Jump to content



(Άλλο ένα θέμα για...) στήσιμο πισί για αρχιτέκτονα/μηχανικό


Recommended Posts

Η ιστορία έχει ως εξής. (ψιλοσεντόνι θα είναι αλλά έχει ζουμί :p )

Εταιρεία γνωστού μου ανέλαβε να ανακαινίζει καταστήματα και προσέλαβαν ένα παλικάρι για να δουλεύει σε έναν πολύ παλιό υπολογιστή που είχαν το πρόγραμμα SKETCHUP & VRAY.

Εκείνο που κάνει είναι να σxεδιάζει την μακέτα του καταστήματος και στο τέλος τρέχει ένα αρκετά μεγάλο και βαρύ render με το VRAY προκειμένου να το βλέπει ο πελάτης όπως θα είναι στην πραγματικότητα.

Ο παλιός Η/Υ φυσικά δεν έκανε και στράφηκαν σε μένα για βοήθεια.

 

Ψάχνωτας τα specs για το Sketchup βρήκα το παρακάτω στο site της εταιρείας:

2+ GHz processor

8+ GB RAM

700MB of available hard-disk space

3D class video card with 1GB of memory or higher and supports hardware acceleration. Please ensure that the video card driver supports OpenGL version 3.0 or higher and is up to date.

SketchUp's performance relies heavily on the graphics card driver and its ability to support OpenGL 3.0 or higher. To test your graphics card's compatibility, please download and run the SketchUp 2017 Checkup application. Historically, people have seen problems with Intel-based cards with SketchUp. We don't recommend using these graphics cards with SketchUp at this time.

3-button, scroll-wheel mouse.

 

Ενώ για το VRAY βρήκα το παρακάτω:

Please make sure that your system fulfills these requirements before installing V-Ray. Note that V-Ray is only supported for 64 bit operating systems and 64 bit versions of Maya.

Processor

Intel® Pentium® IV or compatible processor with SSE3 support.

RAM

4 GB RAM and 4 GB swap minimum – recommended 8 GB or more RAM, 8 GB or more swap file

USB Port Required for hardware lock, preferably USB 2.0
TCP/IP Only IPv4 is supported. IPv6 is currently not supported
Operating System Windows Vista, Windows 7, Windows 8, 32 bit or 64 bit versions
SketchUP version 8, 2013 or later

 

 

Βάση των παραπάνω SPECS και με ένα ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ χαμηλό budget (300 ευρώ για κεντρική μονάδα ΚΑΙ οθόνη :o ) του έστησα το παρακάτω μηχάνημα:

CPU: Intel Pentium G3260 3.3Ghz
Board: Asrock H81M-DG4
RAM: 6Gb DDR3 (εν γνώση μου ότι ήταν λίγη)
GPU: Ati Radeon R5 M230 2Gb ram

HDD: WD 500Gb
PSU: NOD PSU-104 450Watt black, 12" fan

 

Φυσικά η δουλειά και έτσι ΔΕΝ γινόταν οπότε ο γνωστός μου κατάλαβε ότι πρέπει να πληρώσει κάτι παραπάνω και με ξαναφώναξε για αναβάθμιση.

Με συνοπτικές διαδικασίες η CPU λοιπόν αντικαταστάθηκε από έναν i5 4660 και η RAM έγινε 16Gb.

Σε δοκιμή που κάναμε ένα σχετικά μικρό render που με την παλιά σύνθεση έπερνε περίπου 15 λεπτά μετά την αναβάθμιση ολοκληρώθηκε σε 4,5 λεπτά. :)

 

 

 

Επειδή όμως και ΠΑΛΙ δεν είναι 100% ευχαριστημένοι, θέλουν να τους κάνω μία πρόταση για 2ο Η/Υ, ποιό δυνατό αν γίνεται και με κόστος περίπου 500 ευρώ για την κεντρική μονάδα.  :o

Αναγκάστηκα να κάτσω να ψάξω πολύ στο νετ σχετικά με τα χαρακτηριστικά του προγράμματος και του add-on και κάπου έχω μπερδευτεί λίγο.

 

Στο νέο μηχάνημα να δώσω βάση σε πολύ δυνατό CPU ή σε καλύτερη κάρτα γραφικών ;;;

Τί σύνθεση θα μου προτείνατε ;;;;

   
   
   
   
   
   
Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

ωχ.......ΠΟΛΥ περιορισμενο budget και δε ξερω κατα ποσο θα παρει αερα με 500Ε...

Εγω θα πηγαινα σε μεταχειρισμενο 4770Κ / 4790Κ μια μητρικη ΑΠΛΗ , 16αρα ραμ δδρ3 και τα υπολοιπα για να στηθει ενα μηχανημα.

Καταλαβαινεις πως με τοσα λιγα λεφτα ουτε σε καρτα μονο μπορεις να επενδυσεις ουτε να τα εχεις ολα..


Να ξερεις πως το Hyperthreading στο rendering δεν σημαινει πως ειναι /2 ο χρονος απο οτι με εναν i5..που εχει μισα cores.

Απο την αλλη, το σκεπτικο να πουλησει το μηχανημα που εχει και να δωσε αλλα 500, το εχει σκεφτει ;

 

Μηπως ειναι προτιμοτερο ετσι για να παει σε 6/12 threads?

 

Παντως ποτε δε θα εισαι ικανοποιημενος.Παντα θα ζητας παραπανω :)

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dpolal said:

Στο νέο μηχάνημα να δώσω βάση σε πολύ δυνατό CPU ή σε καλύτερη κάρτα γραφικών ;;;

Στην cpu θα δώσεις βάση.

 

To budget που διαθέτουν είναι πολύ κάτω του minimum για τέτοιες δουλειές. Όπως είπε και ο @GoMaR μόνο σε μεταχειρισμένα μπορείς να βρείς κάτι ανώτερο από τον 4460 που ήδη έχεις στο προηγούμενο σύστημα. 

 

Το hyper-threading δίνει μια βελτίωση ~25% στο rendering. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις.

Για μεταχειρισμένο είναι πολύ δύσκολα τα πράματα αφενώς επειδή λόγο εταιρείας προτιμάνε αγορές με τιμολόγιο αφετέρου το προτιμώ εγώ λόγο της εγγύησης να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

 

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα κινηθώ με τα παρακάτω:

- Asrock H110M-DGS ή κάποια παρόμοια σε Asus/MSI

- Intel Core i5 6500 BOX 

- 2 x 8GB DDR4 RAM

- 240Gb SSD ή 512GB HDD

- Κουτί κάποιο της Cougar (τα έχω δοκιμάσει και είναι πολύ καλό vfm)

- Τροφοδοτικό μάλλον το EVGA 480Watt 80 plus.

 

Κοντά στα 550 πάει περίπου αλλά νομίζω ότι μάλλον θα είμαστε καλυμένοι. :)

Θα στηριχθώ στην ενσωματωμένη gpu του i5 για αρχή.

 

Για AMD μεριά να μην κοιτάξω λέτε ;

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.