Jump to content



ΑΓΟΡΑ ΤΙΜΟΝΙΕΡΑΣ


Recommended Posts

γεια σας παιδια εχω xbox one και θελω να αγορασω μια τιμονιερα τα λευτα που διαθετω ειναι στα 280 ευρο.. σκεφτομαι την g920 γιατι εχει και συμπλεκτη θα παρω και το σουιφτερ αρα θα ειμαι κομπλε αλλα σκεφτομαι να παρω η την TX ferrari αλλα δεν εχει συμπλεκτη μονο γκαζι φρενο αλλα δεν πιραζει θα παρω την αλλη πεταλιερα με συμπλεκτη που ειναι.... εσεις τι λετε τι να κανω αα και θελω να βαλω χειροφρενο στην g920 μπορω να το κανω γιατι ειναι ευκολο που κολλαω τα καλοδια πανω στην πλακετα... ενω στην TX μου φαινεται δυσκολο για αυτο θελω να παρω g920 αυτα εκτος και αν ξερετε και μπορειτε να με βοηθησετε πως να το κανω γιατι πιστευω Η ΤΧ ειναι καλυτερη...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Επειδη τα εχω φαει στην "μαπα" που λεμε με της τιμονιερες θα σου γραψω την αποψη μου και τα συμπερασματα μου.

Λοιπον απο αποψη θορυβου και αισθησης,ακριβειας τα προιοντα της Thrustmaster ειναι η μερα με την νυχτα με τα προιοντα της logitech..στο γραφω αυτο γιατι εχω δοκιμασε g25,g27,g29,THRUSTMASTER T300 RS,T500 RS,TX...ακομα και στης πεταλιερες τους.

 

Τωρα οσων αφορα τα shifter και το χειροφρενο εδω υστερει η thrustmaster μονο στα του οικονομικου μιας και θα πρεπει να αγορασεις ξεχωριστα το TH8A-SHIFTER (προσοχη στην εκδοση) ,ειμαι ομως σε αλλο επιπεδο και στην αισθηση και στην παραμετροποιηση,επισης να γννωριζεις οτι στης κονσολες το shifter παιρνει το σημα απο τα paddles της τιμονιερας οσων αφορα της thrustmaster και δεν την βλεπει σαν ξεχωριστη συσκευη,οπως στο pc..και για αυτο δεν θα σου βλεπουν και το χειροφρενο στης κονσολες.

 

Οσων αφορα τωρα το χειροφρενο στο pc ,το shifter μπορει να δουλεψει και σαν χειροφρενο εαν θελεις βεβαια να αλλαζεις ταχυτητες με τα paddles,απο εκει και περα μπορεις να πας σε αλλες λυσεις απο προιοντα της fanatec κλπ..αλλα και σε μια πολυ οικονομικη την οποια εκανε εγω.

 

Βρες εναν μεταχειρισμενο η καινουργιο shifter απο g25,g27,g29 και μετα αγορασε αυτο εδω..

 

http://www.leobodnar.com/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=188

 

Αυτο θα σου επιτρεψει να δει το pc σου σαν ξεχωριστη usb συσκευη να την χρησιμοποιησεις και σαν shifter και σαν χειροφρενο,γυρνωντας αναλογα το διακοπτακι που εχει απο το σειριακο στο "χτενι"...και μια χαρα..σαν χειροφρενο μαλιστα ειναι και αναλογικο..

 

Παραθετω μια φωτο να δεις πως τα εχω εγω (εχω την thrustmater t300 rs + th8a shifter)

1656041_1614788122129534_5640183236050539446_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια φιλε αυτα που εγραψες  χαιρομαι που καθησες και εγραψες ολλα αυτα ..... λοιπον εγω δεν παιζω σε πσ γιατι δεν εχω καλο-_- αρα μου μενει μονο η κονσολα εχω και πσ4 και χμποχ το πσ4 παιζω ολα τα παιχνδια εκτος απο ραισινγκ και τα ραισινγκ τα παιζω στο χμποξ και για αυτο θελω τιμονιερα για χμποχ... απο ολλα αυτα που εγραψες μου λες να παρω την ΤΧ? α και οσον αφορα το χειροφρενο δεν λεω να το βαλω ως θυρα usb να το κολλησω πανω στην πλακετα τις τιμονιερας ωστε να λειτουργησει ως το κουμπι που κολλησες τα καλλοδια να δουλευει το χειροφρενο που αυτα θα πηγαινουν με ενα διακοποτη πανω στο χειροφρενο αλλα δεν ξερω τον τροπο στην tx να το κανω αυτο.. να και ενα βινταιο 

 

Έγινε επεξεργασία από xaris100
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος xaris100 έγραψε:

πολυ ωραια φιλε αυτα που εγραψες  χαιρομαι που καθησες και εγραψες ολλα αυτα ..... λοιπον εγω δεν παιζω σε πσ γιατι δεν εχω καλο-_- αρα μου μενει μονο η κονσολα εχω και πσ4 και χμποχ το πσ4 παιζω ολα τα παιχνδια εκτος απο ραισινγκ και τα ραισινγκ τα παιζω στο χμποξ και για αυτο θελω τιμονιερα για χμποχ... απο ολλα αυτα που εγραψες μου λες να παρω την ΤΧ? α και οσον αφορα το χειροφρενο δεν λεω να το βαλω ως θυρα usb να το κολλησω πανω στην πλακετα τις τιμονιερας ωστε να λειτουργησει ως το κουμπι που κολλησες τα καλλοδια να δουλευει το χειροφρενο που αυτα θα πηγαινουν με ενα διακοποτη πανω στο χειροφρενο αλλα δεν ξερω τον τροπο στην tx να το κανω αυτο.. να και ενα βινταιο 

 

Θα σου προτεινα να μην πειραξης την τιμονιερα που θα παρεις παρα μονο οταν τελειωσει η εγγυηση της ναι...και ναι..thrustmaster δαγκωτο.

Τωρα εαν ασχοληθεις σοβαρα με το sim racing το pc ειναι μονοδρομος..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος xaris100 έγραψε:

οκ φιλε δλδ η γ920 ειναι τοσο χαλια ειναι παιχνιδι δεν θα την ευχαριστιθω?

Δεν ειπα οτι ειναι χαλια...αλλα TX ειναι απειρως καλυτερη και σε αισθηση,ακριβεια,θορυβο και κραδασμικα εφε (force feedback)

Η Thrustmaster πχ μιας και μιλαμε για xbox-one θα σου δωσει ποιο πολλες "πληροφοριες" για το συμβαινει στο αυτοκινηρο στο forza 6 παρα η g29

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος xaris100 έγραψε:

ποιο πολυ θελω drift για αυτο θελω χειροφρενοοο :p:p

Στο βιντεο που μου εβαλες για να δει το χειροφρενο στο xbox αλλαξε το σημα που παιρνει η τιμονιερα απο ενα κουμπι πανω της,οχι απο τα paddle της (πχ το x) να πηγαινει σε εξωτερικη συσκευη.

Περα λοιπον απο οτι καταστρεφεις την εγγυηση και υπαρχει κινδυνος το να κανεις ζημια το χειροφρενο δεν θα ειναι αναλογικο,δηλαδη να το τραβας οσω θες,απλα θα ειναι σαν να πατας ενα κουμπι.

Αυτο δηλαδη που θελω να σου πω απλα ειναι οτι δεν αξιζει να κανεις κατι τετοιο σε κονσολα...προτιμησε και κοιτα να συνηθησεις ενα κουμπακι της τιμονιερας για χειροφρενο

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, xaris100 said:

gomar εσυ τι θα ελεγες? ξες την διαδικασια για να μονταρο το χειροφρενο?

Εγω παιζω simulation (Assetto corsa) και δε χρησιμοποιω ποτε χειροφρενο.
Οταν ομως θελω να μλκστω για drifting, το κανω χωρις χειροφρενο γτ παιζω με συμβατικα αμαξια και οχι στημενα για drift.
Αυτο που θα σου ελεγα εγω, οπως και λεω στους περισσοτερους (αν απλα χρειαζοσουν μια τιμονιερα χωρις μοντες)  να επαιρνες μια μεταχειρισμενη G27 και δε θες τπτ αλλο.Ετοιμο πακετο.
Αλλα η περιπτωση σου ειναι διαφορετικη.Και δε γνωριζω αν υποστηριζεται πληρως απο την κονσολα

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για την εισβολη αλλα το παρακατω μου εκανε καπως εντυπωση .

Σαρεσει να παιζεις με αυτον τον τροπο τα παιχνιδια με τα αμαξακια .... 

Εχεις ps4 , xbox , τιμονιερα .....  και δεν εχεις ενα σωστο pc να παιξεις σωστα  ? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξερω γω ,  εχω την εντυπωση(μιας και δεν παιζω τετοια) πως το pc σε αυτο το θεμα δεχεται καλυτερα περιφερειακα καθως και παντα εχει καλυτερη υποστηριξη απο τις κοινοτητες των gamer στο καθε παιχνιδι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@xaris100 αυτό που μάλλον θέλει να σου πεί ο @kpetros (και για εμένα είναι σωστό) είναι οτι εφόσον το ψάχνεις τόσο πολύ και θέλεις την καλύτερη λύση η την κάνεις με pc που είναι η καλύτερη η αναγκαστικά συμβιβάζεσαι.
Μιας που ασχοήσε με αμάξια και το κάνω και εγώ(πές μου κιόλας αν ξέρεις του Zero Fucks μια και είναι πολύ φίλοι και έχουμε φάει πολλά ψωμιά) είναι σαν να έχεις ενα mx5 και να θέλεις νατου βάλεις 2jz μοτέρ.η πάρε ενα silviα-supra  whatever και βάλε το μοτέρ η απλά "τούρμπισε" αυτό που έχεις.Αλλα μην ψάχνεις υδραυλικά χειρόφρενα και δυνατά μοτέρ σε ενα αμάξι σαν το Mx5(xbox).

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.