Jump to content



PC για Cs:go,LOL,Fifa ~800€


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. 

Φίλος θέλει να παίζει τα παραπάνω games κατά κύρια βάση, και ότι άλλο προκύψει (δε τον ενδιαφέρουν πολύ τα settings, στο CS:Go παίζει competitive). 

Έχει ένα συνολικό μπάτζετ 1000€.

Μου είπε ~800€ για PC και άλλα 200 για οθόνη. Το αστείο είναι ότι τον ενδιαφέρουν και τα 144Hz (που σε αυτά τα λεφτά , παίζουν λίγες οθόνες και δεν έχω ιδέα για τι οθόνες μιλάμε ποιοτικά).

Anyway, προχώρησα σε μία πρόταση (715€ tower και 275 περίπου οθόνη 144Hz ), και θέλω την άποψή σας. 

 

Να σημειώσω πως δε σκέφτεται upgrade τώρα στα κοντά, παρά μόνο μνήμη προς χειμώνα μεριά. Επίσης υπάρχει ήδη ένα SSD 120GB (υπέρ αρκετό για τις ανάγκες του) αλλά όλα τα άλλα πρέπει να αλλαχτούν (έχει και ένα HDD 160GB, το οποίο νομίζω ότι έφαγε τα ψωμιά του)

 

Τα parts που επέλεξα (όλα από ένα κατάστημα, καθώς βρίσκεται Θεσσαλονίκη), είναι:

 

 

Γνωρίζω και τον ενημέρωσα ότι θα αργήσουν ΠΟΛΥ από το συγκεκριμένο κατάστημα :p 

 

Το μπάτζετ είναι αυτό, δε νομίζω να ανεβαίνει. 

Προτάσεις/βελτιώσεις, δεκτές :)

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καίγεσαι για semi modular τροφοδοτικό έχει και το Corsair CX 550 (μάλλον νέα σειρά) που είναι με 5 χρόνια εγγύηση και 10€ κάτω. Τα "πεντάχρονα" XFX (ξέρεις εσύ :p ) είτε εξαφανίστηκαν (Bronze efficiency), είτε είναι άλλη κατηγορία τιμής (Gold efficiency)!

Αν γίνεται για + 33€ να πάει στον R5 1600. Όχι οτι είναι απαραίτητο αλλά +2cores/4threads για 33€ νομίζω πως αξίζει. Αν τα ρολόγια είναι το πρόβλημα, νομίζω πως δεν είναι δύσκολο να ανέβει με 1-2 κλικ στον πολλαπλασιαστή (multi) (δεν γνωρίζω από Ryzen OC).

Απο οθόνες δεν γνωρίζω πολλά αλλά μήπως πρέπει να κοιτάξει για IPS οθόνη έστω και χωρίς 144Mhz; Η συγκεκριμένη αν και "gaming" έχει ΤΝ panel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το κουτί που επιλέγω (καθαρά λόγω budget) νομίζω το semi modular θα είναι σωτήριον. Εννοείται πως θα διάλεγα άνετα το XFX TS 550 που έχω (σκυλί μαύρο είναι :p ), αλλά τα είπες όλα :) Θα του το δώσω σαν εναλλακτική πάντως το Corsair (το Thermalfake πάντως το έχω τεστάρει με AMD 8320 + radeon hd 6950, δε μάσησε ).

 

Το σκέφτηκα και θα του το προτείνω, αν μπορεί να βάλει ουσιαστικά ακόμη 30€ και να κερδίσει +2c/4t!

Τα ρολόγια δε θα είμαι κοντά για να του τα πειράξω, και δε σκαμπάζει από OC , οπότε ότι και αν πάρει , στοκ θα μείνει .

 

Καλά για την οθόνη, τι να πω. Είναι κολλημένος επειδή βλέπει τα παιδάκια στο twitch και νομίζει ότι θα γίνει καλύτερος παίκτης παίζοντας στα 144Hz :p Δε ξέρω, μπορεί στο competitive CS να κάνει διαφορά. I don't really care :hehe:

 Εγώ του πρότεινα αρχικά μια dell s2415h με την οποία θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του (τώρα παίζει σε μία LG Flatron 19ρα 1280Χ1024 :hehe: )

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα κι αυτό από σκρουτζ είναι και είναι από τα φτηνά σχετικά. Αν βάλεις και τα μεταφορικά για Θεσσαλονίκη ανάλογα και το κατάστημα, το ένα το άλλο θα έρθουν :hmm::unsure: Δε νομίζω να καλύπτονταν η διαφορά των 130-140€ που κάνει μια καινούρια GTX 1060 6GB (για την 3GB δε το συζητάω καν). Έχεις να προτείνεις κάποια άλλα μαγαζιά; Με λίγο ψάξιμο ζήτημα να κέρδιζε κάνα 15ρι !!

 

Δεν έβαλα AMD Vga γιατί η RX 460/560 είναι κάτω από 1050ti, RX 470/570 είναι πάνω αλλά άφαντες ή πανάκριβες λόγω ethereum, συνεπώς έπρεπε κάπως να τα ισορροπήσω. 

 

Καταλαβαίνω ότι τα 144hz μπορεί να αξίζουν στο CS, αλλά η λογική του θέλω 144hz με 200€ , είναι απούσα. 

Στο μεταξύ μου είπε και το άλλο κορυφαίο. "Ας μην είναι 144hz, να είναι στο στυλ της Benq (xl2411 φαντάζομαι). Τι θέλει να πει ο ποιητής; Του έδειξα μια οθόνη με καλή βάση (την dell s2415h), και μου δείχνει αυτή. :huh: Δε του αρέσει η βάση λέει. 

Θα παίζει ή θα κοιτάζει τη βάση ήθελα να ήξερα; (η βάση της dell είναι ίδια με τη δική μου, αρκετά ως πολύ καλή imo).

 

edit: Τώρα μου λέει ότι ακουμπάει πολλές φορές το keyboard στη βάση της οθόνης. Ε η DELL είναι ότι πρέπει για κάτι τέτοιο...Anyway...

 

Τα υπόλοιπα parts πως τα βλέπετε που επέλεξα;

Μνήμη Ripjaws V ξέρω ότι δουλεύει με ryzen, ελπίζω και η Aegis να μην έχει θέμα! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν θα ασχοληθεί με overclock ο φίλος σου και πιο γρήγορες μνήμες να βάλεις (οχι απαραίτητα ripjaws V) θα δουλέψουνε σε στοκ συχνότητα. Καλύτερα είναι βέβαια για Ryzen να βάλεις 3000-3200Mhz μνήμες αλλά είναι και ένα κόστος περίπου +20€ από τις aegis που διάλεξες. Θέμα έχουν οι μνήμες όταν προσπαθήσεις να τις τρέξεις στην ονομαστική ταχύτητα (π.χ. 3000Mhz). Δεν νομίζω να υπάρχουν πλέον σοβαρές ασυμβατότητες σε μητρικές και μνήμες και να μην δουλεύουν οι μνήμες σε στοκ συχνότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα χρειαστεί και αντίστοιχη μητρική για να τρέξουν σε αυτές τις συχνότητες; Αν και είδα αρκετά φτηνότερες μητρικές out there, είπα να βάλω μία με περισσότερα slots για Ram, καθώς και αρκετά πλήρη όσον αφορά sata ports κλπ. :) 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μητρική διάλεξες. Λένε οτι είναι από τις καλές φθηνές Β350 μητρικές. Αν δεν το πρόσεξες η Asus PRIME B350-PLUS γράφει:


 

Παράθεση

 

Memory

AMD Ryzen™ Processors
4 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 3200(O.C.)/2933(O.C.)/2666/2400/2133 MHz ECC and non-ECC, Un-buffered Memory *1
AMD 7th Generation A-series/Athlon™ Processors
4 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 2400/2133 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory
Dual Channel Memory Architecture
* Hyper DIMM support is subject to the physical characteristics of individual CPUs. 
* Refer to www.asus.com for the Memory QVL (Qualified Vendors Lists).

 

Άλλωστε όλες οι ΑΜ4 μητρικές (ακόμα και οι φθηνές Α320) υποστηρίζουν μνήμες 3000-3200Mhz, πάντα με OC φυσικά.

Το μόνο θέμα για να τις τρέξεις εκεί ψηλά (3000-3200) είναι να έχουν "στρώσει" οι μητρικές με νέα BIOS ώστε να μπορεί να γίνει με τις μνήμες που θα έχεις. Εξηγούμαι:

Οι πρώτες μητρικές ΑΜ4 (με τα αρχικά BIOS) είχαν πολλά θέματα με το OC στις μνήμες (για να φτάσουν την ονομαστική συχνότητα). Υπήρχαν μόνο κάποιες μνήμες με τσιπάκια Samsung b-die (= ακριβότερες) που μπορούσαν να ανέβουν πάνω από 2400-2600. Αργότερα ήρθαν βελτιωμένα BIOS και ανέβηκαν και άλλες μνήμες. Ακόμα χρειάζονται κάποιες βελτιώσεις για να λυθούν όλα τα θέματα με το OC στις μνήμες (δεν ανεβαίνουν όλες μέχρι εκεί που πρέπει).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει για τα θέματα που είχε αρκετός κόσμος. Τώρα εγώ άντε να του εξηγήσω πως να παίξει τις μνήμες στα 2400 :p Λογικά out of the box 2133 θα παίζουν, έτσι δεν είναι;

Δεν είχα δει πως και σε αυτό το chipset παίζει OC μνήμες :D 

 

Ευχαριστώ παιδιά. Το παιδί εκτός απροόπτου θα παραγγείλει αμέσως μετά το 15άυγουστο, τον έψησα να βάλει τον R5 1600 ως πιο "φιούτσουρ προυφ " :p 

Μόνο στην οθόνη κολλάμε, αλλά θα καταλήξουμε πιστεύω! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/28/2017 at 10:56 AM, tommybertsen said:

Μα κι αυτό από σκρουτζ είναι και είναι από τα φτηνά σχετικά. Αν βάλεις και τα μεταφορικά για Θεσσαλονίκη ανάλογα και το κατάστημα, το ένα το άλλο θα έρθουν :hmm::unsure: Δε νομίζω να καλύπτονταν η διαφορά των 130-140€ που κάνει μια καινούρια GTX 1060 6GB (για την 3GB δε το συζητάω καν). Έχεις να προτείνεις κάποια άλλα μαγαζιά; Με λίγο ψάξιμο ζήτημα να κέρδιζε κάνα 15ρι !!

 

Δεν έβαλα AMD Vga γιατί η RX 460/560 είναι κάτω από 1050ti, RX 470/570 είναι πάνω αλλά άφαντες ή πανάκριβες λόγω ethereum, συνεπώς έπρεπε κάπως να τα ισορροπήσω. 

 

Καταλαβαίνω ότι τα 144hz μπορεί να αξίζουν στο CS, αλλά η λογική του θέλω 144hz με 200€ , είναι απούσα. 

Στο μεταξύ μου είπε και το άλλο κορυφαίο. "Ας μην είναι 144hz, να είναι στο στυλ της Benq (xl2411 φαντάζομαι). Τι θέλει να πει ο ποιητής; Του έδειξα μια οθόνη με καλή βάση (την dell s2415h), και μου δείχνει αυτή. :huh: Δε του αρέσει η βάση λέει. 

Θα παίζει ή θα κοιτάζει τη βάση ήθελα να ήξερα; (η βάση της dell είναι ίδια με τη δική μου, αρκετά ως πολύ καλή imo).

 

edit: Τώρα μου λέει ότι ακουμπάει πολλές φορές το keyboard στη βάση της οθόνης. Ε η DELL είναι ότι πρέπει για κάτι τέτοιο...Anyway...

 

Τα υπόλοιπα parts πως τα βλέπετε που επέλεξα;

Μνήμη Ripjaws V ξέρω ότι δουλεύει με ryzen, ελπίζω και η Aegis να μην έχει θέμα! 

Για την 3GB έλεγα..θα είναι σίγουρα πιο άνετος στα 1080p.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.