Jump to content



HP Workstation x4400


Recommended Posts

Γεια σας!

 

Έχω στην άκρη ένα πλήρες σύστημα, το hp workstation x4400. Θέλω να βάλω μια άλλη μητρικη μέσα στο κουτί αυτό, αλλά δεν μπορώ!

Και εξηγώ...

 

Για όσους έχουν δει το κουτί αυτό, είναι λίγο ιδιαίτερο (βασικά όλα τα κουτιά της HP). Η μητρική "πατάει" επάνω σε μια αποσπώμενη βάση και η βάση αυτή βιδώνει επάνω στο κουτί στις ήδη υπάρχων τρύπες για τους αποστάτες που έχει το κουτί. Ακόμα και η ψύκτρα του επεξεργαστή βιδώνει επάνω σε αυτό.

 

Φυσικά μπορείς να το βγάλεις και να τοποθετήσεις την δική σου μητρική και εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα μου.

Έχω δοκιμάσει ένα σωρό αποστάτες και δεν κάνει κανείς! Δεν βιδώνει κανείς στις ήδη υπάρχων τρύπες του κουτιού. Βάζοντας επάνω την μητρική οι τρύπες που έχει ταιριάζουν απόλυτα σε ATX μητρική που έχω, απλά δεν βιδώνει κανείς αποστάτης επάνω. Και φυσικά εαν βιδώσεις άλλη μητρική, εκτός HP, επάνω στην βάση που έχει, δεν είναι σωστά, μπαίνει πιο μέσα στο κουτί με αποτέλεσμα τα IO & PCI να μην κουμπώνουν.

 

Έχει συναντήσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Εαν ναι πως το έλυσε; Καμιά ιδέα τι τύπου αποστάτες να ψάξω να αγοράσω;

 

Υ.Γ. Σε ένα μαγαζί κάποιος μου είπε πως ίσως χρησιμοποιεί Αμερικάνικου τύπου διάμετρο στους αποστάτες και δεν θα είναι εύκολο να τους βρω (ίσως λέει και μπαρούφες).

Link to comment
Share on other sites

Δύο τύποι αποστατών παίζουν στα pc

M3 και UNC 6-32

 

Αν έχει m3 δεν μπαίνει με τίποτα το UNC 6-32 εκτός αν χαλάσεις τα πάσα

Αν έχει M3 τότε θα πλέει μέσα στο UNC 6-32 σπείρωμα

 

Πολύ απλά τώρα. Πιάσε έναν αποστάτη από αυτούς που έχει το κουτί και προσπάθησε να τον βιδώσεις σε έναν HDD

Αν δεν κάνει, δοκίμασε να τον βιδώσεις σε ένα DVD ή ssd

 

Αν κάνει στην πρώτη περίπτωση έχεις αποστάτη UNC 6-32 

Αν κάνει στην δεύτερη έχεις m3

 

Αν δεν κάνει σε καμία από τις δύο βγάλε μία φώτο :) 

Link to comment
Share on other sites

Thanks Karmen!

Γνωρίζεις μήπως και τι ύψος πρέπει να έχουν οι αποστάτες; ή παίζει ανάλογα με το κουτί;

 

Το HP κουτί δεν έχει αποστάτες έτσι όπως έρχεται από την HP! Η βάση της μητρικής βιδώνει επάνω στις τρύπες που έχει το κουτί για τους αποστάτες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Aligator21 έγραψε:

Το HP κουτί δεν έχει αποστάτες έτσι όπως έρχεται από την HP! Η βάση της μητρικής βιδώνει επάνω στις τρύπες που έχει το κουτί για τους αποστάτες.

Ε τότε δοκίμασε με αυτές τις βίδες :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!

@karmen1983 να επανέλθω λίγο στο θέμα γιατί μπερδεύτηκα λίγο;

Ήρθαν πριν λίγες μέρες αυτά εδώ  που πρότεινες να παραγγείλω, αλλά δεν κάνουν... κολυμπάνε μέσα στις τρύπες που έχει το κουτί.

 

Εάν κατάλαβα καλά, θα πρέπει να δοκιμάσω αυτούς εδώ τώρα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνεις το εύκολο δύσκολο και τυραννιέσαι και παραγγέλνεις άδικα. Ξαναλέω ότι είπα στο post 2 με άλλα λόγια...

 

Πάρε μία βίδα από έναν σκληρό δίσκο και όχι ssd και πήγαινε να την βιδώσεις σε μία από τις θέσεις που έχει για αποστάτη και πες τι κάνει.

Αν δεν βιδώνει πάρε μία από έναν ssd/DVD και πήγαινε και κάνε την ίδια δοκιμή.

 

Αυτά που λες ότι παράγγειλες και κολυμπάνε, εννοείς μέσα στο σπείρωμα του κουτιού; Αν ναι τότε ούτε τα δεύτερα θα κάνουν κάτι που θα μου κάνει εντύπωση μεγάλη εκτός αν έχει κάνει λάθος ο πωλητής στη περιγραφή.

 

Αλλά ξαναλέω πριν παραγγείλεις το οτιδήποτε ο τρόπος να ξεχωρίσεις το σπείρωμα με το οποίο έχεις να κάνεις σε ένα κουτί υπολογιστή είναι αυτός που σου είπα στη δευτερη σειρά ή με άλλα λόγια στο δευτερο ποστ.

 

Αν δεν βγει και πάλι άκρη ή καμία βίδα δεν βιδώνει βγάλε μία φωτογραφία σε παρακαλώ και αν γίνεται δίπλα να εχεις έναν χάρακα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψιλό απελπιστεί λίγο.

 

Στην παρακάτω φώτο είναι η βάση η οποία βιδώνει επάνω της η μητρική της HP. Η βάση είναι κουμπωτή επάνω στο κουτί.

IMG_20170822_190001.thumb.jpg.e5217f417d6663bba0cd0f02d99c662a.jpg

 

Εδώ φαίνονται οι διάφορες τρύπες που έχει το κουτί και ταιριάζουν απόλυτα με τις τρύπες που έχει η μητρική που θέλω να του βάλω.

Ότι βίδα και να δοκίμασα είτε δεν κουμπώνει καθόλου, είτε μπαίνουν πολύ εύκολα μέσα (κολυμπάνε). Δοκίμασα βίδες όπως μου είπες και από DvD Rom και από δίσκο και γενικά ένα σωρό διάφορες βίδες που είχα.

Νιώθω λες και δεν έχουν σπείρωμα αυτές οι τρύπες.

IMG_20170822_190028.thumb.jpg.e164056bd8bbbbaf636e36be1e8c9439.jpg

 

Φώτο που ζήτησες για την διάμετρο της τρύπας, σορρυ εάν δεν είναι τόσο κατατοπιστική, 2 χέρια έχω :p

IMG_20170822_190159.thumb.jpg.e41c095b077ae5840e6f7609da94420f.jpg

 

Μάλλον τελικά δεν μπορείς να βάλεις άλλη μητρική (χωρίς πατέντα) :(:(

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω εχω και εγω ενα της ibm μαλλον σε κουτι foxconn.

Θα τον ξηλωσω αν ειναι σημερα (δεν τον δουλευω και εγω) και αν βρω τιποτα που μπορει

να βοηθησει σε λεω.

Αυτος ειναι btw

http://imgur.com/a/URK6m

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, psyber said:

τι το τόσο ιδιαίτερο έχει αυτό το κουτί και μπαίνεις σε τόσο κόπο φίλε μου;

Τι εννοείς τι το ιδιαίτερο έχει; Είναι ποιοτικό, αρκετά ευρύχωρο και κάθεται στην αποθήκη και σκονίζεται.

Έχω parts για να φτιαχτεί ένα full σύστημα και να το δώσω σε έναν γνωστό, ο οποίος δεν έχει δυνατότητα να αγοράσει έστω 1 απλό κουτί.

 

Θα συνεχίσω να ψάχνω μήπως και βρω κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.