Jump to content



Onda V972v2 δε μπορώ να κάνω τίποτα, ζητάει update


Wizard!

Recommended Posts

Έχω ένα Onda V972v2 που είχε καθαρή ROM Android v4.2.2

Τελευταία είχε αχρηστευθεί τελείως, αφού ήταν υπερβολικά αργό, κολλούσε συνέχεια, κρέμαγαν οι εφαρμογές, κλπ.

Καθάρισα την cache, χωρίς όμως να διορθώσει το πρόβλημα.

Οπότε αποφάσισα σήμερα να του κάνω ένα factory reset και να τα περάσω όλα από την αρχή.

Δε θέλει όμως...

Μετά το reset, στη home page υπάρχουν μόνο δύο εφαρμογές, camera & 4K player και το κουμπάκι που σε πάει στο app list.

Πατώντας αυτό, εμφανίζει στιγμιαία τις εφαρμογές και μετά βγάζει ένα popup, όπου μου ζητάει να κάνω update και δε μπορώ να πατήσω τίποτα άλλο.

IMG_0897.JPG

Πατάω για το update, και μετά μου δίνει δύο επιλογές, Online & Local storage.

IMG_0898.JPG

Το online δεν κάνει τίποτα. Το έχω πατήσει 293 φορές, και δεν ανταποκρίνεται. (ναι, έχω προσθέσει WiFi και είμαι συνδεδεμένος)

To Local storage, ανοίγει file browser και ψάχνει για κάποια αρχεία, δεν ξέρω όμως τι.

 

Προσπαθώ να κάνω αυτή τη διαδικασία, δε δουλεύει.

http://www.arctablet.com/blog/featured/phoenixsuit-flashing-tutorial-onda-v972-v812-allwinner-a31-tablets/

Δοκίμασα να βάλω ROMs στο local storage, τις βλέπει αλλά γράφει Verify failed.

Κάνω recovery boot και πάω να βάλω από εκεί, τα ίδια.

 

Τι σκ@τά κάνω τώρα;;;; 

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο πριν το δω απο το σπιτι η εκδοση που κατεβασες ειναι για το σωστο version? Πισω στο ταμλετ χαμηλα απο οτι θυμαμαι γραφει ενα κωδικο και αναλογα το τι γραφει εκει ξατεβαζεις και ρομ. Ισως να κατεβασες για αλλο version  κ γι αυτο να σου λεει verify failed. Τσεκαρε το

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο γραφει στο πισω μερος του ταμπλετ κατω κατω ενα κωδικο. Απο εκει θα δεις ποια version hardwaee ειναι για να κατεβασεις την αντιστοιχη ρομ. Υπαρχει v1v2v3v4 απο οσο θυμαμαι. Πρεπει να δεις ποιο εχεις να κατεβασεις το αντιστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Για ολα τα v2 ειναι οι versions που σου ειπα επανω. V972v2 ειναι το μοντέλο και οι versions επανω απο 1 εως 4 σε ποιο version ανηκει. Κλείνω για τωρα ομως επιβιβαστηκα :)

Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλά, κατάφερα κι έβαλα αυτό: cm-10.2-20131130-UNOFFICIAL-spark

Το αντέγραψα μέσα, μπήκα σε recovery, το εγκατέστησα, πέρασε το verify και φαίνεται να μπήκε.

Μπουτάρει κανονικά, αλλά μετά δεν ανταποκρίνεται η οθόνη και δε μπορώ να προχωρήσω στην εγκατάσταση.

Τώρα, επειδή δε μπορώ να πατήσω και το "Turn ON USB storage", δε βλέπω το δίσκο του να περάσω τίποτα... :wall:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο προσωπικά είχα κάνει update μέσω του PloenixSuitePacket και είχα ακολουθήσει αυτό εδώ το tutorial.

 

 

Κατέβασα το img για το δικό μου που ήταν το V972 Core4_v4.4_v2.img και με τη διαδικασία παραπάνω δεν ειχα κανένα θέμα

Εσυ σε τι φάση εισαι τώρα; Αλλαξε κάτι από χθες; 

 

EDITl: Απο αυτό εδώ το θέμα είχα κατεεβάσει επίσης ROM

http://www.arctablet.com/blog/forum/onda-v972/rom-onda-v972-v2-hardware-android-4-2-2-jelly-bean-root-custom-firmware-v3-3-1-2013-11-22/

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, karmen1983 said:

Εσυ σε τι φάση εισαι τώρα; Αλλαξε κάτι από χθες;

Άλλαξε ότι ξέχασα να σου πω χρόνια πολλά! :p

Δεύτερον, μπήκε η Cyanogen 10.2, αλλά δεν ανταποκρίνεται το touch, οπότε όταν το συνδέω για να αντιγράψω τη ROM και να κάνω πάλι restore, δε μπορώ να πατήσω το "Enable USB"

Τρίτον, προσπαθώ να του περάσω μέσω ADB αλλά για κάποιο λόγο, ενώ το βλέπει στο devices, οτιδήποτε και να κάνω, παίρνω error: closed

Δε βρήκα σαφή εξήγηση, κάποιοι λένε για πρόβλημα στον driver...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικο μου ακουγεται γοα το driver ειχα και εγω θεματακι στο δικο μου πισι και ειχα βρει ενα fix. Ρωρα βλεπω σειρα οποτε αυριο θα το ψαξω να σου πω. Αλλα λογικα με λιγο google θα πεσεις πανω του. Ασε που αν θυμαμαι καλα ελληνας εδινε τη λυση με το driver

 

Για τα χρονια πολλα δε πειραζει δεν ειναι εξαλλου και απο τις γνωστες γιορτες. Ευχαριστω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.