Jump to content



Δεν μπαίνει στο BIOS


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το εξής σύστημα: 

Gigabyte GA890FXA UD5 rev2.0

AMD Phenom II 955

R980 4gb

HyperX 1666 8gb DDR3

Kingston SH103S3 120GB SSD

WD 1TB

 

Το θέμα είναι οτι, όταν ανοίγω το pc και πατάω το delete για να μπεί στο BIOS, μου εμφανίζει μια μαύρη οθόνη με μια άσπρη γραμμή που αναβοσβήνει πάνω αριστερά της οθόνης (όπως την κοιτάμε). Στα windows bootaρει κανονικότατα, καθώς και οταν πατάω F8 μ δείχνει το menu για να επιλέξω απο που θα bootαρω. BIOS όμως γιοκ.

Απο όταν έβαλα την κάρτα γραφικών στο σύστημα πάνω, την εικόνα της Gigabyte που δείχνει όταν ανοίγει το pc μου την δείχνει με κοκκινα πρασινα μπλε κλπ κλπ pixel. Bέβαια αν πατούσα το DELETE το πετύχαινα και έμπαινε στο bios. Τώρα όμως όχι και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. 

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα δεν μπουτάρει στα win. Κάνεις restart και τότε μπαίνει κανονικά. Όταν αναβοσβήνει η παύλα αυτό σημαίνει ότι κάτι ψάχνει. Κάποιο προβληματικό hardware όπως gpu ή δίσκοι ή κάποιο καλώδιο δεν έχει κουμπώσει καλά ή είναι προβληματικό. ¨Οπως ειπώθηκε δοκίμασε άλλη κάρτα. 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τώρα μπαίνει.. Δεν ξέρω αν είδες το βίντεο, αλλα την 1η φορά που άνοιξα το πισι πατούσα το delete για να μπουτάρει στο bios και μ εμφάνισε την οθόνη αυτή με την παύλα.

Όταν έκανα ρεσταρτ φόρτωσε κανονικά τα windows. Όπως και κάθε φορά που ανοίγω το πισι. Το πρόβλημα είναι μόνο αν πω να μπώ στο bios

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Έβγαλα τις ραμ, και έβαλα κάτι παλιές που είχα HyperX 4gb.. 

Τώρα δούλεψε κανονικά... :amen:

Δεν ξέρω πόσες μέρες έφαγα ψάχνοντας το ίντερνετ γι αυτό το πράγμα...Δεν είχα σκεφτεί να βάλω το παλιό hardware επάνω -_-

Το θέμα είναι γιατί να μην φορτώνει το BIOS όταν έχω τα 8gb επάνω... 3-4 μήνες που τις έχω δεν είχα ποτέ θέμα στην λειτουργία του pc και φυσικά δεν χρειάστηκε να μπώ ποτέ στο bios για να το ανακαλύψω...Μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, και η μνήμες και η κάρτα είναι 4-5 μήνες πάνω στο PC. Πρώτα αγοράστικε η κάρτα, όπου και όταν την έβαλα μου έβγαζε αυτα τα pixel (οτι είναι τελοσπάντων) στην εκκίνηση. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω, απλα μπήκα μια στο bios είδα οτι όλα είναι κομπλέ και βγήκα. Μετά απο καμια βδομάδα πήρα και τις μνήμες, τις έβαλα πάνω (ΔΕΝ δοκίμασα να μπω bios), μπήκε στα windows κανονικά, 8γβ μου εμφάνιζε κανονικά και μέχρι εκεί.. Αυτούς τους 4-5 μήνες το πισι δουλεύει σχεδόν όλη μέρα, χωρίς κανενα bsoe, κανένα freezing και είναι όλα ρολόι. Πριν 3-4 μέρες πήγα να μπώ στο bios να δώ κάτι, και παρατήρησα οτι δεν έμπαινε.. Εκεί άρχισα να ψάχνομαι..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις ένα clear cmos και να βάλεις αυτές που δημιουργούσαν το πρόβλημα. Δες επίσης αν έχεις το τελευταίο BIOS και αν αυτό φυσικά έχει να κάνει με compatibility ram.

Link to comment
Share on other sites

Clear cmos έχω κάνει, και την μπαταρία έβγαλα (δεν ξέρω γιατί αλλα είπα να την βγάλω :D) αλλα και πάλι τίποτα. Είχα κάνει πριν απο κανα εξάμηνο και βάλε αναβάθμιση στο τελευταίο bios

 

14424201_10207614835868629_261695597_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αλλα δεν βρίσκω κάτι.. Λέει οτι δέχεται μέχρι 16γβ στα 1866.. Θα ψάξω κ άλλο μήπως βρώ κάτι.

Πάντως, έτσι για το γαμώτο έβαλα και τις 4 ραμ επάνω (12γβ σύνολο), και στα windows μπήκε, και στο bios μπήκε :hehe:

 

ΥΓ. Δεν ξέρω αν είναι 1 κ 2, αλλα έχει 2 άσπρα και 2 μπλέ. Τις χρησιμοποιώ στα 2 άσπρα

 

Έγινε επεξεργασία από theo_chts
Link to comment
Share on other sites

τις 1866 τις υποστηριζει μονο στο 3ο και 4ο slot.  Το λεει στο manual  της μητρικης σου.

στο 1ο και 2ο μεχρι 1666

πριν 6 λεπτά, το μέλος theo_chts έγραψε:

ΥΓ. Δεν ξέρω αν είναι 1 κ 2, αλλα έχει 2 άσπρα και 2 μπλέ. Τις χρησιμοποιώ στα 2 άσπρα

εκει τις ειχες και οταν δεν εμπαινε???  τα 2 λευκα ειναι το 3ο κ 4ο

Link to comment
Share on other sites

Εκει τις δούλευα απο τότε που τις αγόρασα.

Τώρα όμως, πριν τις αλλάξω και βάλω τις παλίες ραμ, τις έβαλα στα 2 μπλέ να το δοκιμάσω αλλα και πάλι τίποτα.

Τις έβγαλα, έβαλα τις παλιές και όλα καλά.

Πριν έβαλα και τις παλιές και τις καινούργιες πάνω (τις παλίες στα μπλέ και τις καινούργιες στα λευκά) και πάλι δουλεύει κανονικότατα..

Θα στείλω ένα μαιλ στην gigabyte μήπως μου πουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.