Jump to content



πιθανον προβλημα με τροφοδοτικο!


Recommended Posts

Καλησπερα!

Για αρχη να πω οτι αν το θεμα μου ειναι εκτος απο την κατηγορια που διαλεξα, ας το μεταφερει ή σβησει καποιος admin!

Λοιπον, το τελευταιο 1μιση μηνα αντιμετωπιζω ενα θεμα με ξαφνικες επανεκκινησεις του υπολογιστη, μοναχα οταν οι γονεις μου ανοιγουν το a/c στο σαλονι που φυσικα εχει δικια του γραμμη στο πινακα! ανεκαθεν ετσι ηταν οι γραμμες του σπιτιου και οπως προειπα επανεκκινει με το που το ανοιξουν, μερικες φορες με τη πρωτη, μερικες φορες αν το κανω τεστ και το ανοιγω κλεισω μπορει με τη 3η και 4η φορα! να πω οτι το συγκεκριμενο υπολογιστη τον εχω απο νοεμβριο του 15 και μεχρι και πριν τον μαιο του 17 δεν ειχα ποτε προβλημα οσες φορες και αν ανοιξε το a/c στο ζεστο και στο κρυο! το a/c ειναι 18 αν δεν κανω λαθος και η γραμμη που ειναι μονο του υπαρχει 1.5mm καλωδιο πανω σε 16Α hager ασφαλεια!

Φωναξα 2 ηλεκτρολογους και δεν βρηκαν κατι ενω κανανε μετρησεις! ανοιξαν τις πριζες δεν ειδαν κατι! αντιθετως με ολα αυτα που εγιναν παρατηρησα οτι και με το δικο μου a/c στο δωματιο με το που ανοιξω θα σβησει παλι ο υπολογιστης μου, ο 2ος ηλεκτρολογος μου το εβγαλε απο το ντουι γτ παρολο που ανοιγε δεν εβγαζε ουτε ζεστο ουτε κρυο!

Εκανα μερικα stress test να δω μηπως φταιει κατι απο το hardware, και ενω ηταν χθες το μεσημερι ανοιχτο το a/c στο σαλονι με το πρωτο test εσβησε και ανοιγει παλι αυτοματα μονο του! το ξανα δοκιμασα και εκανε τεστ! επισης να αναφερω οτι εκανα και με της intel το diagnostic tool για τον cpu και εκει ολα τα βηματα πηραν PASS! ετρεξα antimalware πολλες φορες μηπως ειναι τιποτα απο κανα ιο και τα συναφη αλλα δε βρηκε! πριν 2 μηνες εκανα φορματ!

Τελος να αναφερω το τροφοδοτικο μου ειναι της thermaltake SE 630W, ο επεξεργαστης i5-6600k καρτα γραφικων δεν υπαρχει! απο θερμοκρασιες ειναι καλες γτ εχω μεγαλο κουτι χωρις καλωδια και καλη ψυκτρα της be quiet! αυτα!

Τι μπορει αλλο να ειναι ηλεκτρολογικο; να αλλαξω γραμμη στο a/c και να βαλω 2.5mm? γενικως τρεμει λιγακι το φως οταν ανοιγει το a/c για κλασματα! εκτος αν τα επαιξε το a/c με τα τελευταια black out της ΔΕΗ και την κακοκαιρια με τις βροχες!

Έγινε επεξεργασία από Sucre
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον υπάρχει θέμα με πτώση τάσης την στιγμή που ανάβει το A/C. Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν έχει παθει ζημιά το A/C από τα black out. Παντως από τα λίγα που ξέρω σε 1,5mm καλώδια μπαίνει 10Α ασφάλεια. Στις γραμμές των A/C (από τον πίνακα στο A/C χωρίς να δίνει ρεύμα αλλού) βάζουν συνήθως 2,5mm καλώδια με 16Α ασφάλεια.

Αν μπορείς σύνδεσε τον υπολογιστή σου σε άλλη πρίζα από διαφορετική γραμμή παροχής ρεύματος και δοκίμασε εαν συμβαίνει το ίδιο με ανοιγμα του A/C. Φυσικά υπάρχει η περίπτωση να υπάρχει πτώση τάσης σε όλο το σπίτι που μπορεί να επηρρεάσει την λειτουργία του υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως υπάρχει πτώση τάσης πάντως θα ήταν καλό να σκεφτείς την αγορά ένως ποιοτικού UPS που θα έχει και λειτουργία AVR (automatic voltage regulator) προκειμένου να προστατέψεις τον εξοπλισμό σου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος TopCLR έγραψε:

Μάλλον υπάρχει θέμα με πτώση τάσης την στιγμή που ανάβει το A/C. Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν έχει παθει ζημιά το A/C από τα black out. Παντως από τα λίγα που ξέρω σε 1,5mm καλώδια μπαίνει 10Α ασφάλεια. Στις γραμμές των A/C (από τον πίνακα στο A/C χωρίς να δίνει ρεύμα αλλού) βάζουν συνήθως 2,5mm καλώδια με 16Α ασφάλεια.

Αν μπορείς σύνδεσε τον υπολογιστή σου σε άλλη πρίζα από διαφορετική γραμμή παροχής ρεύματος και δοκίμασε εαν συμβαίνει το ίδιο με ανοιγμα του A/C. Φυσικά υπάρχει η περίπτωση να υπάρχει πτώση τάσης σε όλο το σπίτι που μπορεί να επηρρεάσει την λειτουργία του υπολογιστή.

σωστα! αλλα ξεχασα να αναφερω το πιο σημαντικο και λαθος μου!

το a/c εχει συνδεθει στη γραμμη απο το παλιο θερμοσιφωνακι της κουζινας! οποτε λογικα μεχρι εκει στο θερμοσιφωνακι εχει μεγαλο καλωδιο, η ενωση γινεται μεσα στο ντουι και απο εκει εξω περιμετρικα απο το σπιτι οδηγει στη μοναδα περιπου 10 μετρα καλωδιου μεγεθους 1.5mm αποτι ειδα πριν απο λιγο!

Έγινε επεξεργασία από Sucre
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολόγος δεν είμαι για να αποφανθώ αν είναι σωστή η παραπάνω σύνδεση. Ίσως το A/C (αν είναι νέας τεχνολογίας) να μην απαιτεί οπωσδήποτε 2,5mm καλώδιο. Η λογική πάντως λέει οτι εφόσον χρησιμοποιήται 1,5mm (έστω σε ένα μέρος του) για ασφάλεια του καλωδίου και δική σου μπαίνει ασφάλεια 10Α. Αν παράδειγμα το είχατε συνδέσει με την παροχή της κουζίνας που βγάλατε εκτός η οποία θα έχει καλώδια 3-4mm και ασφάλεια 25Α, θα ήταν λογικό να παρέχει ασφάλεια σε καλώδιο 1,5mm η ασφάλεια των 25Α στον πίνακα;

Όλο αυτό (με το καλώδιο) μπορεί να μην έχει σχέση με το πρόβλημα στον υπολογιστή σου (και το "τραβάμε" σε offtopic).

Link to comment
Share on other sites

Στα AC βαζεις απο 2.5 +πανω , απο κει και περα αμα ειναι inverter και καταναλωνει <1KW ειναι αλουνου παπα ευαγγελειο .

Νομιζω πως η λυση με το UPS ειναι και λογικη και οικονομικη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.