Jump to content



Κάρτα ήχου καλύτερη απο realtek onboard


fonzi

Recommended Posts

Εχω realtek onboard σε dfi ultra-d και παρουσιάζει πρόβλημα με θόρυβο που κάνει όταν γινεται συγκεκριμένη δραστηριότητα πχ άνοιγμα κάποιων παραθύρων, άνοιγμα σελίδων στο ιντερνετ κλπ.

Είδα ότι είναι πρόβλημα του realtek onboard και του ac97 σε διάφορα forum.

Ηχεία logitech 5.1

Μπορείτε να προτείνετε μια καλούτσικη κάρτα ήχου προς αντικατάσταση της onboard;

creative μάλλον.

Οχι ακριβή αλλά θα προτιμούσα να έχει remote control.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι ο Chroma σου απάντησε ότι και να πάρεις θα είναι καλύτερο απο την onboard σε Αc97

Υπάρχει και λίγο καλύτερη απο αυτη που λες 82 Audigy 2 nx εξωτερική με remote

PER.540157.jpg

Εγω πάντως θα έπαιρνα μια κανονική εσωτερική audigy 2 zs στα ίδια χρήματα που είναι σαφώς καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα τρελαθώ!

Ανάβει τώρα ο αποροφητήρας στην κουζίνα και τα ηχεία κάνουν στιγμιαία ένα "παφ".

Παρότι είναι χαμηλά η έντασή τους.

Σβήνει ο αποροφητήρας "παφ" πάλι...

Χτυπάει το κουδούνι (καλά το καταλάβατε :)) "παφ" και πάλι!

Και σε σίγαση τώρα τα ίδια!

Τι παρεμβολές είναι; Τα έχω παίξει...

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπας και τα έχεις κοντά σε καμμιά γραμμή της ΔΕΗ και επηρεάζονται από το πεδίο?

Γιατί ο απορροφητήρας τραβάει αρκετό ρεύμα κατά την εκκίνηση... (αλλα τοκουδούνι νόμιζα πως όχι!!!)

Link to comment
Share on other sites

Και τι σε πειράζει ρε; Έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να μην ακούσεις το κουδούνι! :p

Αρχική απάντηση από blkik

Θφηνή και με remote λίγο δύσκολο

για δες αυτήν στα 180 με Φ.Π.Α

5005.jpg

Αν είναι να πάει σε τέτοια κατηγορία θα πρότεινα Terratec με τα χίλια... Αν και πιστεύω μια χαρά κάνει τη δουλειά του και με χαμηλότερες. Ψάξε να βρείς καμιά Audigy Platinum. Πιστεύω θα βρείς σε καλλή τιμή άμα βρείς...

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά το κάνει και όταν χτυπάει το κουδούνι στο αποκάτω διαμέρισμα!!! :)

Ο προηγούμενος υπολογιστής μου στην ίδια θέση δεν το έκανε...

Τελικά δηλαδή ο θόρυβος παρουσιάζεται όταν συμβαίνουν κάποιες δραστηριότητες στην μητρική (πχ όταν ανοίγω κάποιο παράθυρο, όταν σερφάρω κλπ) αλλά και όταν εξωτερικές πηγές (πχ αποροφητήρας) ανοίγουν ή κλείνουν.

----------------------------------------------------------------------------------------

Νεότερα:

To κάνουν και μόνα τους. Χωρίς υπολογιστή. Οταν απλά μπούνε στην πρίζα και ανοιγοκλείσει κάποιο φως.

Αρα είναι τα ηχεία

Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία είναι που σου δημιουργούνε το πρόβλημα

και ευθύνεται το τροφοδοτικο τους

μπορείς να το διορθώσεις προσθέτοντας ή αλλάζοντας τους πυκνωτές εξομάλυνσης στο τροφοδοτικό των ηχείων.

πρέπει να έχει τουλάχιστον 1000μf

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.