Jump to content



Δεν μπαίνει στο BIOS


Recommended Posts

Αυτή τη στιγμή έχω τις 2 παλιές (4gb) στις μπλε, και τις 2 καινούργιες (8gb) στα λευκά (Εκει που ήταν απο τότε που τις πήρα)

Μπαίνω bios. Ιnstalled Memory 12228MB στα 1333mh

Έγινε επεξεργασία από theo_chts
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σίγουρα υπάρχει θέμα compatibility.. Εχω στείλει ήδη μαιλ στην gigabyte και περιμένω.

Και πως θα γίνει αυτό @eliasmao, αφου μόνο με τις καινούργιες δεν μπουτάρει

 

ΥΓ. Οι καινούργιες είναι 1600, έγραψα μ....α στο 1ο ποστ (1666)

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μονο τις 2 νεες στα λευκα slot (κοιταξε να κουμποσουν καλα) και δοκιμασε να μπεις στο bios

Μόλις τώρα, το μέλος theo_chts έγραψε:

ΥΓ. Οι καινούργιες είναι 1600, έγραψα μ....α στο 1ο ποστ (1666)

 

sorry δεν το προσεξα ... νομιζα 1866...

Λογικα οπως ειπατε εχει θεμα compatibility....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Οι καινούργιες, ήταν ήδη στα λευκά από πριν που ήταν και οι 4 μαζί και έβλεπε 12gb στο bios.

Έβγαλα τις παλιές και έμειναν οι καινούργιες στα λευκά.

Στο bios δεν έμπαινε, πάλι το ίδιο πράγμα.

Μπήκα στα windows κατέβασα το cpu-z και έβγαλα αυτό το screenshot.

 

 

Untitled.png

Έγινε επεξεργασία από theo_chts
Link to comment
Share on other sites

Μάααλιστα... Απο την στιγμή που εμένα είναι HX318C10FBK2/8 δεν υποστηρίζεται..

Τέλοσπάντων.  Θα δώ αν, έχοντας και τις 4 πάνω έχω θέμα στην λειτουργία. Αν ΄όχι, τότε θα αφήσω πάνω και τα 12γβ, γιατί απ ότι κατάλαβα, και οι 8αρες όταν είναι επανω, υπολειτουργούν.  Απ ότι διάβασα, αν πολλ/σεις το CT με το DRAMM Freq σ βγάζει την ταχύτητα. Εμένα είναι 1χ669=669mhz.

Link to comment
Share on other sites

Χαχά αυτό έκανα μόλις τώρα!! 2x669= 1388mhz

Untitled.png

 

 

 

YΓ: Οοοοπα, παρατήρησα κάτι... Οι HX318 είναι 1866mhz (λογικό)... Εγω πως νόμιζα ότι φορούσα τις 1600 τόσο καιρό, και δεν έχω και την απόδειξη να τσεκάρω.. Αν και το κουτί γράφει για HX318. Άρα αυτό το κιτακι ένω έπρεπε να τρέχει με 1866 (που υποστηρίζει το μπλέ στην μητρική μου αν θυμαμαι καλά όπως είπε ένα παιδί εδώ μέσα), τρέχει με 669mhz

Έγινε επεξεργασία από theo_chts
Link to comment
Share on other sites

παρε τηλ στο μαγαζι που τις πηρες και πες τους τι εχει γινει.. μπας και στις αλλαξουνε με καποιες συμβατες...

Δες και τι θα σου πουν απο gigabyte..

πριν 7 λεπτά, το μέλος theo_chts έγραψε:

Χαχά αυτό έκανα μόλις τώρα!! 2x669= 1388mhz

Untitled.png

λογικα μετραει μονο τις παλιες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα γράφει 12GB... Δεν ξέρω, θα το αφήσω όπως είναι προς το παρών με τα 12gb, και θα περιμένω μήνυμα από την gigabyte μήπως μου πουν και αυτοί τίποτα και το συμαζέψω λιγάκι...Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως το μέγεθος, μια και στη χρήση, facebook,skype,games κλπ, είτε 1800 είτε 1600 δεν πρόκειται να δώ και τίποτα...Εγώ είδα πως βλέπει το σύστημα τα 8γβ που αγόρασα και λέω κομπλέ εντάξει είμαστε, δεν έκατσα να ασχοληθώ παραπάνω (όπως έκανα με την κάρτα γραφικών πχ, που την στρεσσαρα κλπ και της είχα πιεί το αίμα να πω ότι είμαστε καλα :hehe:)

Μάλλον είναι αυτό που λένε στην περίπτωση μου.. Ο νεος είναι ωραίος, αλλα ο παλιός είναι αλλιώς :D

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2016 at 11:04 ΜΜ, το μέλος theo_chts έγραψε:

Αν και το κουτί γράφει για HX318. Άρα αυτό το κιτακι ένω έπρεπε να τρέχει με 1866 (που υποστηρίζει το μπλέ στην μητρική μου αν θυμαμαι καλά όπως είπε ένα παιδί εδώ μέσα), τρέχει με 669mhz

Μην τρελένεσαι φίλε μου. Τα 669Μhz που βλέπεις είναι τα 1333Μhz που λέμε για τις μνήμες (μιλάμε για DDR οπότε 669x2=1338 ~1333Mhz). Όποιες μνήμες και να βάλεις χωρίς να τις αλλάξεις ρύθμιση από BIOS, θα μπούνε στα 1333Mhz γιατί αυτή είναι η κανονική  (default) συχνότητα του Phenom II 955 (μην ξεχνάς ο memory controller είναι μέσα στον επεξεργαστή πλέον).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.