Jump to content



utt+3.3+ocz powerstream?


Athens2004

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Επειδή αποφάσισα να τραβήξω την 3.3. στις μνήμες με το γνωστό mod του msi k8n neo2

πούλησα το tagan 480 - U1 [first model] και αγόρασα ocz 520 powerstream .

Για τον λόγο του ότι έχει ρυθμιζόμενες γραμμές ,,, οπότε την 3αρα θα μπορώ να την ορίσω απο 2.90 ώς 3.8 σωστά ? [σαν να πήρα ένα booster ram δηλαδή. :tomato: :tomato: ]

Το θέμα είναι ότι η 3.3 στο πισι ποιές συσκευές - συστήματα επηρεάζει , στην αρχή που θα καίω τα UTT λέω να την βάλω στο 3.0 . Θα έχω κανένα πρόβλημα σταθερότητας θα επηρεαστεί τπτ ?

Για 24/7 πόσο είναι ασφαλές ? 3.0 - 3.3 - 3.4 - 3.8[λέμε τώρα..] ?

post-1303-1416071779,9059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μην δώσεις πάνω απο 3,4 πάντος στα Utt γιατί πολλοί τα έχουνε πάρει στο χέρι (ανάμεσά τους και ο γραφών:tomato: ). Για 24/7 μείνε στα 3,2 με 3,1 ιδιαίτερα τώρα που αρχίζει σιγά σιγά και ανεβαίνει η θερμοκρασία όπότε και 3,3 καθαρά να πάρεις από το PSU μια χαρά είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

μην δώσεις πάνω απο 3,4 πάντος στα Utt γιατί πολλοί τα έχουνε πάρει στο χέρι (ανάμεσά τους και ο γραφών:tomato: ). Για 24/7 μείνε στα 3,2 με 3,1 ιδιαίτερα τώρα που αρχίζει σιγά σιγά και ανεβαίνει η θερμοκρασία όπότε και 3,3 καθαρά να πάρεις από το PSU μια χαρά είσαι.

με τα 3.3V της 3.3 γραμμης πρεπει να υπολογιζεις περιπου 3.25 σε load.

παντως οντως εχουν πεθανει αρκετα UTT, και ολος τυχαιος αυτα που δεν ανεβαιναν ... απλα παιδια μην τα πιεζετε πολυ αυτα που 'δεν πανε'

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 06:00]

με τα 3.3V της 3.3 γραμμης πρεπει να υπολογιζεις περιπου 3.25 σε load.

παντως οντως εχουν πεθανει αρκετα UTT, και ολος τυχαιος αυτα που δεν ανεβαιναν ... απλα παιδια μην τα πιεζετε πολυ αυτα που 'δεν πανε'

Και εμενα με τα utt εχουν παρουσιαστει προβληματα

απο τα 4 dimm που εχω το ενα το πηρα στο χερι σε καψιμο μαλιστα με 2 2 2 2 5 στα 180 με 2.6v με τροφοδοτικο enermax 550 revoltec πανω και 8ερμοκρασια κουτιου 26 πανω σε μια lanparty nf2

επισεις παρατηρισα οτι τα timings τους ειναι πολυ "δυστροπα" και δεν εχεουν σχεση με την ομαλη μεταβολη που παρουσιαζαν αναλογα με τα volt τα bh

παρατηρισα ακομα ανεξηγητα κολληματα του συστηματος χρισημοποιωντας 3χ512 πανω ακομα και σαν 200αρες με 2.6ν - κατι που δεν εχω με τα bh6, ομως αυτο το προβλημα εξαφανιζετε σε μια abit

κατα τ`αλλα μου καθοντε στο ματι πιο καλα απο bh6 (λογο του οτι ειναι καινουρια, λογο της προκλησης .... δεν ξερω) παντως αποι bh6 μου πανε ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Τον ένα sata που έχω wd120gb τον έχω με 4πινο . Δεν έχω βάλει την sata τροφοδοσία . :)

Ξαναβγήκαν τα bh5 η λάθος κατάλαβα πάντως . ?

Ανάμμεσα απο bh5 - bh6 - και utt μπορει να μας διαφωτίσει κάποιος που έχει δοκιμάσει και απο τα 3 σετάκια ?

Ποιά ακούνε καλύτερα στο ρεύμα ,. καλύτερες αντοχές πιο πολλές πιθανότητες ανεβάσματος . κλπ /.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

μην δώσεις πάνω απο 3,4 πάντος στα Utt γιατί πολλοί τα έχουνε πάρει στο χέρι (ανάμεσά τους και ο γραφών:tomato: ). Για 24/7 μείνε στα 3,2 με 3,1 ιδιαίτερα τώρα που αρχίζει σιγά σιγά και ανεβαίνει η θερμοκρασία όπότε και 3,3 καθαρά να πάρεις από το PSU μια χαρά είσαι.

Μεχρι 3.4 αλλα και σωστη ψυξη πιστευω ειναι καλα.3.4 χωρις φανακια και ψυκτρες ειναι αυτοκτονια οπως και να εχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Τον ένα sata που έχω wd120gb τον έχω με 4πινο . Δεν έχω βάλει την sata τροφοδοσία . :)

Ξαναβγήκαν τα bh5 η λάθος κατάλαβα πάντως . ?

Ανάμμεσα απο bh5 - bh6 - και utt μπορει να μας διαφωτίσει κάποιος που έχει δοκιμάσει και απο τα 3 σετάκια ?

Ποιά ακούνε καλύτερα στο ρεύμα ,. καλύτερες αντοχές πιο πολλές πιθανότητες ανεβάσματος . κλπ /.

Oλα εξαρτωνται απο την πλατφορμα.Σε P4 τα ΒΗ ειναι καλυτερα , μια και ακουνε παραπανω στο ρευμα και "σφιγγουν" ακομα περισσοτερο απο υυτ .Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που με pat enabled τα υυτ θελαν 2-3-2-5 και οχι 2-2-2-5 ( aka Shido ).Σε Α64 τα πραγματα παιζουν αναλογα με τον IMC του επεξεργαστη.Ισχυει και εδω οτι τα υυτ δεν πολυ ακουν σε ρευμα ( με την εννοια μην τα παρεις στο χερι ή μετα απο καιρο μην δεν πανε εκει που πηγαιναν γιατι την ακουσαν ) αλλα δειχνουν να πηγαινουν καλυτερα απο ΒΗ οσο εισαι μεχρι τα 3.4 βολτ.Λεγωντας καλυτερα εννοω οτι σφιγγουν οριακα λιγο καλυτερα απο οτι τα ΒΗ οταν φτασεις τα 250 .Βεβαια ειναι και θεμα ΒΙΟS ( παναθεμα την OCZ και τα VX ).Οι επιδοσεις που θα χασεις απο υυτ σε ΒΗ στον Α64( και μιλωντας για 939 σοκετ ) για μενα ειναι μηδαμινες μπροστα στην σιγουρια των ΒΗ στο θεμα εαν θα κλασουν ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Ξαναβγήκαν τα bh5 η λάθος κατάλαβα πάντως . ?

Ανάμμεσα απο bh5 - bh6 - και utt μπορει να μας διαφωτίσει κάποιος που έχει δοκιμάσει και απο τα 3 σετάκια ?

Ποιά ακούνε καλύτερα στο ρεύμα ,. καλύτερες αντοχές πιο πολλές πιθανότητες ανεβάσματος . κλπ /.

Γενικα τα BH5-BH6 ειναι πιο ανθεκτικα στο πολυ ρευμα απο οτι τα CH5(UTT), λογω manufacturing process. Τα CH5 ειναι 0.13 ενω τα BH5-6 ειναι 0.15-0.175. Γιαυτο το λογο, η αντιμετωπιση των UTT ως BH με την παροχη αναλογου ρευματος οδηγει σε καταστροφη πολλων dimm. Απο 3.4v και πανω σε UTT(CH5) ανεξαρτητα ψυξης σε 24/7 ειναι πιο επιφοβο απο οτι σε BH.

Ναι εχουν ξαναβγει BH και βρισκονται σε Twinmos με P/N που τελειωνει σε 1A4T

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντος και heat spreaders ειχα πάνω και 2 ανεμηστήρια να τα χτυπάνε αλλά τα πήρα στο χέρι. Σιγουρα προτιμώ τα bh5 από τα utt αν και τα δευτερα σε athlon 64 πήγανε σε πιο μεγάλο fsb σε μένα.Τα bh5 θελουνε και πιο λιγο ρεύμα για να πανε καλά από ότι τουλάχιστον τα utt που ειχα εγώ τα οποια θελανε 3,4 εως και 3,6!!!.Ειχα πέσει σε μπανανες utt τι να κάνω:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skelos

Και εμενα με τα utt εχουν παρουσιαστει προβληματα

απο τα 4 dimm που εχω το ενα το πηρα στο χερι σε καψιμο μαλιστα με 2 2 2 2 5 στα 180 με 2.6v με τροφοδοτικο enermax 550 revoltec πανω και 8ερμοκρασια κουτιου 26 πανω σε μια lanparty nf2

επισεις παρατηρισα οτι τα timings τους ειναι πολυ "δυστροπα" και δεν εχεουν σχεση με την ομαλη μεταβολη που παρουσιαζαν αναλογα με τα volt τα bh

παρατηρισα ακομα ανεξηγητα κολληματα του συστηματος χρισημοποιωντας 3χ512 πανω ακομα και σαν 200αρες με 2.6ν - κατι που δεν εχω με τα bh6, ομως αυτο το προβλημα εξαφανιζετε σε μια abit

κατα τ`αλλα μου καθοντε στο ματι πιο καλα απο bh6 (λογο του οτι ειναι καινουρια, λογο της προκλησης .... δεν ξερω) παντως αποι bh6 μου πανε ποιο πανω

για πες μου λιγο τι εννοεις με τα 'δυστροπα timmings' γιατι τα εχω δει μονο σε 939 A64

προβληματα σταθεροτητας μπορει να οφειλονται οχι μονο στα Dimm αλλα και στο BIOS

Αρχική απάντηση από skelos

εχω φαει τον κοσμο για να βρω 1A4T αλλα δεν βρισκω που8ενα

ειναι πολυ καινουργια παραγωγη ...0506 week stepping και μετα

Link to comment
Share on other sites

250 βαριά 255 @ 2-2-2-Χ 1Τ dual chanel @ 3.3vdimm θέλω ρε παιδιά για 24/7 & με φανα 12αρα στις μνήμες να τις δροσίζει .

ζητάω πολλά ?? :cry:

Τι ποσοστο έχω να πιάσω την συχνότητα αυτή ? [αν είναι να μην κάνω τσάμπα το vdimm@3.3 απο psu .]

@Vagouridis 1A4T είναι 100% bh5 απο 7η 05 και μετά ?

Link to comment
Share on other sites

Alonso

Here they are:

TwinMOS DDR400 CL2,5 BH-5

Watch out for 1A4T (new production started Week7/05)

in product code.

These are brand new so don´t expect them to be alreay in masses everywhere ;)

Arrived in Germany last thursday and first couples of hundreds already sold out to distribution channels.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=53645

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

250 βαριά 255 @ 2-2-2-Χ 1Τ dual chanel @ 3.3vdimm θέλω ρε παιδιά για 24/7 & με φανα 12αρα στις μνήμες να τις δροσίζει .

ζητάω πολλά ?? :cry:

Τι ποσοστο έχω να πιάσω την συχνότητα αυτή ? [αν είναι να μην κάνω τσάμπα το vdimm@3.3 απο psu .]

Νομιζω πανω απο 50% αν θα πας σε speed premium μεγαλυτερες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.