Jump to content



Πρόβλημα με αεροψυξη, θόρυβος και κόλλημα


Fandom

Recommended Posts

Γειά χαρά παίδες, 

 

Έχω ένα πρόβλημα με μια Thermalright Macho Rev. B την οποία έχω εδώ και 4 μήνες. 

 

Είναι η δεύτερη που πήρα, καθότι ο ανεμιστήρας της πρώτης έκανε ένα θρόοϊσμα 'κρρρρρρ' και έφυγε RMA. Η δεύτερη λοιπόν, όταν ήρθε ήταν μια χαρά. Όμως σήμερα παρατήρησα ότι πλέον και αυτή κάνει παρόμοιο θρόισμα. Έπαιξα λίγο με τον ανεμιστήρα, καθάρισα την ελάχιστη σκόνη, το πιεσα λίγο στο κέντρο μπας και στρώσει, αλλά τίποτα. Έβαλα ένα prime 95 μετα για maximum heat testsκαι δυστυχώς στα δύο λεπτά ο ανεμιστήρας άρχισε να κάνει διάφορους θορύβους, σα να βρίσκουν οι λεπιδες κάπου, και μετά από μερικά δευτερόλεπτα σταμάτησε εντελώς! 

 

Έβγαλα λοιπόν τον ανεμιστήρα για να τον δω από κοντά αλλά δεν μπορώ να βρω εμφανές κουσούρι, δεν φαίνεται να βρίσκει κάπου. Ο ανεμιστήρας είναι dc brushless, του έριξα μια σταγόνα λάδι από την πίσω μεριά ανάμεσα στο σασί και τον κινητήρα αλλά δεν άλλαξε κάτι. 

 

Παραθέτω ένα βίντεο για να ακούσετε το θρόισμα κρρρρρρ το οποίο ακούγεται ακόμα και αν σπρώξεις τις λεπίδες με το χέρι. Άλλοι ανεμιστήρες συγκριτικά δεν κάνουν τέτοιο θρόισμα. 

 

Τι μπορεί να φταίει ρε μάγκες, είναι λογικό αυτό; Δώστε καμία ιδέα να δοκιμάσω. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. 
 

cpu fan throisma.zip

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βρίσκει κάπου (το έχεις κοιτάξει) μάλλον θα έχει πρόβλημα το bearing του ανεμιστήρα

Αν είναι ο δεύτερος με το ίδιο πρόβλημα ίσως να είναι προβληματικοί οι fans της thermalright η κάποια ελαττωματική παρτίδα...

 

Πάντως γνώμη μου είναι αν κάνει θόρυβο και ποσο μάλλον αν σταματάει τελείως να τον αλλάξεις άμεσα και να μην ασχοληθείς υπάρχει πιθανότητα αν παίρνει ρεύμα και δεν περιστρέφεται να σου δημιουργήσει προβλημα στο fan header της μητρικής, μου έχει καεί fan header μητρικής από μαγκωμένο ανεμιστηρα παλιότερα

Αν δεν θες να μπλέξεις πάλι με εγγυήσεις (αναμονή και ίσως άλλο ένα προβληματικό fan)  μιας και η ψήκτρα έιναι κάλη  κοίτα για τον NOCTUA NF-A15 PWM είναι ακριβος 25-30 euro αλλα αξίζει έχει καλή απόδοση είναι ήσυχος σχεδόν dead silent σε normal χρήση σε πιο πολλές στροφές δεν γίνετε ενοχλητικός και δουλεύει απροβλημάτιστα 


 

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτι περιεργο συνέβη.. Αφού γύρισα σπίτι και έβαλα τον ανεμιστήρα να δουλέψει σε φουλ στροφές για μισή ώρα, κάπως έστρωσε... Ενώ ξεκίνησε με θόρυβο, έγινε πλέον πάλι αθόρυβος.. Και γενικά δουλεύει καλά,  αν και μια στο τόσο επιστρέφει ο θόρυβος, ίσως μια φορά τη βδομάδα. Να θορυβηθω (pun intended) ή να το αφήσω όπως έχει; 

 

Επίσης μια φορά μου έβγαλε 'cpu fan error' στο boot, ενώ ο ανεμιστήρας δούλευε κανονικά. Με ένα restart έστρωσε. Συμβαίνει αυτό χωρις λόγο παίδες; 

Έγινε επεξεργασία από Fandom
Link to comment
Share on other sites

Με ένα Google με παρέπεμψε κατευθείαν στης Asus το site... https://www.asus.com/support/FAQ/1006064/

 

Από όσα κατάλαβα και από άλλα που διάβασα, σετάρεις το CPU Fan να τρέχει από 400 και πάνω rpm και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.