Jump to content



Σύνδεση Yamaha Home Theatre με PC


Recommended Posts

Έχω στην κατοχή μου ένα πλήρες σύστημα ( Ενισχυτής, 2 κεντρικά, 2 πίσω, 1 ομιλίας και ένα ενεργό Subwoofer) της Yamaha (DSP a595), το οποίο είναι σε αδράνεια πολλά χρόνια τώρα το οποίο μου το ζήτησαν να το πουλήσω. Ενώ στην αρχή είπα ναι μετά σκέφτηκα μήπως υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθεί με την ενσωματωμένη κάρτα ήχου του υπολογιστή έτσι ώστε μέσω ενισχυτή να έχω πραγματικό ήχο 5.1. Έχει επιχειρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο έτσι ώστε να μου δώσει τα φώτα του; Είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο σύμφωνα με την φωτογραφία της πίσω πλευράς του ενισχυτή παρακάτω;

22ef0a1db3870035.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ntemian έγραψε:

Σύνδεσε τον υπολογιστή με οπτική ίνα ή coaxial καλώδιο στον ενισχυτή

Να συμπληρώσω, οτι από τα 2 βγάζει η κάρτα σου, αλλιώς μια καρτούλα με 20€ και είσαι  έτοιμος. ( Στο σημειωμένο )  

22ef0a1db3870035.jpg.f92a6a69b13093677c034326b66fe583.jpg

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, rory said:

Καλύτερα είναι να γίνει η σύνδεση αναλογικά γιατί ο ενισχυτής είναι  παλιός και σίγουρα το pc  θα έχει καλύτερο dac.

Εκτός αν είναι και αυτό του 2000. :lol:

Ο υπολογιστής της υπογραφής μου έχει πουληθεί εντός κοινότητας. Το νέο σύστημα θα είναι πιθανότατα βασισμένο σε Χ399 με μία Vega να το συνοδεύει. Όπως είπα παραπάνω μου ζήτησαν να αγοράσουν το Home Cinema και μου ήρθε η ιδέα μήπως έχω καλύτερο αποτέλεσμα ηχητικό αν το χρησιμοποιήσω στο νέο PC. 

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rory said:

Τι ηχεία θα χρησιμοποιήσεις στο νέο;

Θα χρησιμοποιήσω τα ηχεία της Yamaha που συνόδευαν τον ενισχυτή τα οποία ήταν καταπληκτικά σε ήχο. Δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο αλλά απίστευτη δύναμη και εμπειρία τότε που τα είχα συνδεδεμένα στην τηλεόραση για ταινίες με Dolby digital ή Dts. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.