Jump to content



Νέο pc από Πλαίσιο


Snips

Recommended Posts

Το λεπόν. Ήρθε η ώρα μετά από χρόνια, βάσανα κλπ κλπ να κανω το βήμα. Να ναι καλά ο Αη Δόσας.

Η αγορά θα γίνει από Πλαίσιο λόγω άμεσης παράδοσης εδώ καθως και άλλων λόγων που δεν είναι της παρούσης.

Cpu: 6100. Μου φτανει και μου περισσεύει ως αντικαταστάτης του Q6600.

Μνήμη σίγουρα 16Gb. Βαρεθτηκα να μην έχω όταν την χρειάζομαι. Υποθέτω οτι το ποιο φτηνο ζευγάρι φτάνει.

Στα δύσκολα τωρα: Μητρικη.

Αρχικά ήμουν ικανοποιημένος με την ιδέα να χτυπήσω την πιο φτηνή H110. Ούτε 10 lan θελω, ούτε 16 sata ports. Άλλωστε ο 6100 δεν είναι ξεκλείδωτος. Αλλά τελικά ο διαβολακος με οδηγεί στο να χαλβαδιάζω μία z170. Μια δόση παραπάνω. . [emoji77] . Κάποια στιγμή με το επόμενο πενταετές + εξοπλιστικό, θα μου κάτσει ένας Κ.

Οπότε GIGABYTE ή MSI? (Από τις φτηνότερες πάντα Z170)

Gpu μέχρι νεοτέρας η 5850.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτές που έχει το συγκεκριμένο κάταστημα, θα πήγαινα σε αυτή: Gigabyte Motherboard Z170 Gaming K3.

Γενικά έχω καλή εμπειρία με τα motherboards της Gigabyte. Αξιόπιστα, δεν μου έχουν βγάλει κάποιο πρόβλημα. Και σε intel και σε AMD υλοποιήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στήθηκε το συστηματάκι

 

Έκανα νέα εγκατάσταση των win7.

 

Δεν έχω βάλει ακόμα drivers, εκτός απο LAN

Αυτοί χρειάζονται ή όχι;

http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=5839#dl

[Intel SATA Preinstall driver
(For AHCI / RAID Mode)]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.