Jump to content



Αναβάθμιση - Αναπροσαρμογη στους νέους επεξεργαστές.


Recommended Posts

Το τωρινό μου σύστημα είναι το παρακάτω (το είχα πάρει το 2011 τον Αύγουστο.).

 

Case (Κουτί):   Thermaltake Commander MS-I vn400a1w2n Middle Tower

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): Xilence Power Supply 550W

Motherboard (Μητρική): GA-970A-UD3

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): AMD Phenom II X6 1090T@3.4ghz

RAM (Μνήμη συστήματος): 2x4gb,  Kingston Hyper X DDR3 1600mhz

GPU (Κάρτα γραφικών): MSI Geforce GTX 650 Ti Boost 2gb

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): έχω μια 26" samsung syncmaster Full HD

 

Με ενδιαφέρει να πάω σε αναβάθμιση με βάση τους νέους επεξεργαστές (έχω μια τάση να προτιμήσω να παραμείνω σε amd δεν ξέρω τι θα μου προτείνεται εδώ.)

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε: 380 ευρώ

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή (Fifa, PES, Dark souls και άλλα διάφορα )

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν: (Unreal Engine, Visual Studio)

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? (Υπάρχει ήδη 26" Samsung Syncmaster Full HD και μελλοντικά θα πάω προς 4Κ δεν ξέρω αν θα είναι monitor η τηλεόραση.)

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? υπάρχει ήδη

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? (Ότι συμφέρει καλύτερά από τιμές.)

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί από τον ενδιαφερόμενο? (Θα συναρμολογηθει στο κατάστημα κατόπιν συνεννόησης.)

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? (Υπάρχει ήδη Windows 10)

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> Μελλοντικές αναβαθμίσεις θα υπάρξουν σίγουρα . Μονη κάρτα γραφικών (όχι SLI) και κάποια οθόνη (η τηλεόραση?) 4Κ.

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> Όχι

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> Όχι

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: Επιθυμώ να κρατήσω τα υπάρχοντα Case, PSU, GPU και σκληρούς δίσκους οπότε αυτά που ψάχνω είναι ένα κάλο combo CPU, MOBO, RAM.

Link to comment
Share on other sites

Το "380€" ειναι ενα οριο/ταβανι; Για μενα αν μεγαλωσει λιγο, πας σε γενναια αναβαθμιση (αποκλειστικα cpu-mobo-ram), δεδομενου οτι εχεις 6 χρονια το pc σου και δεν αναβαθμιζεις συχνα.

πχ

 

 

https://www.skroutz.gr/s/11139197/AMD-Ryzen-5-1600.html (AT LEAST)

https://www.skroutz.gr/s/11518350/Asrock-AB350-Gaming-K4.html (δε ξερω αν κατι λιγοτερο αξιζει)

https://www.skroutz.gr/s/7729678/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-2133MHz-F4-2133C15D-16GVR.html (επιφυλασσομαι για τις μνημες, δε ξερω τι παιζει με τους Ryzen και τις συμβατοτητες- αλλα ειναι μονοδρομος νομιζω στα λεφτα που δινεις).

 

Μπορεις και 8GB Ram και να προσθεσεις 8 ακομη αργοτερα , οποτε δε ξεφευγεις πολυ απο το αρχικο μπατζετ 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

α)Το PSU δε το αλλαζεις, ομως τα χρονια περνανε... Μπορει να κανει τη δουλεια προσωρινα, αλλα ειναι (κατ'εμε) το πιο σημαντικο στην καλη λειτουργια ενος pc. Μη το αμελεις. Εχε το στο νου σου.

 

β) GPU ... Εχει τα χρονακια της, μη περιμενεις να αντεξει πολυ ακομη. Ειναι πολυ γενικο το "fifa , dark souls και πολλα ακομη" , για να καταλαβουμε αν θα σε καλυπτει, και για ποσο καιρο , η συγκεκριμενη καρτα. Δε λες τι settings θες να βαζεις, αν συμβιβαζεσαι με τα παντα στο LOW/Medium και αλλα τετοια σχετικα. Μη περιμενεις να κανει τρελα πραγματα το CPU απο μονο του (θα υπαρχει και το αναλογο Bottleneck φανταζομαι).

 

γ) Φανταζομαι οταν λες "σκληρους δισκους" , πως υπαρχει ενα SSD μεσα σε αυτα που αναφερεις. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το "380€" ειναι ενα οριο/ταβανι; Για μενα αν μεγαλωσει λιγο, πας σε γενναια αναβαθμιση (αποκλειστικα cpu-mobo-ram), δεδομενου οτι εχεις 6 χρονια το pc σου και δεν αναβαθμιζεις συχνα.

πχ

 

 

https://www.skroutz.gr/s/11139197/AMD-Ryzen-5-1600.html (AT LEAST)

https://www.skroutz.gr/s/11518350/Asrock-AB350-Gaming-K4.html (δε ξερω αν κατι λιγοτερο αξιζει)

https://www.skroutz.gr/s/7729678/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-2133MHz-F4-2133C15D-16GVR.html (επιφυλασσομαι για τις μνημες, δε ξερω τι παιζει με τους Ryzen και τις συμβατοτητες- αλλα ειναι μονοδρομος νομιζω στα λεφτα που δινεις).

 

Μπορεις και 8GB Ram και να προσθεσεις 8 ακομη αργοτερα , οποτε δε ξεφευγεις πολυ απο το αρχικο μπατζετ 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

α)Το PSU δε το αλλαζεις, ομως τα χρονια περνανε... Μπορει να κανει τη δουλεια προσωρινα, αλλα ειναι (κατ'εμε) το πιο σημαντικο στην καλη λειτουργια ενος pc. Μη το αμελεις. Εχε το στο νου σου.

 

β) GPU ... Εχει τα χρονακια της, μη περιμενεις να αντεξει πολυ ακομη. Ειναι πολυ γενικο το "fifa , dark souls και πολλα ακομη" , για να καταλαβουμε αν θα σε καλυπτει, και για ποσο καιρο , η συγκεκριμενη καρτα. Δε λες τι settings θες να βαζεις, αν συμβιβαζεσαι με τα παντα στο LOW/Medium και αλλα τετοια σχετικα. Μη περιμενεις να κανει τρελα πραγματα το CPU απο μονο του (θα υπαρχει και το αναλογο Bottleneck φανταζομαι).

 

γ) Φανταζομαι οταν λες "σκληρους δισκους" , πως υπαρχει ενα SSD μεσα σε αυτα που αναφερεις. 

 

 

 

 

α) Εχεις δικιο για το PSU καποια στιγμη στο μελλον θα το αλλαξω αλλα τωρα προς το παρον οχι.

 

β) Επειδη υπαρχει ps4 pro ποιο πολυ παιζω εκει γι'αυτο σου λεω οτι δεν καιγομαι για καρτα γραφικων.

 

γ) Εννοειται οτι εχω ssd και μαλιστα 3 αλλα ο μεγαλυτερος ειναι 256 GB. Μου φτανουν για να στησω Windows 10.

 

Για τη RAM που λες ναι θα ξεκινησω με 8. Και θα παω σε γρηγορη γιατι νομιζω οτι ειναι σημαντικο αυτο για τον Ryzen. 

Τωρα για αυτο που λεω για 380 αν παει και 400 δεν θα τα βαψω και μαυρα , παραπανω δεν θελω να παει. 

 

Η μηπως στην τελικη φιλε να το παρατησω αφου εχω το ps4 pro και να παω απο του χρονου για αναβαθμιση ?? 

Έγινε επεξεργασία από s33k3rgr
Link to comment
Share on other sites

On 6/22/2017 at 7:34 ΜΜ, το μέλος s33k3rgr έγραψε:

 

α) Εχεις δικιο για το PSU καποια στιγμη στο μελλον θα το αλλαξω αλλα τωρα προς το παρον οχι.

 

β) Επειδη υπαρχει ps4 pro ποιο πολυ παιζω εκει γι'αυτο σου λεω οτι δεν καιγομαι για καρτα γραφικων.

 

γ) Εννοειται οτι εχω ssd και μαλιστα 3 αλλα ο μεγαλυτερος ειναι 256 GB. Μου φτανουν για να στησω Windows 10.

 

Για τη RAM που λες ναι θα ξεκινησω με 8. Και θα παω σε γρηγορη γιατι νομιζω οτι ειναι σημαντικο αυτο για τον Ryzen. 

Τωρα για αυτο που λεω για 380 αν παει και 400 δεν θα τα βαψω και μαυρα , παραπανω δεν θελω να παει. 

 

Η μηπως στην τελικη φιλε να το παρατησω αφου εχω το ps4 pro και να παω απο του χρονου για αναβαθμιση ?? 

Εφόσον υπάρχει ps4 pro η επικείμενη αναβάθμιση γίνεται για "ψυχολογικούς" περισσότερο λόγους να φανταστώ. 

 

Πάντως όταν υπάρχει η λογική "άστο για του χρόνου" , 2 πράγματα έχω παρατηρήσει: 

1. Το μπάτζετ εξαφανίζεται, όποτε το "του χρόνου" γίνεται "ποτέ " ή σε "2-3-4-5 χρόνια" :p 

2. Το μπάτζετ αυξάνεται, και πας σε κάτι καλύτερο :) 

 

Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι είναι αρκετά "future proof" μια επικείμενη αναβάθμιση (έστω και σιγά σιγά). Δηλαδή αν του χρόνου πας σε μια κάρτα καλύτερη και έχεις και ένα αξιοπρεπές gaming pc μαζί με το ps4, δε θα είναι και άσχημα! :D 

Αν θεωρείς και μόνος άσκοπη μια αναβάθμιση, άστο για του χρόνου. Όλα θα εξαρτηθούν από την  "κατηγορία" στην οποία ανήκεις (1 ή 2 :p )

 

Link to comment
Share on other sites

αν τα €380, τα υπολογιζεις χωρις τα χρηματα που μπορεις να προσθεσεις απο επικειμενη πωληση της πλατφορμας που εχεις, τοτε μπορεις να ελπιζεις οτι και με την προσθεση αυτων των χρηματων, μπορεςι να ανεβεις σε ικανοποιητικα επιπεδα, ωστε να χωρεσεις και R5 1600 + 16GB DDR4 3000+MHZ Μνημες....! 

 

αν ομως, για οποιοδηποτε λογο, σχεδιαζεις να κρατησεις τα κομματια σου, τοτε εινα ιλιγο πιεσμενα τα πραματα.   αν υπολογισεις οτι ενας 1600 + μια Β350 = 320-330€, θα πιεσεις πολυ το μπατζετ των μνημων. θα πας αναγκαστικα σε 8gb, αλλα οχι κατω απο 2800-3000mhz δεν αξιζει για 10€ να πας σε 2133-2400.....!!!!!    

ψαξ΄το ομως με τις συμβατοτητες, αν και οσο περναει ο καιρος, αυξανεται η συμβατοτητα.....!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.