Jump to content



Πρόβλημα μνήμης ή θυρας;


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω σε DFI lanparty x48 μνήμες 4 x 1GB transcend DDR2 800 cl4.

Εδώ και καιρό όταν άνοιγα τον υπολογιστή πολλές φορές μου έβγαζε C1 error code στα display της μητρικής. 

Αν και ανέβασα την τάση κανα δυο φορές λιγάκι το πρόβλημα επανεμφανιζόταν. Τελικά πήρα δανεικές 2 μνήμες και ο υπολογιστής έπαψε να το κάνει.

Οπότε είπα να τεστάρω τις μνήμες μου, τώρα που βρήκα χρόνο, για να δω ποια φταίει.
Μόλις τελείωσα και με την τελευταία μνήμη, όλες μια μια σε memtest- usb με 5 κύκλους η κάθε μια. Καμία δεν έβγαλε πρόβλημα. 

Μόλις ξανα κούμπωσα και τις 4 επάνω και άνοιξα υπολογιστή... πάλι C1...  οπότε τώρα έχω βάλει μια 2άδα στις 2 θύρες ram και μετά θα τεστάρω σταδιακά τις υπόλοιπες μνήμες και θύρες..

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, μπορώ να τεστάρω αν έχει χαλάσει κάποια θύρα pci με κάποιον πιο σύντομο τρόπο...;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει οι μνημες να εινα οκ και να χει θεμα ο memory controller ή καποιο slot ή το πιθανοτερο το northbridge να θέλει και αλλο ρεύμα για να δουλεψουν και οι 4 μαζι και με 1 ή 2 να μην εχει προβλημα. Αν θέλει συνεχεια και αλλο ρευμα το northbidge για να ναι σταθερες οι μνημες πιθανο να χει φαει degrade οποτε δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα.

 

Δωσε παντως καποιες επιπλέον πληροφοριες. Παλια δούλευε χωρις προβλημα και ξαφνικά στο έκανε ή τώρα γέμισες και τα 4 slots. Αν ειναι το δεύτερο ειναι φυσιολογικο καποιες φορες να θελει παραπανω ρεύμα το northbridge για να ναι σταθερο. cl4 στα 800mhz ειναι λιγο ζορικο και συνηθως θελουν και παραπανω ρεύμα οι μνήμες. Απο την αλλη αν εχεις βαλει πολυ ρευμα και ζεστενονται παλι θα χεις errors. Πες λιγο τι ρεύματα έχεις δώσει και ποια ανεβασες που λες και επισης αν εχεις κανει  o/c και τι cpu εχεις.

 

To προβλημα ήταν μονο στην εκκίνηση? Μετα δεν ειχες θέματα? bsod κλπ? η θύρα pci που κολλάει?

 

Κατέβασε το memtest for windows . Απο τις δοκιμες που χω κανει ειναι πιο αξιοπιστο απο όλα και βρίσκει errors εκει που αλλα δεν βρίσκουν. Aφησε 1gb (για win 8,10 για 7 λογικα λιγοτερο) και τα υπολοιπα 3gb χωρισε τα αναλογα με τους ποσους πυρηνες έχεις και τρέξε το προγραμμα τόσες φορες. Δλδ αν εχεις 2 πυρηνες το τρεχεις δυο φορες και στο καθενα βαζεις να τεσταρει 1500mb ram.

 

Aστο να τρέξει μέχρι το 400%. Αν δεν σου βγάλει error , εισαι οκ. Θα σου ελέγξει και το 1gb που χεις κρατήσει για τα windows , καθως τα windows απο μονα τους μετακινουν δεδομενα στη ραμ απο το ενα σημειο στο άλλο.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

Τις μνήμες τις έχω τετράδα πάνω από 10 χρόνια, από τότε που έφτιαξα τον υπολογιστή δηλαδή. (https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820208329)

Εργοστασιακά δουλεύουν στα 1.8V  βέβαια παλαιότερα με τα πειράματα του υπερχρονισμού τις έδινα ρευματάκι.. τώρα μπορεί να τις είχα και στα 2.2 - 2.4 βολτ με γενικο oc για να δουλευει σταθερά.

Βέβαια εδω και μια 6ετιά και παραπάνω τον είχα στα default. Το πρόβλημα άρχισε να το κάνει σταδιακά. όχι μπλε οθόνες αλλά στις εκκινήσεις κολλούσε συνηθως στο C1 με το πρόβλημα να κλιμακώνεται σε απανωτά restart. 

Τη θύρα που κολλάει την ψάχνω τώρα δοκιμάζοντας δυο δυο τις μνήμες σε διάφορες θέσεις..

(δοκιμή κάνω με την καθημερινή χρήση δηλαδή, δουλεύω τον υπολογιστή 5-6 μέρες να δω αν θα βγάλει πρόβλημα... υπάρχει γρηγορότερος τρόπος να ελενξω τις θύρες...;    )

Το memtest86 από που τρέχει απο  usb δεν έιναι τόσο αξιόπιστο;

Υπερχρονισμό απο τα προφίλ του βιος που βλέπω έχω και ένα που γράφω 3.8stable έχω και ένα που λεει 4,2.

Πάντως όταν έβαλα τις 2 μνήμες του φίλου μου τις δανεικές δε μου εκανε κανένα θέμα.

Όπως είπα ο υπολογιστής δουλεύει στα default εδώ και χρόνια.

 

Dfi Lanparty DK - x48

Inter core2 duo E8200 2.66GHz

Ram transcend 4x1GB DDR2 - 800   cl 4-4-4-12

 

To memtest να το τρέχω με μια μνήμη στην πρώτη θέση και την άλλη σε όλες τις υπόλοιπες ή καθώς αλλάζω μνήμη να αλλάζω και θύρα (για εξοικονόμηση χρόνου μιας και δεν φάνηκε να φταίνε οι μνήμες...;;; )

 

 

Link to comment
Share on other sites

το memtest που τρεχεις εσυ δεν ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστο, πολλές μνημες σε ο/c μου τις εχει βγαλει οκ ενω με το προγραμμα που σου στειλα μου βγαζουν error. Πιστευω οτι γινεται επειδή το δικο σου τα τρεχει μονο σε ενα πυρηνα και με τη σειρα τις μνημες και οχι ολα μαζι.

 

Τρεξτο οπως σου ειπα πιο πανω με ολες τις μνημες πάνω και αν σου βγαλει error τοτε αρχίζεις και απομονώνεις.

 

Γνώμη μου ειναι οτι μαλλον φταίει η μητρική που γερνάει αλλά τρεξε το τεστ  και αναλογα με τα αποτελεσματα βλέπουμε.

 

Απ'ότι καταλαβα εννοεις τα dimm slots που βάζεις τις μνήμες και οχι pci που ειπες πιο πανω, που βάζουμε τις παλιες καρτες ήχου κλπ

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Eddie said:

το memtest που τρεχεις εσυ δεν ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστο, πολλές μνημες σε ο/c μου τις εχει βγαλει οκ ενω με το προγραμμα που σου στειλα μου βγαζουν error. Πιστευω οτι γινεται επειδή το δικο σου τα τρεχει μονο σε ενα πυρηνα και με τη σειρα τις μνημες και οχι ολα μαζι.

 

Τρεξτο οπως σου ειπα πιο πανω με ολες τις μνημες πάνω και αν σου βγαλει error τοτε αρχίζεις και απομονώνεις.

 

Γνώμη μου ειναι οτι μαλλον φταίει η μητρική που γερνάει αλλά τρεξε το τεστ  και αναλογα με τα αποτελεσματα βλέπουμε.

 

Απ'ότι καταλαβα εννοεις τα dimm slots που βάζεις τις μνήμες και οχι pci που ειπες πιο πανω, που βάζουμε τις παλιες καρτες ήχου κλπ

Ναι ναι τις θύρες για τις μνήμες...!

Link to comment
Share on other sites

βάλε 1500 mb στο καθενα οπως σου πα πιο πάνω για να μην εχει ελεγξει το ένα 150% και το αλλο 500% και αστα ολο το βραδυ και δες αν το πρωι σου έχει κάποιο error. Λογικα αν φτασει στο 400% χωρις error το καθενα ειναι ψιλοαπιθανο να βγαλει μετά.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Eddie

λοιπόν τον άφησα ολόκληρο το βράδυ και τα αποτελέσματα ήταν 0 λάθη.

Όταν κούμπωσα και τις 4 μνήμες για να ξεκινήσω το τεστ έκανα καμια 20 επαννεκινήσεις και με βγάλσιμο απο πρίζα γιατι μου έβγαζε το C1 error συνέχεια.

Έπειτα έβγαλα τη μνήμη απο την  2η θέση και εκκίνησε κανονικά.

Μόλις την ξαναέβαλα πάλι C1.

Έπειτα έβγαλα την μνήμη απο θέση 1 και ξεκίνησε πάλι κανονικά, στη συνέχεια την έβαλα ξανά και με΄τα απο 4-5 επαννεκινήσεις επιτέλους 

πήρε μπρος και έκανα το τεστ....

Οπότε τι γίνεται φταίει η μητρική;; με παραπάνω ρεύμα λύνεται το πρόβλημα;

Μόνο μη μου πεις να αφήσω επάνω 2 μνήμες γιατί με 2gb έζησα εφηβικές στιγμές όπου ο χρόοοονος κυλούυυυσε αργάααααα και δε θα το αντέξω....  :p

 

 

 

memtest.thumb.jpg.c2ba6e454b70ca02b313f403bb604543.jpg

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει οτι η μητρική σου έχει αρχίσει και ψοφάει, ωστόσο το περίεργο ειναι οτι όταν πάρει μπρος και περασει το post χωρις c1 error δεν σου βγαζει προβλήματα μετα.

 

Η μονη λογική εξήγηση ειναι οτι κατα το boot που τραβαει το περισσότερο ρεύμα αυτό πλεον δεν επαρκει για τα 4 dimms. Θα σου λεγα σε πρώτη φάση να κάνεις μια δοκιμη αυξάνοντας northbridge voltage ένα 10% απο 1,1 που πρέπει να ειναι στα 1,2v. Γενικα για καθημερινη χρήση μέχρι 1,35v ειναι οκ αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να το ανεβάσεις τόσο.

 

Σαν 2η επιλογη μπορεις να δοκιμάσεις να αυξησεις το ddr2 voltage απο 1,8v στα 1,9v αν και θεωρώ πιθανοτερο να χρειαζεται το northbridge. Δωσε πάντως και μια φώτο απο τις επιλογες στα voltage στο bios.

 

Γενικα πάντως για c1 errors διαμαρτυρονται αρκετοι με τη μητρική σου στα user reviews.

 

Eπισης τι τροφοδοτικό έχεις και απο τι αποτελείται το υπολοιπο σύστημα?

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα που λες έιναι το nb voltage? Γιατί δε συμβαδίζουν οι τιμές... 

όπως βλέπεις 1,1 έχω sto cpu vtt που απ ότι διαβάζω είναι άλλο...

Σου υπενθυμίζω οτι έχω φορτωμένα default..
Επίσης

Ati radeon HD 4800 series

psu pc power & cooling ,στη φώτο, to 610 νομίζω είναι τα βάττ.. 

Και το nb core ενώ δίνει 1,265 κάτω η τιμή που γράφει ότι έχει είναι 1,24. Είναι σημαντικό αυτο;

 

 

IMG_20171222_150220.jpg

IMG_20171222_150213.jpg

IMG_20171222_150121.jpg

IMG_20171222_151159.jpg

Έγινε επεξεργασία από moutsougoulis
Link to comment
Share on other sites

To 1.1v το ειπα με βάση μια p45 που ειχα, αλλα η δικιά σου επειδή ειναι παλιοτερη πιθανον να εχει παραπανω. Γενικα να ξέρεις ένα +10% στα ρευματα ειναι απολυτα ασφαλες και μέχρι +20% με καλή ψύξη και παλι δεν εχεις προβλημα για 24/7.

 

Είσαι σίγουρος οτι αυτα ειναι τα defaults ρεύματα σε όλες τις επιλογες γιατι οι μνήμες θα πρεπε να ναι στα 1,8v. Tεσπα, αν 1.265v ειναι η μικροτερη επιλογη τιμής που μπορεις να επιλεξεις στο nb voltage ανέβασε το κάτι λιγοτερο απο 10% στο 1,35v. Επισης αυτα που λένε strong/weak στα defaults πρεπει να ειναι στο normal, αλλα αν ετσι ειναι στα defaults, αστα ετσι

 

Το οτι δειχνει 1,24v αντι για 1.265 δεν ειναι κάτι σημαντικο εφ'οσων μενει σταθερο και δεν ανεβοκατεβαινει

 

Το vtt παιζει ρολο στο o/c και για πανω απο 400mhz cpu clock σε quad πρεπει να το αυξήσεις πάνω απο 1.2v και μέχρι 1,35v ειναι ασφαλες. Παραπανω δεν προσφερει κάτι και ειναι επικινδυνο .

Έγινε επεξεργασία από Eddie
Link to comment
Share on other sites

ok, οπότε δοκιμάζω τις τάσεις, αν δηλαδή στρώσει σημαίνει οτι η μητρική πάει για τα θυμαράκια;;;;

Εν τω μεταξύ σήμερα που προσπάθησα να ανοίξω με 3 μνήμες επάνω πάλι έβγαλε c1.  μη στα πολυλογώ βάλε βγάλε βάλε βγάλε και με 1 μνήμη και με 2 σε κάποιες φάσεις κολλούσε στο windows starting όταν ήταν να ε΄ρθουν τα 4 φωτάκια του λογοτύπου....  

άβυσσος η dfi.........

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, αν επιμείνει το πρόβλημα θα επανέλθω...

Καλές γιορτές και καλά χριστούγεννα Eddie!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λογικά η μητρική είναι με μια μικρή πιθανότητα για το τροφοδοτικό . Μπορεις να κοιταξεις και για κανεναν φουσκωμενο πυκνωτή πάνω στη μητρική ή στο τροφοδοτικο αν το ανοιξεις και ξέρεις ή πολύ απλά μπορεις να δοκιμασεις ένα άλλο αν σου περισσεύει

 

Αν με παραπανω ρευμα φτιαξει, είναι θεμα μητρικής και οχι πυκνωτών και αν σε μερικους μηνες χρειαστει ακομα περισσοτερο τότε εχει φαει degrade. To μονο περίεργο στην όλη ιστορια ειναι ότι οταν μπουταρει μετά δεν εχεις αλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα strong - weak δεν έχουν επιλογή default. Ανέβασα ρεύμα σε nb. Πάντως είναι σίγουρα οι εργοστασιακές ρυθμίσεις γιατί δε φορτώνω απο τις αποθηκευμένες επιλογές προφίλ αλλα κάνω load default apo bios.  

Θα δω πυκνωτές απο τροφοδοτικό.  Στη μητρική τα μεταλλικά πυκνωτάκια φουσκώνουν απο πάνω όπως οι κλασικοί πυκνωτές;;

Σε κανονική λειτουργία μετά απο άπειρα c1 εδω και χρόνια άντε να είδα 5 μπλε οθόνη..

Και η σημερινή... 

Οπου το 0χ0000019 bad pool.. kati διάβασα κάπου στη μαικροσοφτ οτι 

  • Προκλήθηκε σφάλμα διακοπής BAD_POOL_HEADER λόγω καταστροφής της μνήμης (RAM)....

 

 

IMG_20171223_090249.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα ήταν default και είχα θέματα, timming τα κράτησα όλα αυτόματα απλώς ανέβασα μόνο τάσεις αύτή τη στιγμή. 2,2 οι μνήμες και 1,4 βολτ (νομίζω) το northbridge. θα κάνω και τεστ και θα τα ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, μήπως ξέρετε μεχρι τι τάση μπορώ να ανεβάσω στο northbridge; 
Μου έκανε πάλι κάτι νερά  και μόλις άνοιξε έδωσα και ένα τακ επάνω... 
Tasos αυτά είναι τα screenshot που ήθελες.

 Τουλάχιστον να είμαι σίγουρος ότι ειναι η μητρική οπότε και να καεί να αλλαχτεί μόνο αυτή...

 

 ram.thumb.jpg.ea7472be85cd25316fce55454038191d.jpg

IMG_20180114_182925.jpg

IMG_20180114_182841.jpg

IMG_20180114_182829.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ρευματα που χεις δωσει και στα δυο ειναι οριακα για 24/7 και θα πρεπει να χεις ψύκτρες και ανεμηστηρακια πανω σε nb και μνήμες. Οτιδηποτε παραπανω στο nb θα χει εγγυημενο degrade στους επομενους μήνες αν δεν εχει ήδη αρχίσει

 

Μην δινεις τσαμπα ρεύμα και στα δυο, δες σε ποιο απο τα δυο χρειαζεται το εξτρα ρεύμα για να ξεκινησει και κρατα μονο αυτο δεν νομιζω οτι χρειαζονται και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2018 at 6:38 ΜΜ, το μέλος moutsougoulis έγραψε:

Καλησπέρα, μήπως ξέρετε μεχρι τι τάση μπορώ να ανεβάσω στο northbridge; 
Μου έκανε πάλι κάτι νερά  και μόλις άνοιξε έδωσα και ένα τακ επάνω... 
Tasos αυτά είναι τα screenshot που ήθελες.

 Τουλάχιστον να είμαι σίγουρος ότι ειναι η μητρική οπότε και να καεί να αλλαχτεί μόνο αυτή...

 

 ram.thumb.jpg.ea7472be85cd25316fce55454038191d.jpg

IMG_20180114_182925.jpg

IMG_20180114_182841.jpg

IMG_20180114_182829.jpg

 

Οι μητρικές της εποχής , είχαν πρόβλημα να τρέξουν σωστά , με 4 ντιμάκια μνήμης.

Στην ουσία δέν μπορούσε να ανταπεξέλθει το northbridge , αλλά αυτό γινόταν κυρίως όταν παίζαμε με 1Τ και τις μνήμες ψηλά.

 

Στη δική σου περίπτωση , το μυαλό μου πάει περίσσότερο σε ψιλο-ασυμβατότητα bios με τις συγκεκριμένες μνήμες.

Γιατί ειδικά οι  DFI X48 ήταν πολύ επιλεκτικές στις μνήμες.

 

Φαντάσου ότι κάποιοι δέν μπορούσαν κάν , να παίξουν σωστά μέ ένα και μόνο σετάκι μνημών.

 

Το C1 error στις DFI ήταν classic !!!

 

Δέν γνωρίζω ποιό ακριβώς μοντέλο DFI X48 έχεις.

Αλλά θα πρότεινα να φλασάρεις το τελευταίο official bios που υπάρχει.

 

Τώρα , στις υπάρχουσες ρυθμίσεις σου.

Για 4 ντιμάκια μνήμης , τα 1,40 volt στο north είναι λογική τάση.

Οι μνήμες δέν χρειάζονται 2,2 volt σε χαλαρές ρυθμίσεις ... μέχρι 1,95 volt είναι αρκετό.

 

Να γυρίσεις το

North Bridge GTL REF Volt : 0.61X

 

Αυτές οι επιλογές , τί τιμή έχουν ?

DRAM CLK Driving Strength :

DRAM DATA Driving Strength :

 

Επίσης θα πρότεινα να γυρίσεις τις μνήμες σε CL5-5-5-15 2T

 

Δυστυχώς θα πρέπει να πειραματιστείς ... δέν υπάρχει εύκολη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.