Jump to content



Ink pad Epson BX305FW+


Recommended Posts

Επαθα τη πλακα μου σημερα

Μου εβγαλε αυτο το μηνυμα ο εκτυπωτης μου

A printer's ink pad is at the end of its service life.
Please contact Epson Support.

Καμια βοηθεια για την απαισιοτητα αυτη ?

Link to comment
Share on other sites

τα σφουγγάρια που μαζεύουν το μελάνι γέμισαν (άλλοτε ισχύει άλλοτε όχι..τσέκαρέ τα -αντικατέστησέ τα)...υπάρχουν εργαλεία (επι πληρωμής-δες ebay με το μοντέλο του εκτυπωτή σου) που το κάνουν bypass...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι βρηκα κατι τετοιο που λες (wic reset)
Υπαρχουν και αλλα προγραμματα ομως (epson adjustment program) που ερχονται κατευθειαν για συγκεκριμενιο μοντελο εκτυπωτη. Δυστυχως για το δικο μου δε βρηκα.

Εντομεταξυ ανοιξα απο πισω τον εκτυπωτη βρηκα ενα σωληνακι απο το οποιο με συριγγα τραβηξα πολυ..παρα πολυ μελανι. Αλλα μεχρι εκει. Αυτο υποτιθεται οτι τρεχει και εναποθετει τη μελανι σε ενα δοχειο (?) και στα σφουγγαρια οπως ειπες. Αυτα ομως δεν βρηκα πουθενα πως αλλαζουν και πως (και σε κανενα μοντελο) . Το μονο ποιυ λενε epson..οι διαφορες αλλες ταρζανιες..αρκει να εχει προσβαση εκει μεσα..αλλα δεν βλεπω πως μπορεις να εχεις.

Παντως παρα το drain απο το σωληνακι ο εκτυπωτης βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα..πλεον καταλαβαινω οτι ειναι θεμα software και αν δεν γινει reset (ακομα και απο την ιδια την EPSON, αν οχι απο εμενα) δε θα ξεμπλοκαρει.

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνάκι μεταφέρει το μελάνι από τους καθαρισμούς σε κάτι απορροφητικά μαξιλάρια, αν βρήκες το σωληνάκι τότε είτε είχες πάρα πολύ μελάνι στα inkpads είτε ρούφηξες από τα μελάνια σου. Το μήνυμα μπορείς εύκολα με εφαρμογή να το ακυρώσεις, τα inkpads αν ανοίξεις τον εκτυπωτή σου μπορείς να τα στραγγίξεις

 

Μετά κι εφόσον έχεις βρει το σωληνάκι από τη σωστή μεριά, τράβα του μία προέκταση και κούμπωσέ το σε κάνα μπουκάλι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Βέβαια έτσι θα καταλάβεις επίσης πόσο μελάνι πάει χαμένο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το σωληνακι δεν εχω προβλημα ...και εβγαλα πολυ πραγμα...αλλα τα ink pads απλα δε βγαινουν απο αυτη τη μικρη τρυπουλα-παραθυρακι

 

Αυτό είναι το παραθυρακι36232e09dc002124177bdbe09a97b308.jpg

Στάλθηκε από το ZTE A2016 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.