Jump to content



Orange Pi Zero + Pi-Hole


unseen

Recommended Posts

Παρελαβα προχθες το νεο Orange Pi Zero και λογω αυτου του ποστ που μου κινησε την περιεργεια ειπα να το δοκιμασω. Λοιπον εχω να αναφερω οτι παιζει μια χαρα και κανει οτι ακριβως λεει. Το Orange  που πηρα ειναι με τα 256Mb ram αλλα τη δουλεια του ad-block server την κανει αξιοπρεπως.

 

Λειτουργικο εγκατασταθηκε το armbian απο εδω: https://www.armbian.com/

 

Αγοραστηκε απο εδω: https://www.aliexpress.com/item/New-Orange-Pi-Zero-H2-Quad-Core-Open-source-256MB-development-board-beyond-Raspberry-Pi/32760774493.html 

 

Δειτε φωτο

 

DSC_2443.jpg

DSC_2444.jpg

DSC_2445.jpg

DSC_2446.jpg

DSC_2447.jpg

DSC_2448.jpg

 

DSC_2450.jpg

DSC_2451.jpg

DSC_2452.jpg

DSC_2453.jpg

 

DSC_2455.jpg

Αν κανετε το ιδιο βαλτε please το lab μας στο whitelist :)

Pihole.PNG

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο και σία...από όλα αυτά τα orange PIs που υπάρχουν δεξιά κ αριστερά, (one pc+, pc 2 plus κλπ )ποιο είναι το πιο κατάλληλο για media player, out of the box?

Δεν θέλω πολλά. Ότι ταινία βλέπουμε στην TV, είτε wireless, είτε με flash usb  "έρχεται" στο laptop που συνδέω σε αυτήν (είναι παλιά-δεν έχει usb).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Snips said:

Χρήστο και σία...από όλα αυτά τα orange PIs που υπάρχουν δεξιά κ αριστερά, (one pc+, pc 2 plus κλπ )ποιο είναι το πιο κατάλληλο για media player, out of the box?

Δεν θέλω πολλά. Ότι ταινία βλέπουμε στην TV, είτε wireless, είτε με flash usb  "έρχεται" στο laptop που συνδέω σε αυτήν (είναι παλιά-δεν έχει usb).

 

Κοιτα, τα νεοτερα μοντελα ολων αυτων των microcomputer που κυκλοφορουν εχουν ικανοποιητικες αποδοσεις. Στο συγκεκριμενο θεμα ομως δεν εχω ιδεα γιατι δε βλεπουμε σειρες/ταινιες οποτε δεν χρειαστηκε να το ψαξω. Ανοιξε ενα θεμα να μας πουμε αυτοι που εχουν ασχοληθει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Πανεύκολη εγκατάσταση.

το armbian δε θέλει απολύτως τίποτα, απλά βάζεις την κάρτα στο pi και περιμένεις να κάνει boot, μετά αλλάζεις το default password (που είναι, προφανώς για λόγους ευκολίας, 1234) και είσαι έτοιμος.

 

Έκανα και τα updates, και μετά εκτέλεσα την εντολή

 

curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash

και ξεκίνησε η εγκατάσταση του pi-hole. Πέρα από το σημείο που ορίζεις την ip του pi hole, που με πέταξε από την εγκατάσταση με το σφάλμα "RTNETLINK answers: File exists", και απλά ξανάρχισα την εγκατάσταση και τη δεύτερη φορά την ολοκλήρωσα κανονικά, δεν είχε καμία δυσκολία.

 

άλλαξα και τον dns server στο mikrotik rb750g μου και τέλος:

 

UoB6ZHy.png

 

Να'σαι καλά Χρήστο, μας έσωσες από τα διάφορα ad-block plugins, που τσακίζουν τη μνήμη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. @unseen ή όποιος άλλος χρησιμοποιεί pi hole, μπορεί να δει δυο πράγματα:

 

α. Το star.gr ανοίγει κανονικά; Όχι μόνο η πρώτη, αλλά δοκιμή και με 1-2 ειδήσεις. Πετάει αυτό:

OI92EaH.png (απλά αντί για 192,168,88,152 λέει www.star.gr αλλά τώρα δεν μπορούσα να το αναπαράγω)

β. το enikos.gr στο κάτω μέρος εμφανίζει κανονικά το footer; (Μια κόκκινη μπάρα έχει -κανονικά- και από πάνω μια γκρι μπάρα με αριθμούς σελίδων)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

 

Όσο αφορά τη τροφοδοσία του Pi ZERO ,τι τροφοδοτικό χρησιμοποιείς φίλε μου ? Με ενα 5V/1.800A (απο Blackberry Playbook)  θαρρώ δε θα εχω θέμα για μοναδική χρήση Ad-block (thelab.gr εξαιρουμένου βεβαίως ;)) ,σωστά ?

Με 5V/1.000A είναι το ελάχιστο προτεινόμενο ίσως ?

Έγινε επεξεργασία από LABROS
Link to comment
Share on other sites

To pihole, δεν λειτουργεί όπως ένα τυπικό browser plugin, στο οποίο μπορείς να ορίσεις σε ποια site να σου εμφανίζει διαφημίσεις. Αν βάλεις στο whitelist του το thelab.gr δεν αλλάζει τίποτα γιατί ήταν allowed έτσι και αλλιώς. 

Για να σου εμφανίζει λοιπόν διαφημίσεις στο lab θα πρέπει να βρεις από ποια domain σερβίρει διαφημίσεις το forum και να τα περάσεις στο whitelist. Φυσικά το αρνητικό της υπόθεσης είναι ότι θα έχεις διαφημίσεις από τα συγκεκριμένα domain και οπουδήποτε αλλού τα χρησιμοποιούν στο internet.

 

Αν έχει κάποιος λίστα με τα ad domain που χρησιμοποιεί το forum, ας τα ποστάρει εδώ, γιατί εγώ με τα default settings βλέπω διαφημίσεις σπάνια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα δεν ξέρω πολλά από το συγκεκριμένο αντικείμενο αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για να καταλάβω τι γίνεται και άμα καλύπτει την περίπτωση μου.

 

 

Εγώ τώρα έχω 1 ρουτερ που έχει dhcp και 2 wifi access points χωρίς dhcp. Επίσης στο ρουτερ έχω ενεργοποιήσει no ip dns για να έχω πρόσβαση σε κάποια πράγματα έξω από το δίκτυο. Στο δίκτυο υπάρχουν κινητά,pc και tv box και smart tv. 

 

Με αυτό το Project με το orange pi μπορώ να έχω σε όλες τις συσκευές ad block χωρίς έξτρα πράγματα ξεχωριστά σε κάθε μια από αυτές; Ας πούμε στα κινητά,smart tv, tv box και πισί να μπορώ να δω youtube χωρίς διαφημίσεις; Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Στο youtube δεν μπορεί να τις κόψει τελείως τις διαφημίσεις, γιατί μάλλον σερβίρουν ads και content από τα ίδια domain. Για περισσότερα δες εδώ.

 

Γενικά τις διαφημίσεις που μπορεί να κόψει, θα το κάνει σε οποιαδήποτε συσκευή, αρκεί να δέχεται(η συσκευή) σαν μοναδικό dns server, αυτόν του pihole. Μπορείς να βάλεις από το dhcp του router να δίνει για dns το pihole local ip.

 

Το no ip dns που αναφέρεις δεν γνωρίζω αν επηρεάζει κάπου γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου, αλλά γενικά καλό είναι όσον αφορά τη συσκευή που θα τρέχει το pihole, να μην την έχεις προσβάσιμη έξω από το τοπικό σου δίκτυο, εκτός και αν κάνεις κάτι με vpn.

Έγινε επεξεργασία από MasterCommander
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.