Jump to content



Eρωτηση για password σε δικτυο


Recommended Posts

Αν ο υπολογιστής έχει password θα μπορείς να μπεις στο οικιακό δίκτυο αλλά δε θα μπορείς να μπεις στον συγκεκριμένο υπολογιστή...

Νομίζω πως σε κάθε περίπτωση (είτε έχει pass είτε όχι ο υπολογιστής), για να τον δεις και να μπεις στον υπολογιστή θα πρέπει να έχεις ορίσει να είναι shared κάποια folders, ή να τρέχεις κάποιον FTP server, ή γενικά να έχεις κάποιο port ανοιχτό που να επιτρέπει την επικοινωνία, π.χ. μέσω samba, ή dlna, κλπ...


Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Anthemius έγραψε:

Αν ο υπολογιστής έχει password θα μπορείς να μπεις στο οικιακό δίκτυο αλλά δε θα μπορείς να μπεις στον συγκεκριμένο υπολογιστή...

Νομίζω πως σε κάθε περίπτωση (είτε έχει pass είτε όχι ο υπολογιστής), για να τον δεις και να μπεις στον υπολογιστή θα πρέπει να έχεις ορίσει να είναι shared κάποια folders, ή να τρέχεις κάποιον FTP server, ή γενικά να έχεις κάποιο port ανοιχτό που να επιτρέπει την επικοινωνία, π.χ. μέσω samba, ή dlna, κλπ...


Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 

Τι password? εισοδου στα Windows?

Ας υποθεσουμε ότι με επισκέπτεται ο γειτονας και του δινω προσβαση στο ρουτερ μου. Στο λαπτοπ του βλεπει τον υπολογιστη μου και οποιον αλλον υπολογιστη υπαρχει στο οικιακο δικτυο, σωστσ? αν επιχιρησει να μπει θα του ζητηθεί κωδικος ή θα μπει ελευθερα?

Αν δεν εχει οριστει κωδικος τι παιζει? 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι hacker o γείτονας, ίσως μπορεί να μπει ακόμα και αν δεν του δώσεις ούτε το password του ρούτερ σου. Αν δεν είναι, τότε και να θες να του δώσεις access να μπει στο pc, ίσως να μην μπορέσει [emoji3].
Είναι θέμα file sharing κυρίως (δηλαδή αν το έχεις ενεργοποιήσει ή όχι) και δε σχετίζεται καθόλου με το password που έχεις ή δεν έχεις για να μπεις στο pc (για windows μιλάμε φαντάζομαι).

Edit: πιστεύω πως με ένα απλό Google search "how to enable/disable file sharing windows XX" θα βρεις αρκετές πληροφορίες...


Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Anthemius έγραψε:

Αν είναι hacker o γείτονας, ίσως μπορεί να μπει ακόμα και αν δεν του δώσεις ούτε το password του ρούτερ σου. Αν δεν είναι, τότε και να θες να του δώσεις access να μπει στο pc, ίσως να μην μπορέσει emoji3.png.
Είναι θέμα file sharing κυρίως (δηλαδή αν το έχεις ενεργοποιήσει ή όχι) και δε σχετίζεται καθόλου με το password που έχεις ή δεν έχεις για να μπεις στο pc (για windows μιλάμε φαντάζομαι).

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 

Δε μιλαμε για χακερς τωρα, μιλαμε για νορμαλ καταστασεις και για το τι ισχυει.

Το file sharing το εχω ενεργοποιησει, γιατι εχω επικοινωνια μεταξυ των υπολογιστων μου. Το θεμα είναι τι παιζει με έναν υπολογιστη τριτου που θα μπει στο δικτυο.

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, θα πρέπει να είναι οι υπολογιστές και στο ίδιο workgroup, οπότε αν δε θέλεις να έχει τη δυνατότητα να μπει με file sharing, ίσως να αλλάξεις το workgroup name σε κάτι άλλο από το default. Πάντως για να είσαι πιο σίγουρος, ίσως θα πρέπει να ορίσεις δικαιώματα στο file sharing για να μπαίνουν συγκεκριμένοι users, και να μην το έχεις ελεύθερο (χωρίς password) για όλους τους υπολογιστές του τοπικού δικτύου. Εγώ π. χ. Έχω κάνει έναν guest user που έχει μόνο read access σε συγκεκριμένα folders μόνο και ζητάει user name και password.
Ας πει την άποψη του και κανένας άλλος ομως, γιατί έχω χρονια να παίξω με αυτά και νομίζω δεν έχουν όλες οι versions των windows τις ίδιες υπηρεσίες για networking (τα Home έχουν περιορισμένες δυνατότητες αν θυμάμαι καλά).

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτος βλεπει τους υπολογιστες μου ονομαστικα, όπως κι εγω βλεπω τον δικο του. Αν παω να μπω στον υπολογιστη του μου ζητειται κωδικος, ο οποιος προφανως δεν υπαρχει αφου δεν εχει ορισει ποτε file sharing και τετοια. Εγω όμως εχω. Αλλα δε θυμαμαι ποιον ειχα ορισει, πως μπορω να δω ποιον κωδικο εχω ορισει?

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Εσύ μάλλον αφού δεν έχεις ορίσει users, έχεις ένα κεντρικό password για πρόσβαση από το ίδιο homegroup που το έβαλες μια φορά και από τότε δεν το έχεις αλλαξει (Δηλαδή επέλλεξες allow windows to manage homegroup connections.

 

Control Panel - Homegroup - Other homegroup actions - Change the password (στα windows 10).

 

Πάντως αν πας στο control panel - Network and Sharing center - Advanced sharing settings μπορείς να αλλαξεις τα homegroup connections και να ορίσεις user accounts and passwords.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βασικα φροντισα απλα να εχουν επικοινωνια οι δυο υπολογιστες μου, ωστε να γινεται μεταξυ τους (ασυρματη)μεταφορα αρχειων.

 

Win 7-64 εχω. Ο επισκεπτης εχει άλλο λειτουργικο, win 7 παλι αλλα άλλη version. 

Πηγα παντως εκει που λες και οντως βλεπω έναν 10ψηφιο κωδικο. Συνεπως ο επισκεπτης θα μπει στο pc μου μονο εφόσον συμπληρωσει στο παραθυρο που βγαινει το username και τον 10ψηφιο αυτό κωδικο?

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.