Jump to content



Πρόβλημα με μητρική h87 fatality


panos 12

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα θέμα μαλων   με την μητρική μου και θέλω την άποψη σας, είχε εδώ και καιρό από το καλοκαίρι περίπου  που σε περίπτωση ηρεμίας πχ youtube facebook έβγαζε μαύρη οθόνη και έμενε εκεί, χωρίς καποιο μήνυμα όπως αρχείο καταγραφής ή μπλε οθόνη, και μετά δεν έκανε beep η μητρική απλά  άνοιγε και ξανά έκλεινε   αυτό το έκανε άλλες 5 φορές μέχρι σήμερα   που είπα λέω ας κοιτάξω τις μνήμες  έβγαλα την μια την πέρασα μια φορά με με μεμτεστ καθαρή έβαλα την άλλη το ίδιο,  να πω ότι μετά που έβαλα και τις 2 να  κάνει 4 beep η μητρική και βγαζει ένα μήνυμα που λέει να βγάλω την μια μνήμη, αφήνω την άλλη πάλι τίποτα τα ίδια beep άλλα δεν δείχνει σήμα, μόνο αν βάλω και τις 2 άλλα αντί για 8 βλέπει 4 ραμ μόνο, είναι πρόβλημα της μητρικής αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα πρέπει να σιγουρευτείς οτι

1)οι μνήμες κάθονται στις σωστές θέσεις πάνω στην μητρική...αυτό θα το διαπιστώσεις από το εγχειρίδιο της μητρκής σου...(μιας και λες 8 εικάζω οτι έχεις 8GB RAM δηλαδή 2 σετ των 4gb...άρα dual channel...)

2)Επιπλέον επειδή και τα beep σημαίνουν κάτι,ανέτρεξε στο εγχειρίδιο της motherboard πάλι και δες τι σημαίνουν...για να δώσουμε περαιτέρω βοήθεια...!

Link to comment
Share on other sites

4 μπιπ->  Το timer της μητρικής δεν λειτουργεί σωστά. Είτε υπάρχει πρόβλημα με κάποια κάρτα επέκτασης, ή έχει πρόβλημα η ίδια η μητρική κάρτα. 

 

 

 

Τις εβαλα και μονες τους τιποτα παλι μια προς μια

ειναι 2χ4gb   και τις εβαλα και στις κοκκινες και στις μαυρες θεσεις παλι τιποτα  αυτα ειναι μπιπ που με κανει παντως

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μη μου το θυμιζεις αυτο δεν σβηνει ανοιγει μετα απο λιγο απο μονο του και με πηρε τοσους μηνες να το λυσω πηρα την asrock και με ειπανε οτι σβηνει  μονο σε c3/c7 πηγα ποσες φορες το πληκτρολογιο πισω τρελανα τον ανθρωπο δεν ξεραμε τι εφταιγε  και ευτηχως απο τοτε δεν ξανα πηρε μπρος μονος του ο υπολογιστης

Έγινε επεξεργασία από panos 12
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το προβλημα χειροτερεψε  εβαλα  occt  να κανει τεστ τον επεξεργαστη και σε 5 λεπτα χωρις να ανεβασει θερμοκρασια μονο 50 βαθμους εσβησε, και με το ζορι μπαινει στα 7 κανει να μπει και σβηνει και παλι απο την αρχη, τωρα με το ζορι μπηκα τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο το εχω μετρησει, δεν μου εβγαλε καποια ταση χαμηλη, το μετρησα και με το πολυμετρο, απλα βγαζωντας τον ανεμιστηρα, και εβαλα το μολεξ στο πολυμετρο πρωτα την γραμμη +12 και μετα την +5  και το ζορισα και ειναι κανονικες οι τασεις, το μετρησα  και με τεστερ, απλα δεν εχω αλλο να δοκιμασω, εκτος αν το παω καπου να το μετρησουν κι αυτοι ή να το βαλουν σε αλλο υπολογιστη

Link to comment
Share on other sites

Είδα που ανέφερες οτι το έλεγξες με tester και πολύμετρο. Επηρεασμένος από τα review του crmaris όπου έκανε ελέγχους (για ripple κλπ) με παλμογράφο πόσο σταθερές τάσεις έδιναν τα τροφοδοτικά. Μου περνάει η "τρελή" ιδέα μήπως τρέχει κάτι με το τροφοδοτικό που δεν μπορεί να δει το tester και το πολύμετρο. Φυσικά δεν αποκλείω το να κάνω λάθος και να έχεις πρόβλημα με την μητρική όπως ανέφερες. Απλά με ένα άλλο τροφοδοτικό, αυτόματα θα είχες σιγουρέψει οτι το δικό σου είναι εντάξει ή ένοχος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξανά τρέξω το occt να δω και τι τάσεις έχει πάλι το τροφοδοτικό άλλα με το προγραμα της μητρικής  απο αύριο ξεκινάω ελεγχο με clear cmos,   μνημες σε διαφορετικές θέσεις παλι ολα μηπως και κατι φτιαξει αν και το δοκίμασα, θα βγάλω τα πάντα απο μέσα, οπως δίσκους καρτα γραφικών  καρτα ηχου,  και θα αφήσω μονο τα απαραίτητα, και θα ξανα μετρησω και το τροφοδοτικό, αν πάλι κάνει τα ίδια επειδή δεν έχω άλλο τροφοδοτικο η μονη λυση ειναι να το παω να το κοιτάξουν τόσο αυτό όσο και τις μνήμες κάπου  για το μόνο που είμαι σίγουρος οτι δεν εχει πάθει κάτι είναι ο επεξεργαστής, εκτός και αν έχει βραχυκύκλωμα η μητρική και τον έχει κάψει

Link to comment
Share on other sites

update: Παιδια δυστηχως ασχημα τα νεα, εκανα clear cmos αφησα και την μπαταρια εκτος,   και δεν κανει καν  το εκανα και με το jumber τιποτα, δεν κανει επισης εβγαλα καρτα γραφικων καρτα ηχου, αφησα μονο τις μνημες, και οταν εβαλα μονο την μια επανω αρχισε μια να ανοιγει και μια να σβηνει ο υπολογιστης, ευτηχως εκλεισα το τροφοδοτικο  και παλι πηγε λιγο να αναψει, αλλα με κανει εντυπωση και απο την πριζα που το βγαζω το τροφοδοτικο το λαμπακι της μητρικης μενει ανοιχτο, πως γινεται αυτο χωρις ρευμα να ειναι ανοιχτο το λαμπακι της; Και να μην τα πολυλογώ παω για αλλαγη μητρικης,  προς το παρων εχω βαλει τις 2 μνημες,  και την on board καρτα γραφικων και θα περιμενω μεχρι την τριτη,   αν και εχτες με εκανε και ενα overclock απο μονο του οτι να ναι δηλαδη,  τελος παντων θελω την γνωμη σας ποια μητρικη να παρω εχω στο μυαλο μου αυτες τις 2  η μια ειναι msi και η αλλη ειναι gigabyte 

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=39225&cat=3&sub=0&pmanuf=2&sort=undefined&step=1

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=39331&cat=3&sub=0&pmanuf=55&sort=undefined&step=undefined

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panos 12 έγραψε:

αλλα με κανει εντυπωση και απο την πριζα που το βγαζω το τροφοδοτικο το λαμπακι της μητρικης μενει ανοιχτο, πως γινεται αυτο χωρις ρευμα να ειναι ανοιχτο το λαμπακι της;

Νομίζω πως μένει αναμένο μέχρι να αποφορτιστούν πλήρως οι πυκνωτές (= μερικά δευτερόλεπτα).

 

Σε σχέση με τις μητρικές:

Gigabyte:

Διαθέτει Z97 (δυνατότητα overclock cpu,ram). Δεν μοιάζει να έχει πολλές δυνατότητες σε overclock (αν κρίνει κανείς από το σύστημα τροφοδοσίας του επεξεργαστή) και δεν έχεις "Κ" επεξεργαστή.

Διαθέτει 2 θύρες USB3 παραπάνω (6 έναντι 4).

MSI:

Έχει 3 χρόνια εγγύηση (έναντι 2 της Gigabyte)

 

Εγώ χωρίς να είμαι ειδικός πάντως θα επέλεγα την MSI για τα 3 χρόνια και ας είναι 11€ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τις msi τις φοβαμαι λιγο δεν ξερω, η gigabyte νομιζω ειναι ποιο ποιτικες,   τωρα που δουλευω το μηχανημα με το ζορι,  μπωρει να μου καψει τον επεξεργαστη  η τις μνημες;  δηλαδη μπωρει να κανει ζημια ετσι οπως δουλευει;

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις καλύτερες τις Gigabyte, πάρε την Gigabyte. Βλέπω τα 2 χρόνια εγγύηση στις Gigabyte είναι "αποκλειστικότητα" του Visionstudio!

Το αν μπορεί να σου κάνει περισσότερη ζημιά αν συνεχίσεις να το δουλεύεις, νομίζω δεν μπορεί να στο επιβεβαιώσει κανείς. Με τόσα κυκλωματα και εξαρτήματα δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα τι έχει και τι μπορεί να πάθει παραπέρα. Αν μπορείς να μην το χρησιμοποιείς εως ότου αντικαταστήσεις την μητρική, είναι το πιο σίγουρο για να μην χάσεις και κάτι άλλο (cpu, ram).

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτος εχει 2 χρονια δεν ξερω κι εγω ενω οι αλλοι εχουν 3  τελος  παντων,   τελικα ουτε φορματ δεν μπωρο να κανω πλεον γιατι στην εκκινιση δεν βλεπει το πληκτρολογιο και το ποντικι,  και γενινα δεν λειτουργει καμια θυρα   αντε να δωσω 78Ε  θα δουλεψει;  ή ειναι καμενος ο επεξεργαστης,  επισης το τροφοδοτικο το κοιταξα και δεν εχει προβλημα ειμαι σιγουος εβαλα και με φορτιο μετρησα στο μολεξ και το ζορισα, επισης το μετρησα και με τεστερ,   τωρα αναγκαστικα τρεχω με ubundu ισα ισα να εχω λιγο τον υπολογιστη,  τα 7 τα βγαλανε γιατι απο δικια μου χαζομαρα πατησα μεσα στο registry και βγηκε ολη η σαβουρα απο ιους, αλλα δικο μου λαθος,  hack tools back doors  trogians malwere  pop up  και αλλα πολλα 178 στο συνολο   γι αυτο και ηθελα να κανω φορματ, τελικα με ubundu καταφερα και εκανα,  παντως ενα ενα  σταματανε να λειτουργουν στο τελος ουτε θα ανοιγει 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια τελικα ξανα εκανα σημερα  clear cmos και εφτιαξε τωρα βλεπει ολη την μνημη, ολα ειναι μια χαρα σχεδον ομως, γιατι το μηχανημα με νεα εγκατασταση windows  7 αργει παρα πολυ να κουνηθει  σερνεται, δεν ειναι καθολου φυσιολογικο αυτο σε νεα εγκατασταση τι να κανω;   τελικα η μητρικη εχει προβλημα; 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑθΑΡΙΣΕ ΤΟ ΒΙΟΣ ΕΝΤΕΛΩΣ EΧΕΙΣ CMOS ERROR.ΒΑΛΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ.ΜΕΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΞΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ.

Μολις κανεις οτι σου εγραψα με Capital ενημερωσε μας αν λυθηκε το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο μηπως δεν το κανω σωστα  το clear cmos,  εγω εβαλα το jumber  στο 3 pin  αρα εκανε  deafualt  ναι αλλα ξεκολησε ομως και ειδε ολη την μνημη και ουτε χτυπησε το ηχειο της  γινεται να βαλω ποιο παλιο bios;

Χωρίς τίτλο.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβγαλα την μπαταρια την μετρησα,  το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν κανει clear cmos   οταν το βαζω στις θεσεις που λεει το jumper το αφηνω επανω χωρις τιποτα συνδεδεμενο αλλα δεν ξερω αν κανει καθαρισμο, και πως το καταλαβαινουμε οτι εχει κανει,   επισης  μολις πριν απο λιγο βρηκα παλι τον υπολογιστη σε overclock εκανα επανεκινηση και παλι το ιδιο εσβησε και ξανα αναψε, εχω ομως μια μεγαλη απορια, πως γινεται αφου την προηγουμενη φορα ηταν ολα κλειστα και εκτος πριζας το πονιτκι να πηρε ρευμα και να αναψε κανονικα και οσα τροφοδοτικα ειχα και ποιο παλια και μητρικες θυμαμαι οταν ανοιγα τον διακοπτη του τροφοδοτικου ανοιγε και ο υπολογιστης, δεν μπωρει να ειχαν ολα προβλημα μιας και ολα ηταν της corsair  πολυ φοβαμαι δεν ξερω οτι κατι δεν παει καλα με την γειωση της πριζας μου, πριν χρονια εφερα ηλεκτρολογο με εβαλε γειωση στην πριζα γιατι η οικοδομη ειναι του 60 με εβαλε ασφαλεια 10Α στον πινακα μονο τον υπολογιστη τον πληρωσα 85Ε πηρα και εναν σταθεροποιητη τασης, εβαλα και σουκο πριζα αλλα παιδια δεν μπωρο να κανω κατι αλλο, και παλι κατι δεν παει καλα ενω εκανα οτι ηταν δυνατο.Θα δοκιμασω αυριο σε μια αλλη πριζα να δω τουλαχιστον αν κανει αυτο με το ανοιγμα του τροφοδοτικου,  επισης αν υποθεσουμε οτι εκανε clear cmos αφου ξεκολησε με τις μνημες και τις βλεπει κανονικα γιατι συνεχιζει και σερνεται το μηχανημα;

λοιπον εβγαλα την μπαταρια την μετρησα,  το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν κανει clear cmos   οταν το βαζω στις θεσεις που λεει το jumper το αφηνω επανω χωρις τιπτοα συνδεδεμενο αλλα δεν ξερω αν κανει καθαρισμο, και πως το καταλαβαινουμε οτι εχει κανει,   επισης  μολις πριν απο λιγο βρηκα παλι τον υπολογιστη σε overclock εκανα επανεκινηση και παλι το ιδιο εσβησε και ξανα αναψε, εχω ομως μια μεγαλη απορια, πως γινεται αφου την προηγουμενη φορα ηταν ολα κλειστα και εκτος πριζας το πονιτκι να πηρε ρευμα και να αναψε κανονικα και οσα τροφοδοτικα ειχα και ποιο παλια και μητρικες θυμαμαι οταν ανοιγα τον διακοπτη του τροφοδοτικου ανοιγε και ο υπολογιστης, δεν μπωρει να ειχα ολα προβλημα μιας και ολα ηταν της corsair  πολυ φοβαμαι δεν ξερω οτι κατι δεν παει καλα με την γειωση της πριζας μου. Θα δοκιμασω αυριο σε μια αλλη πριζα να δω τουλαχιστον αν κανει αυτο με το ανοιγμα του τροφοδοτικου,  επισης αν υποθεσουμε οτι εκανε clear cmos αφου ξεκολησε με τις μνημες και τις βλεπει κανονικα γιατι συνεχιζει και σερνεται το μηχανημα;

Έγινε επεξεργασία από panos 12
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά η μητρική μου είναι για πέταμα, πλέον θέλει 2 φορές να ανοίξει   χάνει την ώρα και την ημερομηνία συνέχεια ενώ είναι στο ρεύμα βγάζει ένα μήνυμα από το bios οτι δεν μπορεί τα συγχρονίσει,   αυτό εγινε απο ενα hub usb που ειχα  δηλαδη με ρήμαξε την μητρική και όποιος το έχει το συγκεκριμένο ας μείνει μακριά    http://www.public.gr.../prod84186pp/  εκανε επιστροφη τασης, υπαρχει και σχολιο που το λεει αυτο, και οντως ετσι ηταν. Τελος παντων εχω παρει τωρα αυτη την μητρικη   http://www.e-shop.gr...FQs4GwodS8cI5g  καλη ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.