Jump to content



Led Fans για το πανω μερος του κουτια και ερωτηση για ψυκτρα


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους..
Γραψτε μου προτασεις για 2 μπλε led fans των 120 mm για το πανω μερος του κουτιου..μπροστα εχω 2 μπλε corsair των 120 mm,πισω μια arctik f12 και ψυκτρα coolermaster tx3 evo.
To κουτι ειναι το aerocool aero 500.
Οσων αφορα την ψυκτρα ψαχνω να βρω bracket fan των 90 mm..αμα το βαλω και αυτο πανω στην ψυκτρα θα δω βελτιωση στης θερμοκρασιες η οχι?

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/2274585/ProlimaTech-Blue-Vortex-12-LED.html

Τρομερά για την τιμή τους, τσεκαρισμένα.

 

Τώρα για το δεύτερο, με αυτήν την ψύκτρα μην περιμένεις και πολλά... λάθος επιλογή κατ'εμέ.

Πάστα πόσο καιρό έχεις να της αλλάξεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

https://www.skroutz.gr/s/2274585/ProlimaTech-Blue-Vortex-12-LED.html

Τρομερά για την τιμή τους, τσεκαρισμένα.

 

Τώρα για το δεύτερο, με αυτήν την ψύκτρα μην περιμένεις και πολλά... λάθος επιλογή κατ'εμέ.

Πάστα πόσο καιρό έχεις να της αλλάξεις;

απο το πασχα

 

Link to comment
Share on other sites

Λιγότερο από χρόνο, οπότε είσαι ok, αν την έχεις βάλει σωστά (δεν θέλει πολύ ούτε πολύ λίγο).

Για τί θερμοκρασίες μιλάμε σε idle και σε full load?

Ποιός είναι ο επεξεργαστής;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Λιγότερο από χρόνο, οπότε είσαι ok, αν την έχεις βάλει σωστά (δεν θέλει πολύ ούτε πολύ λίγο).

Για τί θερμοκρασίες μιλάμε σε idle και σε full load?

Ποιός είναι ο επεξεργαστής;

Operating System
    Windows 10 Pro 64-bit
CPU
    Intel Core i5 6600K @ 3.50GHz    27 °C
    Skylake 14nm Technology
RAM
    16,0GB Dual-Channel Unknown @ 1063MHz (15-15-15-36)
Motherboard
    ASUSTeK COMPUTER INC. H110M-C (LGA1151)    28 °C
Graphics
    23MP65 (1920x1080@60Hz)
    4096MB ATI AMD Radeon R9 380 Series (Sapphire/PCPartner)    45 °C
Storage
    55GB KINGSTON SV300S37A60G (SSD)    24 °C
    1863GB Western Digital WDC WD20EZRZ-00Z5HB0 (SATA)    27 °C
    931GB Western Digital WDC WD10EAVS-00D7B1 (SATA)    30 °C
    465GB Seagate ST500DM002-1BD142 (SATA)    29 °C
Optical Drives
    DiscSoft Virtual SCSI CdRom Device
Audio
    ASUS Xonar DS Audio Device

 

 

Αυτα σε idle...σε full..ο cpu γυρω στους 10 βαθμους πανω οπως και η gpu..τα αλλα σταθερα

Έγινε επεξεργασία από Δημήτρης Μπιστιόλης
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σου, και με τους 2 fans πάνω θα τις ρίξεις 2-3 βαθμούς κάτω σε load.

Αν αποφασίσεις πάντως να υπερχρονίσεις τον επεξεργαστή, καλό θα ήταν να πας σε άλλη ψύκτρα, αντί να βάλεις δεύτερο fan σε αυτήν. Τα όποια ωφέλη θα είναι πολύ μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος virus777 έγραψε:

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σου, και με τους 2 fans πάνω θα τις ρίξεις 2-3 βαθμούς κάτω σε load.

Αν αποφασίσεις πάντως να υπερχρονίσεις τον επεξεργαστή, καλό θα ήταν να πας σε άλλη ψύκτρα, αντί να βάλεις δεύτερο fan σε αυτήν. Τα όποια ωφέλη θα είναι πολύ μικρά.

Διαβασα ομως οτι πρεπει η ψυκτρα πρεπει να ειναι μεγαλυτερη απο το fan της exhaust..και το κουτι μου δεν παιρνει 140 mm πισω ..ισχυει κατι τετοιο?

 

Τον Απριλη θα παρω την asuz z-170 pro gaming γιατι τωρα εχω την asus 110hm-c..τα πηρα με το budget που ειχα το προηγουμενο πασχα γιατι μου καηκε ο 8120..

Link to comment
Share on other sites

το ανεμιστηρακι της ψυκτρας πρεπει να ειναι μικτροτερο απο το ανεμιστηρακι που ειναι στο πισω μερος του κουτιου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Αυτό, πρώτη φορά το ακούω και δε νομίζω να ισχύει.

Αν θες, παράθεσε το άρθρο που το διάβασες να του ρίξω και γω μια ματιά.

Το ειχε κανει ο Seafalco αλλα δεν μπορω να το βρω..του εστειλα και μυνημα κιολας να το παραθεσει η να μου το στειλη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δημήτρης Μπιστιόλης έγραψε:

Το ειχε κανει ο Seafalco αλλα δεν μπορω να το βρω..του εστειλα και μυνημα κιολας να το παραθεσει η να μου το στειλη.

Αν και μπορεί να κάνω λάθος στις καταπληκτικές απαντήσεις που δίνει είχε αναφέρει οτι καλό είναι ο ανεμιστήρας του κουτιού  να έχει μεγαλύτερη ροή αέρα ή ίση με αυτόν της ψύκτρας έτσι ώστε ο αέρας να μην ανακυκλώνεται αλλά να φεύγει κατευθείαν...ή κάτι τέτοιο... :p 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Lamogio έγραψε:

Αν και μπορεί να κάνω λάθος στις καταπληκτικές απαντήσεις που δίνει είχε αναφέρει οτι καλό είναι ο ανεμιστήρας του κουτιού  να έχει μεγαλύτερη ροή αέρα ή ίση με αυτόν της ψύκτρας έτσι ώστε ο αέρας να μην ανακυκλώνεται αλλά να φεύγει κατευθείαν...ή κάτι τέτοιο... :p 

O ανεμιστηρας της ψυκτρα ελεγε οτι πρεπει να ειναι ποιο μικρος..λογικο παντως το βρισκω αυτο που ειχε γραψει..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.