Jump to content



Recommended Posts

Λοιπον ποστάρω πρόβλημα που έχω εδώ και καιρό.. δεν είναι τόσο πρόβλημα, όσο αυτά τα σπασαρ..που σε κουράζουν καμιά φορά. 

Αγόρασα laptop από amazon uk σε προσφορά και μέχρι τώρα, όλα καλά. Έχει όμως ένα μονάχα θεματάκι. Από την πρώτη στιγμή, μου έκανε ένα θέμα το οποίο δεν κατάλαβα γιατί.

Οι γλώσσες του, όπως το setαρα, ήταν ελληνικά κι αγγλικά ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ. Εκεί που γράφω λοιπόν κι ενώ έχω ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΓΛΩΣΣΕΣ στη μπάρα των γλωσσών.. παρατηρώ πότε πότε ότι μένω σε γλώσσα αγγλικά, ενώ κάνω alt-shift. Βλέπω λοιπόν ότι τότε, έχει προστεθεί μια έξτρα γλώσσα, αυτή των ΒΡΕΤΑΝΙΚΩΝ αγγλικών.

 

ksqL6D6.png

Γενικώς δεν θα με ενοχλούσε ιδιαίτερα, αν δεν είναι λίιιιιιιιιιιιιγο διαφορετικό layout στο πληκτρολόγιο.. ειδικά όταν βγαίνουν αλλιώς το @ και η απόστροφος ή το αυτάκι στις λέξεις '... 

Το έψαξα όσο δεν πάει, απάντηση δεν βρήκα. Δεν μπορώ να αναπαράγω το λάθος, συμβαίνει τυχαία. Αν κάνω restart, επανέρχομαι στις 2 γλώσσες (αμερικάνικα και ελληνικά) και μετά από κάποιες ώρες, μέρες, μήνες, ξανά μετά από μερικά alt-shift κάνω πάλι cycle ανάμεσα σε ελληνικά και δύο αγγλικά. Κοινώς όταν γράφω ένα κείμενο όπως τώρα, μου πρήζει τα συκώτια να κάνω διπλό alt-shift για αλλαγή γλώσσας ή να το ξεχνάω και να γράφω με αγγλικά το ελληνικό κείμενο και θα πρέπει να σβήνω...      

Στο screenshot, φαίνονται τα settings μου, ενώ το έχω πάθει... επίσης θα δείτε, έβαλα και τοποθεσία Ελβετία, μπας κι έφταιγε αυτό σε κάτι ή είχε δει το laptop ότι έμενα Αγγλία και έτρωγε σκάλωμα. 

d891dbb7e34d4a00875a26539ea7fc4b.jpeg

Τέλος, επειδή μπορεί να επηρέαζε, έβγαλα κι από τις ρυθμίσεις του Office/Word τα πολλαπλά αγγλικά κι αντί για έτσι (screenshot), το'χω πάλι σε 2 γλώσσες. 

0Ifeww3.png 324b2888f4634fa4bb34c14c24a5c836.jpeg

 

Ιδέες; Το λάπτοπ σύντομα θα φάει reset γιατί θα γίνει δώρο σε συγγενή, οπότε δε με νοιάζει.. αλλά γενικώς, ότι updates κι αν έχουν περαστεί, δεν το διορθώνουν σαν πρόβλημα. 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Η λογική λεει οτι το reset θα το διορθωσει. Αλλα να ψαχνουμε λογικη στα υπερ κουφα προβληματα των δεκαριων , μαλλον σαν να ψαχνουμε ψυλλους στα αχυρα ειναι :p 

 

Δε κανεις ενα νεο user account ? :hehe: 

 

* Το system locale το εχεις και αυτο switzerland ετσι; Screenshot_1.jpg 

Ή το εχεις Greece ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

c708924ae4534e809c212cf151bb06e9.jpegf991523ecb3445c5ac224ecc88f17d9b.jpeg4f8dcd64c76844f48442b3678da203f8.jpeg

 

όλα αμερικάνικα.. μόνο την τοποθεσία έβαλα τώρα (εδώ κ μέρες) ελβετία, μπας και... αλλά τίποτα.. 

Να, ας πούμε τώρα έχω κάνει restart και παίζει οκ.

03a7e96e50a940439d27b545938be731.jpeg

θα προσπαθήσω με νέο χρήστη ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σιγουρα με καποιο τροπο μπερδευεται. Εγω που τα'χω ολα ελληνικα, δεν το'χω δει ποτε αυτο το προβλημα. Βεβαια δεν εχει και λογικη να "μπερδευεται" . Γερασαν τα windows και μαλλον "ξεχνανε" :hehe: 

 

Αυτο με το νεο χρηστη, θα γινει της μοδας στα 10ρια , να μου το θυμηθεις :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μενου "region" απο το control panel , ειναι ετσι;

 

Screenshot_2.jpgScreenshot_3.jpgScreenshot_4.jpg

 

Location + System Locale τα'χω παντα ιδια.  Δε ξερω αν παιζει κανενα ρολο! 

Μου φαινεται οτι ισως να πρεπει να απενεργοποιησεις αυτο:

 

Screenshot_5.jpg

 

Υποθετωντας πως "βλεπει" οτι εισαι Ελβετια , και addαρει και αλλη μια common γλωσσα (τα Αγγλικα Αγγλιας). 

Κουλη σα σκεψη... Ξερω γω ομως; Τι αλλο μενει;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα τα'χω βάλει παραπάνω..

Στο τελευταίο τα'χω έτσι:

2d08eadd9f98409799d493f4ff5fd278.png

 

Την ελβετία την έβαλα τώρα, το'χα και με την αγγλία. Βέβαια, είναι κουλό να βάλει αγγλικά λόγω Ελβετίας, γιατί εδώ μιλάμε Γαλλικά/Γερμανικά/Ιταλικά... τέσπα.. 

θα δοκιμάσω και με ελλάδα

 

Link to comment
Share on other sites

Το πανω-πανω το'χω "use language list" (default δλδ). Το κατω το εχω αποεπιλεγμενο. Δε ξερω αν παιζουν ρολο αυτά. Μου φαινεται κουφό ετσι κ αλλιως να σου βαζει εξτρα γλωσσα, για οποιονδηποτε λογο! 

Δοκιμασε και τα παραπανω , μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.