Jump to content



Αναβάθμιση από R9 390 σε κάτι άλλο


Recommended Posts

Καλησπέρα 
Έχω την r9 390 της asus strix ,ένας γνωστός θα την πάρει ,στα 300€ και οπότε σκέφτομαι για καινούργια κάρτα γιατί δεν μπορώ να παίζω τίποτα με την Onboard .

Δεν ξέρω τι παίζει τώρα με τις καινούργιες κάρτες αλλά χοντρικά με 300 το πολύ 380 € μπορώ να πάρω κάτι ποιο δυνατό από την R9 ?

Και γενικά αξίζει να την δώσω σε αυτήν την τιμή την R9 ?
Παίζω σε ανάλυση 2560*1080 και cpu 3570K σε z77. To ποιο βαρύ παιχνίδι που έχω αυτόν τον καιρό είναι το GTA V . Και γενικά δεν είμαι άτομο που θα κάνω σύντομα αναβάθμιση για αυτό σκέφτομαι να δώσω τόσα. Αλλά και από παιχνίδια δεν είναι κάτι στα σχέδια.
Τι θα προτείνατε μιας και κοντεύει και το black friday ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος chris2 έγραψε:

Καλησπέρα 
Έχω την r9 390 της asus strix ,ένας γνωστός θα την πάρει ,στα 300€ και οπότε σκέφτομαι για καινούργια κάρτα γιατί δεν μπορώ να παίζω τίποτα με την Onboard .

Δεν ξέρω τι παίζει τώρα με τις καινούργιες κάρτες αλλά χοντρικά με 300 το πολύ 380 € μπορώ να πάρω κάτι ποιο δυνατό από την R9 ?

Και γενικά αξίζει να την δώσω σε αυτήν την τιμή την R9 ?
Παίζω σε ανάλυση 2560*1080 και cpu 3570K σε z77. To ποιο βαρύ παιχνίδι που έχω αυτόν τον καιρό είναι το GTA V . Και γενικά δεν είμαι άτομο που θα κάνω σύντομα αναβάθμιση για αυτό σκέφτομαι να δώσω τόσα. Αλλά και από παιχνίδια δεν είναι κάτι στα σχέδια.
Τι θα προτείνατε μιας και κοντεύει και το black friday ?

 

Ευχαριστώ

Κάτι που αξίζει μετά την 390 είναι η 1070. Έκανα και εγώ την ίδια μετάβαση και ναι, υπάρχουν διαφορές και η 1070 είναι σαφώς πιο ήσυχη και κρύα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Mitsos_The_Great έγραψε:

Κάτι που αξίζει μετά την 390 είναι η 1070. Έκανα και εγώ την ίδια μετάβαση και ναι, υπάρχουν διαφορές και η 1070 είναι σαφώς πιο ήσυχη και κρύα.

Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά μιλάμε και για 500€ κάρτα ,που είναι πολλά λεφτά σήμερα .Δεν σκέφτομαι για να πάω σε κάτι τόσα ψηλά .

Με αυτά τα χρήματα οι λύσεις είναι η 1060 και amd η rx 480 ,αν δεν κάνω λάθος,άλλα δεν ξέρω άμα θα έχουν διαφορά με την τωρινή.

Η επόμενη νομίζω είναι η 1070 αλλά ξεφεύγει ,άλλα και δεν νομίζω να αξιοποιηθεί από το PC μου και την οθόνη μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα καν να πας σε τέτοια αναβάθμιση τότε. Ειδικά περιμένοντας να δεις καλές τιμές στο black friday. Αν θεωρείς ότι η 1070 δεν αξίζει, ειδικά για ό,τι παίζεις αυτό το καιρό, κάνε υπομονή να βγει το vega τέλος του χρόνου με αρχές του επόμενου... 

τότε με τον ανταγωνισμό, θα πέσουν κι οι τιμές.. 

Link to comment
Share on other sites

Οι 1060 και 480 δεν είναι κάρτες για αυτήν την ανάλυση, και ειδικά σε βάθος χρόνου.

Οπότε για τώρα είσαι 1070 ή τίποτα. Αν δεν την αντέχει η τσέπη, μείνε με την 390.

 

Πάντως όταν με το καλό βγει το vega (που ημερομηνία ακόμα δεν υπάρχει), μην περιμένεις θαύματα με τις τιμές.

Η επιθετική τιμολόγηση από πλευράς amd ανήκει στο παρελθόν. Οπότε πάλι πάνω κάτω από 450€ και πάνω θα πρέπει να δώσεις, είτε την gtx 1070 πάρεις ή την αντίστοιχη amd.

Όμως η αξία της κάρτας σου θα έχει πάρει τον κατήφορο, και πολύ αμφιβάλλω ότι θα μπορείς να τη δώσεις 300€.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ην ίδια κάρτα και την βλέπω να ζωρίζεται στην οθόνη της υπογραφής μου, ιδίως στο The Division.

 

Κάνω οικονομίες για Vega. Πιστεύω μέσα στον Γενάρη θα ακούσουμε πολλά.

 

Ελπίζω στο ότι μία Vega των 450 ευρώ να κοντράρει την 1080 GTX

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.