Jump to content



Πρόβλημα με Asus p6t6 WS + i7 920


Samael

Recommended Posts

Στα καλά καθούμενα έκανε shutdown και αρνείται να ανάψει...
Με λίγο σκάλισμα διαπίστωσα οτι δεν εχει πρόβλημα το PSU (έβαλα άλλο), όμως το κουφό είναι οτι ανάβει η ΜΟΒΟ μόνο αν βγάλω το CPU power φις...
Φυσικά δε μπουτάρει έτσι, αλλά δίνει ρεύμα κανονικά στη ΜΟΒΟ το PSU, ανάβουν τα fan-hdd κτλ.
Τώρα το πρόβλημα είναι ή η CPU ή η ΜΟΒΟ απ ότι καταλαβαίνω, έχει συμβεί σε κανέναν σας??

Θέλω να αποφύγω την αλλαγή του PC γιατί ειναι σε κανονική workstation θέση και έχει αρκετή φασαρία το στήσιμο από την αρχή.

 

Επίσης θα βοηθούσε πολύ αν κάποιος είχε στην άκρη κανέναν LGA 1366 να μου τον στείλει για δοκιμή ή και αγορά.

Link to comment
Share on other sites

CPU πολυ δυσκολα να επαθε ζημια , μαλλον η μητρικη . :) Αν εχεις την δυνατοτητα αλλαξε και τα καλοδια του τροφοδοτικου το 8πινο που κουμπωνει διπλα στο cpu

Έγινε επεξεργασία από def
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο όμως δεν μπορεί να σημαίνει οτι "ψόφησε" ο επεξεργαστής;

Στο youtube ο ένας που δοκίμασε χωρίς CPU έχει παρόμοια συμπεριφορά (αλλά έχει AMD), και άλλος (μάλλον με Intel αλλά χωρίς CPU, GPU, RAM) δεν κάνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Mα εμένα δεν ανάβει καν, με ή χωρίς CPU.

Ανάβει μόνο αν βγάλω το 8πινο CPU Power απο πάνω της(πάλι με ή χωρις CPU).

Ίσως το ψάξω λίγο σε 2η φάση, αλλά για την ώρα δε μπορώ να καθυστερήσω άλλο κ θα στήσω νέο PC για την θέση...

Έγινε επεξεργασία από Samael
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.