Jump to content


Πρόβλημα με upload βάσης τοπικά


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θελω να δουλέψω την σελίδα μου τοπικά μέσω localhost με xampp γιατί θέλω να κανω κάτι αλλαγες και εχω ένα μικρο πρόβλημα. Δεν μπορώ να βρω σε ποιο αρχείο πρέπει να αλλάξω της ρυθμισεις ώστε να μπορώ να ανεβάσω την βάση μου λόγο που ειναι πολλά mb και στο phpmyadmin με κοβει?
Link to comment
Share on other sites

xampp βλέπω, phpmyadmin  βλέπω άρα υποθέτω ότι εννοείς mysql. Γιατί δεν κάνεις backup/restore την βάση και τα δεδομένα μέσα απο το workbench της mysql χωρίς να μπλέξεις με το phpmyadmin?

 

https://dev.mysql.com/doc/workbench/en/wb-admin-export-import.html

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδή είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα (import βάσης 4+GB) και μου χρειάζεται συνέχεια, η καλύτερη και ξένοιαστη λύση είναι να την κάνεις import από το cmd του xampp:

 

0. Τοποθετείς το sql αρχείο σε εύκολη θέση. Πχ στον C:/ (ας το πούμε mydata.sql) και φτιάχνεις μια database στο phpmyadmin (ας την πούμε mydatabase)

1. Ανοίγεις το xampp control panel > πατάς το κουμπί Shell δεξιά (ανοίγει το cmd)

2. Γράφεις:

Παράθεση

mysql -u root -p

3. Σου ζητάει τον κωδικό του root και τον βάζεις.

4. Γράφεις:

Παράθεση

use mydatabase;

5. Γράφεις:

Παράθεση

source C:/mydata.sql

 

Κι αυτό ήτανε όλο! Η βάση θα εισαχθεί, δε πα να ναι και 6GB. Και πιο γρήγορα και πιο αξιόπιστα από το import μέσω phpmyadmin που θα σπάει και 200 φορές η διαδικασία. ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.