απο τα condenser που έδινε ο unseen μια εποχή). Ενοείται ότι ολα τα παραπάνω επί πληρωμής. Απλος ειμαι δυο χρόνια κοντά τώρα στο νερό και είναι η πρώτη φορά που ασχολιέμαι με freon κτλ και δεν έχω ούτε τα εργαλεία ουτε την εμπειρια και δεν θέλω να καταστρέψω το σύστημα ακόμη δεν θα το έχω πάρει. Επίσης και μια ερώτηση. Στα prommie κτλ θεωρήται αναγκαίο να τοποθετηθεί διηλεκτρικό γράσσο στα ποδαράκια του επεξεργαστή και στο socket? Γιατί ο φίλος που θα μου το πουλήσει από συζήτηση που είχαμε μου είχε πει ότι δεν έχει βάλει ποτέ του και δεν είχε κάποιο πρόβλημα.Και αν ναι απο που μπορώ να βρώ αυτό το υλικό και πως το ζητάω.

thanks και βοηθήστε παιδιά ακόμη έναν συνάδερφο να έρθει στην ομάδα του extreme cooling ομαλά :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατι θα αλλαξεις κοντεσερ?

ακου...θα πρεπει πρωτον να εχεις δευτερο μοτερ το οποιο θα το χρησιμοποιησεις ως αντλια κενου.

δευτερον θα πρεπει να παρεις μανομετρα.

θα συνδεσεις τα λαστιχα της υψηλης και της χαμηλης πιεσης και θα κανεις κενο στο προμι μεχρι και οι 2 πιεσεις να πανε κατω απο το 0,σχεδον να τερματισουν......αφησε την αντλια να τραβαει κανενα 10λεπτο να γινει καλο κενο.....

μετα βγαζεις το μεσαιο λαστιχο του μανομετρου και το βαζεις στην μπουκαλα με το αλλο αεριο και γεμιζεις σιγα σιγα....οταν φτασει περιπου στα 200psi θα εισαι οκ...μετα ομως θα πρεπει να γινει σωστη ρυθμηση πανω στο cpu σου και να εχει εκει 200psi....

αν το παραγεμισεις θα παγωσει η επιστροφη και θα πρεπει να βγαλεις λιγο φρεον...

Δεν πιστευω να χρειαζεται διηλεκτρικο γρασσο....λιγη μονωτικη τσιχλα απο κανενα μαγαζι με παρμπριζ κτλ θα κανει την δουλεια του(θα βαλεις γυρω γυρω απο το socket+cpu).....και επισης παντα εναν ανεμιστηρα να χτυπαει το evap οσο μονωμενο και να ειναι μην τυχον και γινει καμια υγροποιηση...

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα το σημαντικοτερο:υπομονη!

πρεπει να το αναβοσβησεις αρκετες φορες το συστημα για να ερθει σε καποια ισοροπια το αεριο

ειδικα την πρωτη φορα εχω προσεξει οτι κανει πολυ ωρα να πεσει στους μειον

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender

Μπορεία κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά prommie, chiller, phase change και cascade??

prommie με 2 λεξεις το φρεον εξατμιζεται πανω στη cpu

chiller παγωνεις παραφλου και το κυκλοφορεις με τη βοηθεια συστηματος w/c

cascade,ψυξη σαν prommie αλλα με 2 μοτερ

phase change:ολη η παραπανω διαδικασια

ενα search ομως θα σε βοηθουσε ιδιαιτερα

Link to comment
Share on other sites

μαλλον με βλέπω για αρχή επειδή δεν έχω και καθόλου εργαλεία να φωνάζω κανα ψυκτικό να κάνει την δουλειά.

@Βασιιλης

λεω να αλλάξω condenser επειδή το άλλο φένεται για πιο καλό από το original του prommie και επειδή θα μου το στείλει το παλικάρι πακέτο:D . Επίσης λέω να βάλω έναν έχτρα ανεμιστήρα μπροστά από το condenser του prommie. Και μια άλλη ερώτηση, διαβασα καπου ότι όταν αλλάζουμε αέριο στο prommie πρεπει να αλλαξουμε και το μήκος του cap tuble. Μηπως μπορει να εξηγησει καποιος τι ειναι αυτός ο σωλήνας και πως υπολογιζουμε χοντρικα το καινουριο μηκος του?

Παντος μου φένεται οτι σιγά σιγά θα αρχίσω να παιρνω εξοπλισμό και για αυτές τις δουλειές , μανομετρα κτλ. Παιδια αν εχει κανεις κανα τηλ απο μαγαζι για τετοια εργαλεια που να στέλνει και με αντικαταβολη τιποτα ας ποσταρει εδω η ας στειλει κανα τηλ με πμ

thanks!

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως από όσα condenser δοκίμασε ο hipro (μαζί και αυτό που θες να βάλεις) κράτησε το μαμίσιο του πρόμι λόγω του ότι φαίνεται να αποδίδει καλύτερα η σταυρωτή διάταξη των σωλήνων σε σχέση με την απλή διαδοχική των άλλων... (πρόσεξέ το και θα δεις τι εννοώ)

για αλλαγή αερίου έχω την εντύπωση ότι κάποια σημεία θέλουν αλλαγή για να αντέχουν την παραπάνω πίεση... κ δεν ξέρω κ αν παίρνει τα ίδια λάδια με πριν...

Link to comment
Share on other sites

τα λαδια ενας ψυκτικος μου ειπε να τα αλλαξω και αυτα αν παω σε 507. Αλλωστε δεν ειναι και τιποτα δυσκολο να γινει αυτο. Αυτο για το condenser που μου ειπες με προβληματισε τωρα. Αν ο hipro κρατησε το μαμησιο κατι παραπανω ξερει.

Link to comment
Share on other sites

μετά από λίγο διάβασμα βρήκα τα εξής:

Αν βάλω r507 τα λάδια δεν θέλουνε αλλαγή γιατί το r134,r404 και r507 λειτουργούνε με τον ιδιο τύπο λαδιού.

Το cap tube το αφήνω ως έχει.

Το r507 θέλει τους ανεμιστήρες του prommie σε turbo mode για να μην ζεσταίνεται ο compressor.Εγω θα βάλω και εναν επιπλέον μπροστά απο το condenser.

Το μόνο δύσκολο σε όλη την διαδικασία ειναι το tuning του prommie το οποίο πρέπει να γίνει under full load.

Επίσης το r410 εχει πιο χαμηλές θερμοκρασιες απο το 507 αλλά θέλει πιο δυνατους ανεμιστήρες για να κρατανε κρύο το condenser. Εγώ για 507 θα παω πάντος.

Διηλεκτρικο γράσσο ξέρει κανείς ρε παιδιά απο που μπορούμε να βρούμε, γιατι με την αλλαγή του αεριου θα χρειαστώ σίγουρα να βαλω για προστασία. Επίσης ενα βερνίκι που περνανε καποιοι τις μητρικές τους για προστασία πιο ακριβώς είναι(πιος τύπος) αν ξέρει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 11:34]

Διηλεκτρικο γράσσο ξέρει κανείς ρε παιδιά απο που μπορούμε να βρούμε

Βαλε βαζελινη εγω αυτο κανω και φευγει ευκολα οταν χρειαστει

Link to comment
Share on other sites

και ήθελα να το αναφέρω ότι καποιος έγραφε ότι βάζει βαζελινη και δεν εχει πρόβλημα. Και εγω αυτό θα κάνω. Δεν μου λες βαζελίνη βάζεις και στα ποδαράκια του επεξεργαστή ή στο σόκετ μόνο.Με τι την καθαρίζεις εσύ μετα?

Link to comment
Share on other sites

thanks Βασίλη αλλά δεν θα τον πειράξω τελικά τον τριχοειδή. Στο xs όλοι που ασχολούνται με το αθλημα ,μαζι και ο chilly1 λενε οτι δεν πρεπει να πειράξει καποιος το μηκος του τριχοειδή στο prommie οταν αλλάζει αεριο , οποτε λεω να ακολουθήσω την συμβουλή τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shidokanjohn

Εμενα ο Hipro τον εχει αλλαξει και με 404 oταν μπηκε και με 507.

Επισης με 507 εβαλε ενα φιλτρο παραπανω..

Λεπτομερειες ομως θα σου π[ει εκεινος.

Παρεπιπτοντως....ξερεις που εχει χαθει ο George?εχει μεινει σε καμια Γερμανια ακα cebit?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

Διηλεκτρικο γράσσο ξέρει κανείς ρε παιδιά απο που μπορούμε να βρούμε, γιατι με την αλλαγή του αεριου θα χρειαστώ σίγουρα να βαλω για προστασία. Επίσης ενα βερνίκι που περνανε καποιοι τις μητρικές τους για προστασία πιο ακριβώς είναι(πιος τύπος) αν ξέρει κανείς.

Στειλε ενα ΠΜ στον darckount Το εχει ψαξει το θεμα με τις μονωσεις και τα υλικα που χρειαζονται και θα μπορεσει να σε βοηθησει αρκετα

Καλη συνεχεια .......

Link to comment
Share on other sites

να στε καλα παιδια για τις πληροφοριες.Θα συνεχισω να την ψαχνω την δουλειά και οτι νεοτερο εχω θα ποστάρω.

thanks for the info Μιχαλη. Τωρα δεν θα σου ζηταω να μου φτιαξεις πια block αλλα evaporator:D Αν ξερεις επίσης Μιχαλη κανα παιδι σχετικό με το άθλημα στην Θεσσαλονικη που να μπορεί να μου κανει regass το prommie(επι πληρωμης φυσικα) και το tuning γιατι εδώ Λήμνο που είμαι σώθηκες στείλε μου σε παρακαλώ κανα pm. Εστειλα pm και στον unseen αλλα δεν ξέρω αν το παλικαρι μενει στην Θεσσαλονικη και έχει χρόνο βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

και ήθελα να το αναφέρω ότι καποιος έγραφε ότι βάζει βαζελινη και δεν εχει πρόβλημα. Και εγω αυτό θα κάνω. Δεν μου λες βαζελίνη βάζεις και στα ποδαράκια του επεξεργαστή ή στο σόκετ μόνο.Με τι την καθαρίζεις εσύ μετα?

στο σοκετ μονο

οσο για βερικι μπορεις να χρησιμοποιησεις και βερνικι νυχιων

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.