Jump to content



Service Sony Arvato Πρόβλημαα


w95chris

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους.Έχω στη κατοχή μου το Xperia Z5 το έστειλα στην Αρβάτο μέσω ενός συνεργάτη τους στο Ηράκλειο Κρήτης (εκεί μένω) λένε εκτός εγγύησης 287€ αλλαγή πλακέτας.
Ας το πάρουμε από την αρχή...Μου έβγαλε θέμα αποδύνδεσης Wi-Fi όταν είχα κλειστή την οθόνη και κολλήματα και το πάω στο σέρβις της Σονυ στο Ηράκλειο Κρήτης (κ να σημειώσω είχε ραργίσει το πίσω γυαλί) το βλέπουν και μετά από 2 μέρες έτοιμο αλλά έκαναν μόνο επαναφορά εργοστασιακών γιατί δε το ανοίγουν λέει αυτοί επειδή είναι αδιάβροχο.Μετά από 2 μέρες ξανά τα ίδια και το πάω.Λοιπόν μου λέει το στέλνω στην Αθήνα αλλά για τη ρωγμή δε ξέρω μπορεί να στο βγάλουν εκτός μου είπε ο τύπος εκεί του λέω οκ στείλε κ βλέπουμε.Με παίρνουν σήμερα τηλ (με απόκρυψη) κ λένε εκτός είναι λόγω της ρωγμής (αλλά στο μαιλ που μου έστειλαν λένε σπάσιμο κ στο τηλ το ίδιο.Δηλ μου λέει λόγω του σπασίματος λέω ρωγμή είναι λέει όπως θέλετε πείτε το) και μου ζητάνε αυτό το ποσό (286,89 συγκεκριμένα) τώρα εγώ τι να κάνω;Ρώτησα για φωτογραφίες μου λέει αν το γυρίσω ανεπισκεύαστο τότε να πάω από εκεί που το έστειλα για να πάρω φωτογραφίες.;Δε πρέπει να αποδείξει το σέρβις ότι ας πούμε λόγω του χτυπήματος προκλήθηκε το α ,το β ,το γ θέμα και το κόστος είναι το Χ;Τι μπορώ να κάνω έχω ελπίδες;

Link to comment
Share on other sites

Λογικο  μου ακουγεται. Εφοσον ειναι εκτος εγγυησης (για τον οποιοδηποτε λογο), οτι και να βγαλει μετα ειναι παλι εκτος.

 

 

ΥΓ 
Μην με παρεξηγησεις. Προσπαθω παντα να βλεπω τα παντα αντικειμενικα σαν τριτος. Μακαρι να βρεις τα δικια σου !

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι Apple. Αν ήταν Apple, θα είχες εδώ μέσα 200 μηνύματα να βρίζουν την εταιρία που δε στο καλύπτει και στο βγάζει εκτός εγγύησης.

Οι υπόλοιπες, είναι λογικό να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει δεν είναι Apple;Όποια εταιρία και να είναι.Αλλά εντάξει έχει το σπάσιμο αυτό (όπως το είπαν αυτοί) οκ εγώ το έκανα εκεί να είμαι ξεκάθαρος αλλά η εταιρία δε πρέπει να αποδείξει ότι επειδή ξέρω γω σου έπεσε και έγινε αυτό προκλήθηκε αυτή η βλάβη;Και δηλαδή αυτό που γίνεται τώρα είναι το εξής:
(1)Θα πληρώσω το ποσό αυτό για να το φτιάξουν (ναι γιατί να μην αγοράσω άλλο αν είναι να δώσω τόσο χρήμα;)
ή
(2)θα πληρώσω ένα δεκάρικο (ή όσο είναι) για τον έλεγχο και ουσιαστικά θα έχω ένα κινητό εκτός εγγύησης και αν θέλω να το φτιάξω να το πάω σε κάποιον τρίτο;
Μάλιστα...πολύ ωραία την επόμενη φορά θα του βάλω αλυσίδα να το δέσω στο λαιμό μου μη πέσει και πάθει τίποτα
Επίσης das το ξέρω ότι είναι η εταιρία που με το που ακούει ο κόσμος τον πιάνουν τα νεύρα  του και του ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι ειδικά όσοι έχουν προηγούμενα με αυτήν

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο insomnia υπάρχει θέμα με 42 σελίδες που την βρίζουν όλοι! Συνήθως λέει ότι έχει μπει υγρασία στο κινητό και το βγάζει εκτός εγγύησης. Τι να πω ...καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι τη βρίζουν από παντού μα το έψαξα πριν το στείλω λεω ας το κάνω κ ο Θεός βοηθός να που μου έτυχε κ εμένα.Σίγουρα υπάρχουν κ περιπτώσεις πουτα φτιάχνουν (αλίμονο να τα χαλούσαν όλα κάτι θα πρέπει να φτιάξουν) αλλά τι να κάνω τώρα εγώ;Με λίγα λόγια έχω μείνει χωρίς κινητό κ με τα λεφτά μου πεταμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μια εταιρεία μονο ήταν η βασίλισσα της λαμογιας,μεγαλύτερη ακομα και απο τη λεγαμενη εδω.
Τόσο πολυ, που τα επι δεκαετία και, παράπονα του κόσμου στη μαμά εταιρεία ,την έκλεισαν .
Η πολυαγαπημένη alpha copy (nokia).
Πραγματικά υπήρχε κόσμος (κι εγώ ) που τη μισούσε με πάθος .
Αν ήταν κανείς o.g. myphoneακιας ξέρει




*Κατά τα αλλα chris, στο λέω γιατί έχω βρεθεί και στα δυο στρατόπεδα ,αν το τηλεφωνο εχει σπασιματακι, σημαίνει οτι εχει φάει τουμπιτσα .
Παρα πολλές φορες η τουμπιτσα προκαλεί μελλοντικά προβλήματα και το ραγισματακι την εύκολη εισχώρησή υγρασίας .
Δε λέω οτι έτσι ειναι η περίπτωση σου, αλλα ένα ραγισματακι συνήθως ειναι απευθείας λόγος για ακύρωσή εγγύησης για πολλούς (κανονικούς ,χωρίς εισαγωγικά ) τεχνικούς .

Εύχομαι να βρεις ακρη
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το θέμα παρουσιάστηκε πριν τη ρωγμή απλά δε το έστειλα τότε αλλά φυσικά ξέρω καμία σημασία δε παίζει αυτό.Και εγώ εύχομαι να βγάλω άκρη γιατί αλλιώς ουσιαστικά πέταξα όσα λεφτά έδωσα

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεχωρίζουμε λίγο τα πράγματα. Ρωγμή από πτώση δικαιολογεί την εταιρεία να θέσει τη συσκευή εκτός εγγύησης. Όχι μόνο για το ενδεχόμενο εισχώρησης υγρασίας. Αν είχες τρόπο να αποδείξεις ότι το πρόβλημα προϋπήρξε της ρωγμής, ίσως κάτι μπορούσες να κάνεις.

 

Από εκεί και πέρα, θα υποστήριζα ότι εφόσον δεν πραγματοποίησαν κανέναν έλεγχο στη συσκευή, δεν τους οφείλεις τίποτα. Όμως, αν το πρόβλημα είναι στο SoC και δεν είναι πχ θέμα λογισμικού, πώς να στο επισκευάσει κάποιος τρίτος, εκτός αλλάζοντας την πλακέτα; Όπου και να πας, αυτό δεν είναι κάτι που θα σου έρθει φτηνά...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μπορώ να αποδείξω κάτι τέτοιο γιατί μια μέρα απλά το πρόσεξα άρα δε νομίζω να ήξερα ότι θα ράγιζε και να κρατούσα ημερολόγιο προβλημάτων ή κάτι παρόμοιο...Νομίζω πάντως ότι πραγματοποίησαν έλεγχο γιατί κάτι τέτοιο είπαν αλλά τέλος πάντων παραδέχομαι ότι φταίω εγώ σε αυτό και όχι η εταιρία απλά θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.Φωτογραφίες του κινητού μου είπαν ότι υπάρχουν στο σέρβις μπορώ εγώ να τις ζητήσω ηλεκτρονικά να τις στείλουν ή δε γίνεται κάτι τέτοιο;
Ο Λόγος που ρωτάω είναι για το σπάσιμο που ανάφεραν γιατί υποψιάζομαι ότι όντως είναι σπάσιμο δηλαδή κάτι του έκαναν και το έσπασαν αλλά μπορεί να κάνω κ λάθος.Σε καμία πάντως περίπτωση δε κατηγορώ την εταιρία για τίποτα υποθέσεις κάνω όταν λάβω τις φωτογραφίες θα πω με σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.