Jump to content



Win Xp blue screen no code


Recommended Posts

Σε ένα παλιό pc 775 socket μου εμφανίζει συχνά blue screen χωρίς να βγάζει κάποιο κωδικό λάθους. 

Στο event viewer βρήκα https://s28.postimg.org/e1u6cya0d/image.jpg  

 

αλλαξα τον δισκο με εναν αλλο που ειχα σε αλλο Pc ,εκανα και format αλλα ξανα τα ιδια. 

 

τι λετε να κανω ? Καλωδια sata αλλαξα , και τροφοδοτικό αλλο δοκίμασα ..

 

Specs 

Asus P5vd2 vm se

intel E2140 

1g ram

 

Καμιά βοήθεια  ?? 

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 σκληροί που δοκίμασα , πχ με το he sendinel δείχνουν οκ , στο event viewer μου βγάζει ότι ειναι δίσκος .
Με το chkdsk πχ ο σκληρός στο τελευταίο στάδιο κολαει..
Οκ να χάλασε ο ένας σκληρός , τον αλλο τον έβγαλα από pc που δουλεύει κανονικά σαν αποθήκη .
Για κάποιο λόγο χάνετε πιστεύω η επικοινωνία μεταξύ pc και σκληρού και εκεί γίνεται ο χαμός.
Έχω αλλάξει ,καλώδιο sata , θύρα Sata,τροφοδοτικό ,έκανα format , τίποτα . Σε stress test με το occt σε CPU και μνήμες τρέχει ώρες χώρις πρόβλημα .
Τι λέτε βρε παιδιά ?
Πρόβλημα με την μητρική ? Πυκνωτές ειναι οκ

 

Link to comment
Share on other sites

νεοτερο

 

βγαζει και στον σκληρο που εβγαλα απο αλλο pc οτι εχει προβλημα.

 

υπαρχει περιπτωση να ειναι χαλασμενος και αυτος ο σκληρος και να μην τον πηρα χαμπαρι γιατι τον εχω απλα σαν αποθηκη ? δεν θα μου εβγαζε και εκει blue screeen ?

 

με το hd sentinel τους βγαζει οκ .

 

Με το διαγνωστικο απο την Wd στο εκτεταμενο τεστ βρισκει προβλημα , στο συντομο παλι οχι...

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε τον σκληρό με το εκτεταμένο τέστ που αναφέρεις στο καλό  PC που έχεις.

Αν εμφανίσει πάλι θέμα είναι ο σκληρός, αν όχι το πιθανότερο είναι πρόβλημα στον controller της μητρικής.

Επειδή είναι παλιό το σύστημα δεν ξέρω αν θα έπαιζες με add on sata controller και αν δικαιολογεί το έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

9/10 f φιλε μου ειναι αυτο που λες sata controller..

 

ηδη ο ενας περασε το extended τεστ χωρις προβλημα, και απο οτι φαινεται και ο αλλος τα ιδια.

 

Να αγορασω pci sata controller εχει κανα 20e , στα ιδια λεφτα θα παρω μια μτχ μητρικη , πιστευω καλυτερα θα ειναι ...

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.