Jump to content



Μητρική socket 478 για Mini PC


Ilias83

Recommended Posts

Μέσα στην ντουλάπα μου έχω ένα και κάτι υπολογιστές (ακόμα και οθόνη υπάρχει), αλλά δεν έχω πουθενά μητρική πλακέτα...

Μιας και ένας υπολογιστής στο σπίτι είναι λίγος αν τον χρειάζονται 2 άτομα, είπα με τα ανταλακτικά που έχω να φτιάξω ένα μηχάνημα για το γραφείο της αδερφής μου...

Το ζήτημα είναι οτι στο γραφείο της δεν υπάρχει πολύς χώρος (δυστυχώς θα μου πάρει την TFT)

και έτσι σκέφτηκα οτι ένα Mini PC θα είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή της καθώς θα μπορέσει να το βολέψει κάπου (το μεγάλο κουτι ακόμα και κάτω από το γραφείο να μπει εξέχει το μισό έξω)

Ψάχνω λοιπόν το εξής:

Μια μητρική για Mini PC

συμβατή με τον επεξεργαστή μου P4 (socket 478) 1.7Ghz Willamette

με on board κάρτα ήχου

και φυσικά με slot για AGP (όχι PCI-E αν και δεν νομίζω να υπάρχει αλλά απλώς το διευκρινίζω)

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;

Μήπως κανένας ανοιχτομάτης έχει δει πουθενά κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Hλία, διευκρίνησε το Mini PC.

Eννοείς σε Mini Tower ή σε Small Factor?

An εννοείς Mini Tower, τότε οποιαδήποτε ATX μητρική πάρεις θα κάνει. Αν εννοείς SFF, μητρική δε νομίζω να βρεις καν. Αυτές είναι custom και δεν έχω δει καμμία στο (Ελληνικό) εμπόριο.

Υπάρχει βέβαια και η λύση του desktop....

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη Socket 478 είναι ο επεξεργαστής...

(Για του λόγου το αληθές η παλιά μου μητρική ήταν μια QDI PlatiniX 2)

Δεν εννοώ Mini Tower (τότε θα μου έκανε μια κανονικού μεγέθους μητρική)

Μιλάω για μια microATX (καλά θα ήταν και FlexATX αλλά ας μην είμαστε και πλεονέκτες)

Για να δώσω να καταλάβαιτε μιλάω για τα pc σαν αυτά τα Media Center που πουλάνε στο Πλαίσιο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.