Jump to content



Intel ssd m.2 128Gb


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι  labites  αγόρασα σήμερα έναν Intel m.2 για να τον βάλω στο καινούργιο συστήμα με τον 7700k και την msi Gaming m7 που έχει υποστήριξη. ..σαν δίσκο εκκίνησης και λειτουργικού. Έχοντας έναν ssd 480 Intel ήμουν πολύ ευχαριστιμένος αν και ήταν σε sata2
Διάβασα λοιπόν κάπου πως γενικά ο συγκεκριμένος m.2 αν και με ταχύτητα 780 διαβάσματος / 450 έγγραφη δεν πάει τόσο καλά κυρίως στην εγγραφή με πρόβλημα σε χρόνους χειρότερο από μηχανικός...Μήπως να τον πω πίσω πριν βάζω Windows και να παίξω πάλι με το ssd τον 480...πχ θα μπορούσα να πάρω παραπάνω μνήμη αντικαθιστόντας τον
Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή έχει εμπειρία προσωπική από m.2

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος ssd και μόνο σε sequential εγγραφές είναι αργος, τουλάχιστον αυτό λένε τα reviews. Ο λόγος που αλλάζεις σε Μ.2 ποιος είναι; Γιατί βλέπω πως πηγαίνεις για αρκετά λιγότερα GB απ'οτι έχεις τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ο συγκεκριμένος ssd και μόνο σε sequential εγγραφές είναι αργος, τουλάχιστον αυτό λένε τα reviews. Ο λόγος που αλλάζεις σε Μ.2 ποιος είναι; Γιατί βλέπω πως πηγαίνεις για αρκετά λιγότερα GB απ'οτι έχεις τώρα. 

Λόγω υποστήριξης της μητρικής για ταχύτερη εκκίνηση,  θα μπουν μόνο το λειτουργικό εκεί win10 και τα κύρια προγράμματα μου πχ office ενώ παιχνίδια και λοιπά θα παίζουν από τον 480....θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι καλή σκέψη 

Έγινε επεξεργασία από velipsi
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

Δεν είναι γιατί λογικά με τον NVMe θα δεις μεγαλύτερα boot times. 

Δηλαδή  θα  μπουτάρι  πιο  γρηγορα  ο  κλασικός  ssd  480Gb της  Intel  με  550/ 500  ταχύτητα  από  τον  ssd  m.2  της  intel  με  780/450 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Στα boot times δεν παίζουν ρόλο οι sequential ταχύτητες που αναφέρεις. 

Συγνώμη αν  είμαι  αδιάβαστος  αλλα  λογικά  ήξερα  ότι  η  τεχνολογια  m.2  ssd  μπαίνει  περισσότερο  για  γρήγορο  boot  ταχύτητες   διαβασματος ...κάνω  λάθος ?

 

δηλαδη  υπάρχει  περίπτωση  ssd  σε  sata 3  να  μπουταρει  ΓΡΗΓΟΡΌΤΕΡΑ  απο  έναν  m.2  (μιλάμε  για  νορμαλ επιδόσεις οχι  την  κορυφή  του  ενος  και  τον  πατο  του  άλλου)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει. Ανάλογα το λειτουργικό, τι drives θα χρησιμοποιήσεις κτλ. 

Οι NVMe συνήθως αργούν γιατί πρέπει να φορτώσουν και τον driver που χρειάζεται, τουλάχιστον όσοι έχω χρησιμοποιήσει εγώ είναι πιο αργοί στο boot. 

Προσωπική άποψη, δώσε και τον 480GB που έχεις τώρα και πάρε κατ'ευθειαν έναν M.2 της προκοπής με 512GB και βάλτα όλα εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ναι υπάρχει. Ανάλογα το λειτουργικό, τι drives θα χρησιμοποιήσεις κτλ. 

Οι NVMe συνήθως αργούν γιατί πρέπει να φορτώσουν και τον driver που χρειάζεται, τουλάχιστον όσοι έχω χρησιμοποιήσει εγώ είναι πιο αργοί στο boot. 

Προσωπική άποψη, δώσε και τον 480GB που έχεις τώρα και πάρε κατ'ευθειαν έναν M.2 της προκοπής με 512GB και βάλτα όλα εκεί. 

δηλαδή  τώρα  μιλάμε  ότι  ο  ssd 480 θα  μπάινει  στα  15δευτ  και  ο  m.2  sta  17 δευτ  κατι  τέτοιο ε ? σωστά ?

αλήθεια  η  συμπεριφορά  στο  λειτουργικό  μετά  πχ  σε  εργασίες  win  πως  θα  είναι ?

δες

Βρήκα  αυτό ....

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.