Jump to content



Τροφοδοτικό φαίνεται "καλό" αλλά...


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους και καλή χρονιά.

Έχω 1 τροφοδοτικό Enermax Liberty 400W (λίγο παλιό...εεε) Modular...κάποια στιγμή πριν απο χρόνια μου εκαψε την ασφάλεια του και έμεινε εκτός "ομάδας"...

Ετυχε και κατέβηκα τις προάλλες σε 1 κατάστημα ηλεκτρονικών...πέτυχα την ασφάλεια που χρειαζόταν και την αντικατέστησα...αν θυμάμαι καλά το έβαλα και στο Tester και όλα καλά...και συνέχισε τον μακρύ ύπνο....

Σήμερα είπα να κάνω 1 ξεκαθάρισμα στις μητρικές που έχω...οπότε κουμπώνω την 1η ....νιξ....2η...ουτε κιχ....(εδω είχαμε και Ledακια και φάνηκε ότι υπήρχε ρεύμα κανονικά)

Κάνω το κολπάκι με το καλώδιο ΄ξεκίνησε να δουλεύει "κανονικά"....αλλά οι μητρικές το αμίλητο νερό...

Τώρα και οι 2 μητρικές να είναι παλιές παίζει να είναι τεζα αλλά δεν το πολυπιστεύω....έχω ακόμα 1 θα την δοκιμάσω όταν έχω χρόνο.....και ελπίζω και κάπου να πετύχω το tester...

Καμμια ιδέα τι μπορεί να παίζει.....το κακό είναι ότι υπολογιζα στο συγκεκριμένο για να φτιάξω 1 HTPC ....:(

 

Link to comment
Share on other sites

το οτι ανοιγει με το tester (ή βραχυκυκλωνοντας το power on με ground) δέν σημαινει οτι το τροφοδοτικο μπορεί να δώσει τα ρέυματα που χρειάζεται το pc.

 

ρίξε μια ματιά εδω

 

μόνο αν το δοκιμάσεις σε mobo/cpu/ram που εισαι σιγουρος οτι λειτουργουν θα βγάλεις άκρη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα....θα το βάλω σε μια άλλη μητρική που ξέρω ότι δουλεύει....κρίμα θα είναι πάει αδιάβαστο...θα ήταν κούκλα μέσα στο στριμοξοκωλίδικο κουτί που το προορίζω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω άλλο ...απλώς δεν είναι Modular και με βάση ότι υπολογίζω μια σύνδεση 24...1 8αρα ..1 για τον σκληρό και ίσως 1 για την κάρτα...περισσεύεουν καμμιά 10 καλώδια ....γιαυτό ήθελα το Modular...για αγορά άλλού...Δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.