Jump to content



Αγορα Android Tv box


jesus

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες!

Χρονια πολλα και καλη χρονια!

Θελω να αγορασω αυτο εδω

https://www.tomtop.com/p-v2927eu.html

 

Απο που προτεινετε να το παρω απο tomtop η απο gearbest?H απο καπου αλλου?

Τι πρεπει να προσεξω(shipping-τελωνειο κλπ) κατα την αγορα απο tomtop/gearbest γιατι δεν εχω ξαναπαρει κατι απο τα συγκεκριμενα καταστηματα.

Ευχαριστω.:)

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, jesus said:

Καλησπερα παιδες!

Χρονια πολλα και καλη χρονια!

Θελω να αγορασω αυτο εδω

https://www.tomtop.com/p-v2927eu.html

 

Απο που προτεινετε να το παρω απο tomtop η απο gearbest?H απο καπου αλλου?

Τι πρεπει να προσεξω(shipping-τελωνειο κλπ) κατα την αγορα απο tomtop/gearbest γιατι δεν εχω ξαναπαρει κατι απο τα συγκεκριμενα καταστηματα.

Ευχαριστω.:)

 

 

Μακριά από οποιοδήποτε μηχανάκι που φοράει rockchip. Πολλές ασυμβατότητες, ειδικά σε Kodi και media playback η audio bitstreaming.

Καλύτερα κάτι σε s912 η s905x (η ακόμα και w αν έχεις μικρό budget)

 

Reviews από σχεδόν κάθε media box που κυκλοφορεί θα βρεις στο www.mediaplayers.gr .

 

Για all round χρήση προτείνω τα beelink gt1 ultimate και Xiaomi mi 4k

 

Το πρώτο για γενική χρήση και καλή gaming εμπειρία, ενώ το δεύτερο για κορυφαίο user interface και σωστό licencing για Netflix, Amazon Video και YouTube.

 

Για tomtop δεν ξέρω , αλλά στο gearbest με αποστολή registered->Belgium δεν θα περάσει τελωνείο και αν περάσει για κάποιο λόγο, θα αναλάβει το κόστος η gearbest.

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeorgeVasil said:

Γιατι οχι ενα Raspberry 3 με kodi? Τι παραπανω προσφερει ενα TV box?

 

Ευκολία με το καλημέρα ειναι το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό.

Ουτε extra housing, ουτε extra καλώδια, extra remote και σια...

 

Αλλιώς, μια χαρα media player ειναι το librelec.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, YDinopoulos said:

Επισης το RPi3, στα 1080 αρχιζει και τα χανει, ακομα και overclocked (= χανεις και εγγυηση).

 

 

Οποτε 1 απο αυτα τα 2 που προτεινει ο @Vadergr? Το θελω για δωρο για παιδια που ζουν UK και θελουν και LIVE TV.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeorgeVasil said:

Οποτε 1 απο αυτα τα 2 που προτεινει ο @Vadergr? Το θελω για δωρο για παιδια που ζουν UK και θελουν και LIVE TV.

 

Xiaomi mi TV box τοτε που έχει και licencing.

Θα φανεί πολύ χρήσιμο σε χώρες όπως η Αγγλία όπου υπάρχει λιγότερο ή έννοια της πειρατείας και χρησιμοποιούν κατά κόρον υπηρεσίες όπως Netflix και Amazon Video, ενώ παράλληλα θα έχει και καλή συμβατότητα με ολες τις streaming υπηρεσίες του KODI.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2018 at 11:22 PM, Vadergr said:

 

Ευκολία με το καλημέρα ειναι το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό.

Ουτε extra housing, ουτε extra καλώδια, extra remote και σια...

 

Αλλιώς, μια χαρα media player ειναι το librelec.

Τα περισσότερα από τα TV boxes που συζητάμε παίρνουν και libreelec (εκτός από Kodi app στο android).

Τα προτιμότερα δε από αυτά, μπορούν να είναι ταυτόχρονα dual boot android/libreelec.


Εκτός την ευκολία των καλωδίων, θηκών κλπ, ο λόγος που τα παραπάνω είναι προτιμότερα από ένα Pi είναι αφενός η γκάμα των αρχείων που παίζουν (πχ 4K/HDR) και αφετέρου η πιστοποίηση που έχουν κάποια για υπηρεσίες όπως Netflix.

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιηση για Netflix / Amazon Video και 4Κ You-Tube εχουν πραγματικα λιγα. 

Xiaomi Mi TV Box, NVidia Shield , Chromecast Ultra, Amazon Fire series και κατι λιγα ακομα...

Και εννοω κανονικές άδειες και οχι με πειραγμένα .apk.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

όλες οι υλοποιήσεις με τον ίδιο επεξεργαστή (s912) είναι λίγο πολύ ίδιες ή υπάρχουν διαφορές;

και πώς συμπεριφέρονται στο τμήμα του ήχου π.χ. ένα αρχείο mkv 4k με DTS-HD, Atmos

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To hardware είναι λίγο πολύ ίδιο, αλλά όπως λένε, ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες :).

Για παράδειγμα, υπάρχουν συσκευές για τις οποίες θα βρεις ειδικά φτιαγμένο custom firmware, αντί για ένα γενικό που ελπίζεις ότι θα σου ταιριάξει. Επίσης κάποιες υποστηρίζουν εξαρχής dual boot, και μπορείς να έχεις ένα λειτουργικό στην εσωτερική μνήμη και ένα άλλο σε SD card (πχ android και libreelec).

Εάν δεν θέλεις να παίξεις με custom firmware, οι πιο πολλές "ανώνυμες" έχουν συνήθως αραιά (ή καθόλου) ενημερώσεις, ενώ οι πιο γνωστές υποστηρίζονται καλύτερα σε επίπεδο software.

Τούτων λεχθέντων, ακόμη και τα S912, τα οποία στην αρχή είχαν θέματα, έχουν ωριμάσει αρκετά σε επίπεδο software και δεν χρειάζονται πολύ πείραγμα για τα περισσότερα πράγματα που θα θελήσεις να κάνεις.

 

Ειδικά για τον ήχο, εννοείς να τον στέλνεις σε ενισχυτή, ή να τον αποκωδικοποιείς στο tv box?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tassoss said:

ενισχυτής δεν υπάρχει, υπάρχει ένα home theater σχετικά παλιό με υποστήριξη μόνο dts.

σκεφτόμουν αν γίνεται αποκωδικοποίηση στο tv box και με οπτική στο Home theater

Παρ' ότι το προτιμότερο είναι να στέλνεις τον ήχο για αποκωδικοποίηση σε ενισχυτή (passthrough), εάν θέλεις να το κάνεις σε software, είναι κυρίως θέμα εφαρμογής.

Πχ το Kodi καταλαβαίνει σχεδόν τα πάντα, αλλά όχι Atmos.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Με την ελευση του Nougat στα media players πλεον δουλευει το HD Audio bit-stream στο 99.9% των κουτιων που κυκλοφορουν.

Παλιοτερα με Marshmallow ειχαμε οτιο το απλο DTS και DD.

Τωρα ATMOS/DTS X περνάνε κανονικά.

 

Σε οτι εχει να κανει με αναπαραγωγη αρχειων βιντεο, πλεόν (Nougat) ολα αποδιδουν πρακτικά το ιδιο. Προφανως και δεν αναφερομαι σε διαφορες τυπου Mbit vs Gbit ethernet κτλ

 

Τα πιο γνωστα S912 μοντελα ειναι τα Beelink GT1 Ultimate (με Nougat περναει κανονικα HD Audio.Το αναφέρω γιατι εβγαινε απο περσι με ΜΜ), Alfawise H96 Pro+ και Tanix TX92

 

Υπαρχουν βεβαια και καλύτερα μηχανακια στον τομεα του audioo/video playback οπως το Zidoo X9s (και τα Χ8/Χ10)

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που λες "Καταλήγω στο Xiaomi Mi TV Box" Booommmmmmm έρχεται ο @Vadergr με το παραπάνω post και τα καταστρέφει όλα...

 

Τι ζητάω ο άνθρωπος, να βρω ένα αξιοπρεπές TV Box όπου θα μπορώ να μετατρέψω την NON Smart TV μου ούτω σώστε να βλέπω Netflix κλπ καλούδια και αν είναι δυνατόν να μπορώ να έχω πρόσβαση στο NAS μου για θέαση ταινιών (αν είναι μέσα στις δυνατότητες των TV Boxe's κάτι τέτοιο)...

 

Beelink - Zidoo ένα price range 66€ με 128€... τι να διαλέξω, γιατί να το διαλέξω, θα την καταλάβω την καλύτερη ποιότητα, αν πάω για το full monty είναι δυνατόν να έχω στην διάθεση μου ότι ζητάω ...???  :wall::wall::wall:

 

Απαππααααα, καταστροφή είσαστε... :p:p:p

Έγινε επεξεργασία από ckbond
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.