Jump to content



Windows και εξωτερικοί δίσκοι


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω εξ.σκληρό των 3Τ, αλλά διάβασα ότι υπάρχει θέμα αν έχεις παλιά έκδοση τύπου Vista, 7 ή προ του 10. Ισχύει; Στα ηλκαταστήματα δεν αναφέρεται πάντα να ένας εξ.σκληρός είναι συμβατός με Vista, την οποία και έχω εγκατεστημένη. Άρα ένα προίόν σαν αυτό http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/apothikeusi/hdd-eksoterikos-skliros-diskos/Seagate-HDD-External-3TB-3-5-Expansion-STEB3000200.htm δε θα συνδέεται στο φορητό μου. Σχετικά με τη συμβατότητα με USB 2.0 τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

https://support.microsoft.com/en-us/help/2581408/windows-support-for-hard-disks-that-are-larger-than-2-tb

 

Overall requirements for a non-bootable data volume

For a system to be able to address the maximum capacity of a device that has a storage capacity of more than 2 TB, the following prerequisites apply: 

  • The disk must be initialized by using GPT.
  • The Windows version must be one of the following (32-bit or 64-bit, unless otherwise noted, but including all SKU editions):
    • Windows Server 2008 R2 (only 64 bit version available)
    • Windows Server 2008
    • Windows 7
    • Windows Vista
  • The latest storage drivers from your storage controller manufacturer must be installed. For example, if your system uses an Intel storage controller that is set to “RAID” mode, make sure that you have the latest applicable drivers from the Intel support site.
  • Overall, you should contact your system vendor to determine whether the system supports device sizes of more than 2 TB.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άρα, ακόμη και αν δεν μπορέσω να κάνω τον υπολογιστή μου να δει πλήρως το δίσκο, θα βλέπει τα πρώτα 2 GB. Πάντως πώς γίνεται και τον εσ.σκληρό των 3Τ που χρησιμοπιώ ως εξωτερικό μέσω βάσης να τον βλέπει ολόκληρο; Βέβαια, η βάση αγοράστηκε το 2012. Νομίζω ότι είναι USB 2.0. Ίσως γι'αυτό. Πάντως θα αγοράσω των 3Τ να τελειώνω.

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα έναν εξωτερικό 3Τ της Intenso και ο φορητός μου βλέπει κανονικά 2,27Τ ελεύθερα. Όλα καλά! Δε χρειάστηκε να κάνω καμία ρύθμιση.

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.